Archiwum miesiąca:: Listopad 2011

Budowa komina

Każdy dom bez wyjątku musi posiadać komin, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie naszego mieszkania Gdańsk w chłodnie dni. Budowa komina z pewnością nie należy do rzeczy prostych i nie warto porywać się na nią samemu, tym bardziej, że ekipa, którą zatrudniliśmy do prac przy stanie surowym jest wstanie postawić komin jednocześnie wykonując pozostałe swoje zadania. Komin zawarty jest w każdym projekcie architektonicznym, Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę domu posiadającego piwnice, w której będzie piec ogrzewający nasze mieszkanie to budowę komina powinniśmy zacząć już kiedy wylewamy fundamenty. Należy pamiętać, że komin biegnie przez cały dom i przez wszystkie kondygnacje, musi więc posiadać solidną konstrukcję. Fachowa ekipa budowlana najlepiej będzie wiedziała w jaki sposób wybudować nasz komin, nie zaszkodzi jednak sprawdzenie czy stawiany przez ekipę komin jest zgodny z projektem i czy najzwyczajniej jest prosty. Najlepiej jest jeśli nadzorem nad wykonywaniem wszelkich robót zajmie się kierownik budowy, zatrudnienie takiego człowieka jest na pewno bardzo dobrym pomysłem, gdyż jego wiedza i doświadczenie gwarantują, że cała budowa zakończy się sukcesem. Budowa komina jest pracą bardzo,  która musi być wykonana bardzo dokładnie, bo tylko to może zagwarantować, że nie będziemy mieli podczas eksploatowania domu problemów z jego ogrzewaniem, a spaliny wydobywające się z pieca nie będą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dobrze wybudowany komin musi być co najważniejsze przepływowy co jest  możliwe jeśli zostanie wykonany zgodnie z projektem, który określa wysokość i co najważniejsze szerokość komina. Kiedy budowa komina zostanie zakończona, w środku zostanie umieszczona rura, której zadaniem będzie umożliwienie przemieszczania się powietrza-montaż rury powinniśmy zostawić fachowcom. Jeśli komin zostanie wykonany fachowo i z użyciem odpowiednich materiałów na pewno nie biedzimy mieli z nim problemów i będzie dobrze spełniał swoją rolę. Większą uwagę będziemy musieli skupić na pracę robotników zajmujących się budową komina, gdyż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy jak ważny dla domu jest komin. Zatrudniając kierownika budowy na pewno odejmiemy sobie wielu zmartwień związanych z budową i będziemy mieli pewność, że sposób wykonania naszego domu jest zadowalający i nie będziemy musieli ponosić kolejnych kosztów związanych z poprawkami, które wyjdą podczas eksploatacji gdańsk mieszkania.

 

Odnawiamy nasze mieszkanie.

Kiedy budowę domu mamy już za sobą, a od ścian naszego domu zaczyna odchodzić farba czy tapeta, to znak, że przyszedł już czas na remont. Remontem może być również dla nas odnowienie mieszkania Gocław, którego wygląd możesz jeszcze nie jest najgorszy, ale po prostu stwierdziliśmy, że nasze pomieszczenia przestały być modne, a chcemy podążać za trendami w dziedzinie wystroju wnętrz. W takim celu powinniśmy zatrudnić ekipę remontową, której celem będzie wykonanie zaplanowanych przez nas prac remontowych, których efektami będziemy się cieszyć już po zakończeniu remontu. Na samym początku potrzebny będzie na projekt, który zobrazuje budowlańcom zakres prac jakie mają do wykonania w naszym domu. Projekt często nie posiada formy pisanej i jest po prostu opisaniem słownie ekipie jak chcielibyśmy, aby nasz pokój wyglądał po zakończeniu prac. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny staje się zawód, który odgrywa coraz większą rolę w budownictwie- dekorator wnętrz. Osoba taka zaprojektuje nam wystrój mieszkania Wrocław, w sposób nowoczesny i funkcjonalny, lub taki jaki będzie odpowiadał domownikom, czyli zadba po prostu o klimatyczny wystrój naszych wnętrz. Projekt wykonany przez dekoratora jest w pełni profesjonalny i najczęściej jest w formie elektronicznej, dzięki czemu możemy łatwiej wyobrazić sobie jak nasze mieszkanie będzie wyglądać po remoncie. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym brak jest wyobraźni przestrzennej i nie potrafią wyobrazić sobie swoich wnętrz po odnowieniu, w takim przypadku wizyt u dekoratora jest wręcz konieczna. Dla wielu z nas odnawianie mieszkania Kraków Centrum jest, rzeczą bardzo przyjemną, remontujemy, w końcu miejsce, w którym mieszkamy i od nas zależy jaki wystrój sprawi, że będziemy we własnym domu czuli się komfortowo. Jeżeli nowego domu nie przyniosła nam zbyt wiele radości, to na pewno zrekompensuje to urządzenie wnętrz, bo możliwość samodzielnego wnętrz daje naprawdę dużo satysfakcji i może przynieść nam niemało frajdy. Także, jak sami widzimy, remont jest nie tylko sposobem na odświeżenie naszego mieszkania, ale  daje nam, możliwość byśmy sami zabawili się w dekoratora wnętrz, co z pewnością przyniesie bardzo pozytywny efekt, a my poczujemy wielką satysfakcje z efektów naszej pracy.

