Archiwum miesiąca:: Listopad 2015

Poddasze

Mieszkania pod skośnym dachem cieszą się niestannym powodzeniem. Nieprawdą jest, że w związku z obniżonym sufitem przy niektórych ścianach przestrzeń użytkowa jest bardzo ograniczona. W takich miejscach można wmontować robione na wymiar szafki, albo przeznaczyć je na kącik sypialny. Nawet łazienka z takim dachem prezentuje się bardzo ciekawie. Może być również oświetlona światłem dziennym z szyberdachu, a ze względu na możliwość otwierania okna, nie grozi jej zawilgocenie i atak pleśni. Zawsze można to pomieszczenie gruntownie wywietrzyć, by pozbyć się nieuchronnego przy kąpieli nadmiaru wilgoci. Jedynym mankamentem mieszkania pod pochyłym dachem jest brak możliwości wbudowania sobie solidnej, wysokiej szafy na ubrania. Zdarza się też, że każdy pokój ma poniekąd inną wysopkość (w zależności od położenia względem krzywizny dachu). Nie można mieć jednak wszystkiego. Ale przy odrobinie pomysłowości, przestrzeń, którą się posiada można naprawdę fantastycznie przygotować do zamieszkania. I to w taki sposób, że rodzina i znajomi z przyjemnością będą chcieli gościć w takim miejscu.

Przebudowa

image Zamiar jakichkolwiek zmian związanych ze strukturą ścian nośnych w mieszkaniach musi być zgłaszany do spółdzielni mieszkaniowej, która po konsultacji ze specjalistami zadecyduje, czy są one dopuszczalne. Jakakolwiek samowolka może się skończyć nieprzyjemnie dla sprawcy, gdyż katastrofy budowlane to nie fraszka. Nie chodzi tu tylko o możliwość niewypłacenia ubezpieczenia przez firmę ubezpieczeniową, ale o faktyczne niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Jeśli jednak otrzyma się zgodę na przeprowadzenie założonych prac, można rozpoczynać robotę od zmagazynowania potrzebnych materiałów i opróżnienia pomieszczeń, które mają być przerabiane. Idealnie, gdyby dało się opuścić mieszkanie na czas remontu, niestety nie zawsze jest to możliwe. Trudno obarczać na przykład rodzinę, czy znajomych towarzystwem na dłuższy czas. Dzieci, co prawda zawsze można wysłać na kolonie (o ile prace przypadają akurat na okres letni). Ale remont to nie tylko kłopot dla właściciela mieszkania. Większy dyskomfort odczuwają sąsiedzi. W końcu nie oni odnoszą z niego korzyści, a hałasy bywają bardzo uciążliwe. Należy się więc wykazać zrozumieniem i nie prowadzić prac remontowych w godzinach powszechnie uznawanych za ciszę nocną.

Terminy

image Terminy projektów mogą być bardzo napięte. Wszystko zależy od tego, jak na to patrzymy oraz jak staramy się do tego wszystkiego dostosować. Nie da się ukryć, że terminy muszą być ustalone. Przecież taki architekt nie może mieć zbyt dużo czasu na to, aby przygotować dany projekt. Klient chce ruszyć z budową, a brak projektu architektonicznego najzwyczajniej w świecie mu na to nie pozwala. Dlatego podczas zawierania umowy między klientem a architektem jest podawana wstępna data oddania projektu. Nie jest ona dokładna, jednak musi być egzekwowana. Przecież inaczej nie będziemy mogli sprostać zadaniom i wymaganiom, jakie są przez nas stosowane. Mimo to, warto jest zatwierdzić wstępny termin oddania oraz obserwować przebieg prac. Takie konsultacje mogą się przydać dla obu stron. Ewentualne poprawki czy inne tego typu zastrzeżenia. To nie będzie wcale takie trudne oraz tak rzadko wykorzystywane. Wszystko zależy od tego, jaki ustaliliśmy termin z danym architektem i czy jest on przestrzegany.

Niekompetencja

Niestety, nie zawsze dobry architekt jest jedyną osobą, jaką jest spotykana w tym świecie architektonicznym. Chodzi nam o przeciwną stronę medalu, czyli o tego mniej kompetentnego architekta. On nie umie się do tego wszystkiego dostosować. W wielkim skrócie, jest to najzwyczajniej w świecie przeciwieństwo dobrego architekta. To przeciwieństwo, które nie daje nam ani zysków, ani nie daje nam powodów do radości, a tym samym nie daje nam dobrych projektów architektonicznych. To o nie najbardziej chodzi, dlatego nie możemy pozwolić sobie na takie problemy. Wiele takich osób pracuje w branży architektonicznej nie posiadając wymaganego wykształcenia lub nawet nie mając powołania. Taka praca nie jest dobra. Zero wyobraźni oraz zero precyzji. Na to w architekturze pozwolić nie możemy , dlatego wiele osób stara się unikać takich architektów. Zła opinia także robi swoje. Jak widać, to wcale nie jest dobre oraz często zauważane. Trzeba pilnować swojego prestiżu oraz tego, co w takiej chwili staramy się zrobić.