 

 

Piwnica i fundamenty.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z faktu, że najważniejszą częścią budowy naszego domu będzie wylanie fundamentów i to właśnie od nich sporo zależy. Fundament to podstawa naszego domu i to na nich trzyma się cała konstrukcja dlatego tak ważne jest, aby wykonane zostały profesjonalnie i w sposób trwały. Na pewno nie polecamy wylewania fundamentów samodzielnie, bo może się to nas i dla całej inwestycji bardzo przykro skończyć. Na pewno konieczne będzie do tego wynajęcie ekipy budowlanej, która w sposób fachowy i profesjonalny postawi nasze fundamenty. Najczęściej fundamenty wylewa się na planie prostokąta lub kwadratu, jest to zależne od rozmiarów domu jaki ma na nich powstać. Fundament wylany w ten sposób jest bardziej trwały i nie zachodzi konieczność zalania całej powierzchni betonem, przez co oszczędzimy na pewno sporo pieniędzy i unikniemy popękania posadzki, co na pewno nie byłoby dobre dla naszych fundamentów. Gdy ukończyliśmy już wylewanie fundamentów, możemy oficjalnie uznać budowę naszego domu za otwartą. Jeśli nasze fundamenty wylaliśmy w ziemi, w specjalnie do tego wykopanym dole, to kolejnym etapem prac będzie budowa piwnicy. Budowanie piwnicy nie różni się znacząco od budowy pozostałych kondygnacji budynku, nie mniej to od piwnicy właśnie zaczniemy nasza budowę. Wielkość piwnicy powinna być adekwatna do wymiarów domu, aby zapewnić mu solidną konstrukcję, częstym rozwiązaniem jest dwu pokojowa piwnica, gdyż nie będzie nam potrzeba więcej pomieszczeń gospodarczych w tej części domu, która bądź co bądź jest rzadko przez nas eksploatowana. Oczywiście w naszej piwnicy powinien znaleźć się piec, który zapewni odpowiednią temperaturę w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się piec umieścić właśnie w piwnicy, to także w niej musi mieć swój początek komin dzięki, któremu będzie możliwe odprowadzanie ciepłego powietrza, które ociepla pomieszczenia w naszym domu. Piwnica jest bardzo ważną kondygnacją w konstrukcji każdego domu. Możliwe jest umiejscowienie w piwnicy naszego garażu co jest dość nowoczesnym wyjściem i jak najbardziej ułatwiającym nam życie, gdyż dostęp do samochodu jest znacznie prostszy niż w wolno stojącym garażu. Tak więc sami widzimy jak ważnymi elementami w budowie każdego domu są fundamenty i piwnica- nie należy na tym etapie budowy oszczędzać i warto jest wynająć fachową ekipę budowlaną.

Budowa pięter

Kiedy mamy już za sobą budowanie fundamentów i ewentualnej piwnicy i wszystko zdążyło nam przeschnąć, to najwyższy czas zająć się budowaniem parteru i w późniejszych etapach ewentualnych, kolejnych pięter, które są często spotykane w dzisiejszych czasach. Zasadniczo budowa pięter nie różni się zasadniczo od budowy piwnicy, ale znajduję się na powierzchni , równo z gruntem. Z pewnością za budowę parteru jak i kolejnych kondygnacji nie powinniśmy brać Siena własną rękę, jeżeli nie posiadamy koniecznych do tego uprawnień. Może to skończyć się zmarnowaniem materiałów i czasu, a piętra i tak nie powstaną. Ni obejdzie się więc bez wynajęcia ekipy budowlanej, która zrobi to w niedługim czasie i w profesjonalny sposób. Nie dla wszystkich jest to wystarczający argument i podejmują się sami stawiania kolejnych pięter, co często kończy się tragicznie. W żadnym wypadku nie polecamy oszczędzania na wynajęciu ekipy ani na kosztach materiałów budowlanych, inaczej nie uda nam się wybudować solidnego domu. Kolejne piętra powstają z pustaków lub opcjonalnie z cegieł, w zależności jaki materiał wybierzemy. Oczywiście nie obejdzie się też bez betonu aby połączyć ze sobą pustaki lub cegły. Niezwykle ważne jest aby dać naszemu betonowi czas aby wysechł, zanim rozpoczniemy stawianie następnego piętra. Oczywiście o wszystkich tajnikach budowy najlepiej będzie wiedział nasz kierownik robót, który na pewno dopilnuje, aby konstrukcja przeschła i pozostałe terminy zostaną dotrzymane. Budując piętra biedzimy również musieli wykonać wylewkę, którą najpierw będzie trzeba uformować przy pomocy drewnianych desek opartych na palach. Na pewno widok tego nie będzie zbyt okazały, ale jest to konieczne aby wybudować dom. Pale podtrzymujące deski zostaną wyciągnięte dopiero po paru miesiącach kiedy beton wyschnie i stanie się trwały. Budowa domu to niebywale skomplikowane przedsięwzięcie i należy naprawdę uważać nad wszystkimi tego detalami. Jednak kiedy robi to za nas solidna firma budowlana możemy spać spokojnie.

 

Miejsce budowy.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy znaleźć odpowiedni miejsce gdzie w przyszłość będzie stal nasz dom. Wielu z nas poszukuje działki, w atrakcyjnych dla mieszkańców okolicach, inni natomiast budują dom na posiadanym już placu np. koło domu swoich rodziców. W drugim przypadku już na samym początku oszczędzamy znaczną kwotę, ponieważ koszty działki pochłaniają bardzo dużą część całej inwestycji. Kiedy plac mamy już kupiony, nadchodzi czas na rozpoczęcie budowy, czyli na początku budować będziemy stan surowy. Nasza działka co oczywiste staje się nagle jednym placem budowy. Jeżeli zaplanowaliśmy wybudowanie domu z piwnica, musimy wykopać sporych rozmiarów dziurę. Jest to związane niewątpliwie z kosztami wynajęcia koparki. Cały urobek wydobyty podczas kopania piwnicy będzie zalegał na terenie naszej działki co na pewno nie będzie zbyt miłym widokiem, lecz wszak nie o widoki nam przecież chodzi. Musimy pamiętać, że do budowy domu potrzebne będzie nam również drewno gdyż bez niego nie możliwe będzie min. stawianie kolejnych kondygnacji, bez drewna nie będziemy mogli kontynuować naszej budowy. Drewno biedzimy oczywiście składować na naszej działce, by było gdy zajdzie taka potrzeba łatwo dostępne. Na pewno drewna będziemy potrzebować dosyć sporo więc będzie ono zajmować niemałą część naszego placu. Podczas budowy nie raz będziemy korzystać z usług specjalistycznych maszyn budowlanych, aby było to możliwie będziemy musieli zapewnić im dogodny dojazd do miejsca budowy, dlatego zmuszeni będziemy dokonać demontażu ogrodzenia, bo tylko tak te maszyny będą wstanie wjechać na naszą działkę. Wszystkie te elementy na pewno nie poprawią atrakcyjności naszej działki na czas budowy i lecz nic na to nie będziemy mogli poradzić. Nasza działka także będzie miejscem składowania pustaków i inne materiały, które będą potrzebne w trakcie stawiania domu. Wielu z nas decyduje się zakupić materiały wcześniej bo są po prostu w atrakcyjnej cenie i opłaca się nabyć je wcześniej, lecz minusem tego jest długi czas ich składowania najczęściej właśnie na placu budowy. Z pewnością podczas trwania prac budowlanych nie będziemy mogli cieszyć się z widoku kwitnących kwiatów na naszej działce, czy innych elementów poprawiających jej wygląd i cieszących oko, gdyż najprawdopodobniej zostaną one zniszczone podczas prac budowlanych lub zasłaniać je będą składowane materiały. Musimy być świadomi jakie konsekwencje ma rozpoczęcie prac budowlanych na naszej działce, lecz takie zmiany, choć czasem brutalne pozwolą szybko i sprawnie doprowadzić do końca budowy naszego nowego domu.

 

Wybór i montaż dachu

Wybudowanie stanu surowego naszego domu mamy już za sobą ,a beton zdążył już porządnie wyschnąć, to znak, że nadszedł czas na położenie dachu. Bardzo ważne jest , abyśmy tą część inwestycji zdążyli wykonać przed zimą, by nasz dom nie był narażony na opady śniegu, bo na pewno nie wpłynie to pozytywnie na jego stan. Dodatkowo jeśli położymy dach przed zimą i zamontujemy okna, to podczas okresu zimowego będziemy mogli wykańczać nasz dom w środku, co na pewno przyspieszy budowę domu i nie zmarnujemy tak cennego dla nas czasu. Podczas budowy domu prędzej czy później będziemy musieli podjąć decyzje o rodzaju pokrycia dachowego dla naszego domu. Na pewno podczas projektowania domu będziemy musieli określi jaki rodzaj dachu będzie nas interesował- jedno bądź dwuspadowy, stożkowy lub inny, dlatego ważne jest aby już podczas spotkań z architektem podjąć decyzje co do rodzaju dachu. Nie mniej takie decyzje jak np. kolor dachu, możemy podjąć w każdej chwili nawet już po ukończeniu budowy stanu surowego budynku. Pamiętajmy jednak, że dach musimy zamówić wcześniej, aby firma, która go nam dostarczy miała czas na dokładne skompletowanie i dowiezienie nam wszystkich jego elementów na plac budowy. Jeżeli chodzi o sam montaż konstrukcji dachowej oraz kładzenie blachy bądź dachówki, możemy podjąć się tego sami. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy i praktyki w tej kwestii to nie obejdzie się bez wynajęcia ekipy, która z pewnością wykona właściwie montaż dachu, który nie będzie przeszkadzał w późniejszym eksploatowaniu naszego domu. Pamiętać musimy, że na dachu wychodzić będzie komin i trzeba ustalić dla niego odpowiednie miejsce. Najlepiej zrobimy powierzając to zadanie ekipie budowlanej, która zrobi to w sposób fachowy. Jeśli współpraca z ekipą, która pracowała na naszej budowie podczas stawiania stanu surowego była bez zarzutów, możemy zlecić jej również montaż dachu, co może również zniwelować część kosztów. Istotny jest również wybór dachu gdyż większość ludzi wybiera blachę, która mimo wszystko różni się od siebie wzorami i kolorem. Kolor dachu na pewno musi pasować do koloru elewacji naszego domu, dlatego przy wyborze koloru dachu powinniśmy już zaplanować przyszły kolor ścian zewnętrznych budynku. Dach nie jest tani i na pewno nie będziemy go często zmieniać, ale jeśli jest położony fachowo i wykonany jest solidnie to będzie służył nam wiele lat, jest to o tyle pocieszające, gdyż do zakończenia budowy będziemy potrzebować jeszcze wiele pieniędzy.