Samodzielnie

Jeśli tylko jest taka możliwość, młodzi przeważnie wybierają mieszkanie na swoim, niż gnieżdzenie się z rodzicami, czy teściami. Wiadomo, przez pierwsze miesiące małżeństwa, lepiej docierać się w samotności, bez cudzych (choćby najtroskliwszych oczu i uszu). Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, bo choć o mieszkania znacznie dziś łatwiej niż przed paroma laty, to jednak ich ceny nieraz stają się zaporą nie do przeskoczenia dla dopiero wkraczających w dorosłe, zawodowe życie. Idealnym kompromisem jest zamieszkanie w tym samym domu, co rodzice któregoś z młodych, ale z osobnym wejściem. Jest to sytuacja wręcz idealna: maksimum autonomii, na jaką można liczyć w takim momencie, a jednocześnie, jeśli już pojawią się dzieci, w razie potrzeby, ma się nimi, kto zająć. Ważne, by starsze pokolenie nie wtrącało się nadzbyt, nawet z dobrymi intencjami, bo łyżka dziegciu potrafi zepsuć całą beczkę miodu. Podobnie jest z dobrymi radami czy to odnośnie wyposażenia mieszkania, wzajemnych stosunków młodego małżeństwa, czy sposobów na zarabianie. Niech młodzi radzą sobie sami. Ich mieszkanie jest w końcu ich twierdzą!

Profesjonalista

image Dobry architekt to taka osoba, która cechuje się wszelkimi kryteriami dobrego wykonania planu architektonicznego. To nie jest trudne. Wystarczy trochę pracy nad sobą i już jest gotowy dany projekt, a architekt posiada uznanie oraz wie, że będzie miał klientów w przyszłości. Takie dobre imię pozwala nam na prowadzenie prestiżowego biura architektonicznego, walki o przetargi lub inne tego typu spawy. Nie ma mowy o tym, aby dobry architekt nie został zauważony. Nawet gdy pracujemy w innej firmie, możemy zostać wyłapani przez większe koncerny architektoniczne. Wtedy dostaniemy korzystną ofertę pracy. Ludzie potrzebują takich architektów. Przyłożenie oraz powołanie do architektury to rzecz niezwykle rzadka, dlatego, gdy znajdujemy osobę z takim powołaniem oraz darem, trzeba ją wykorzystać oraz sprawić, że będzie ona jeszcze lepiej pracowała i cieszyła się ze swojej posady. To nie będzie trudne. Jak wiemy, finanse potrafią zdziałać cuda, dlatego za taką pracę na najwyższym poziomie dobrego architekta możemy otrzymać nie lada wynagrodzenie.

Cechy

Każdy architekt ma swoje cechy. W tej kwestii jest pewien wzór oraz ogół, jakie cechy powinien mieć architekt, aby dobrze przygotował swój projekt architektoniczny, a tym samym zadowolił klienta oraz sprostał ich wymaganiom. Taki architekt powinien cechować się przede wszystkim cierpliwością, punktualnością, precyzją, dbaniem o szczegóły oraz wszelkimi takimi cechami, które od razu podnoszą prestiż architekta oraz jakość jego projektów architektonicznych. Gdy to nie jest wykonywane, możemy spotkać się z pewnymi problemami, jakie mogą być zwyczajnie niezauważane przez wszystkich. Chodzi nam o projekty, które posiadają błędy. Nie wszystkie widać na pierwszy rzut oka, dlatego niektóre wychodzą dopiero po pewnym czasie. Architekt powinien być także przewidywalny. Architekturę możemy przyrównać do strategii. Gdy wykonamy jeden krok, musimy mieć pewność, że nie ma to złego odniesienia do pozostałych wykonanych spraw i kwestii. Takie zależności muszą być przypilnowane przez osobę, która zajmuje się projektowaniem oraz osób, która wie, co robi. Teoretycznie wie, co robi. Jak jest w praktyce?

Projektowanie

Projektowanie wnętrza to już nie przelewki. Jaki widać, tym zajmuje się architektura wnętrza, która stara się jeszcze lepiej dostosować do klienta oraz do jego potrzeb oraz zachcianek względem takiej architektury. Nie można nie potwierdzić faktu, że jest to bardzo potrzebne dla każdego, kto w takim momencie będzie starał się jeszcze lepiej w takie sprawy wnikać i ingerować. To wcale nie jest takie trudne. Niestety, nie każdy przykuwa uwagę swojemu wnętrzu oraz mieszkaniu. W niektórych aż prosi się o to, aby architektura wnętrza zrobiła z danym stylem porządek. Jest on starszy i już niemodny. Warto zauważyć, że niektórzy takie style właśnie lubią. To zależy od człowieka oraz od jego upodobań. Architektura wnętrza jest nieco bardziej ograniczana i o wiele lepiej wykorzystywana pod tym względem. Dlatego nie możemy się tak dziwić oraz tak bezpośrednio intrygować, gdy dane wnętrze nie jest w naszym guście. Niektórzy mają inny gust i zupełnie inaczej patrzą na pewne sprawy oraz na pewne zależności w tej kwestii.

Funkcjonalność

image Trzeba pamiętać także o tym, że architektura dba o funkcjonalności projektowanego element. Inaczej nie będzie mogła cieszyć się taką popularnością oraz takim uznaniem. Nie da się ukryć, że funkcjonalne wnętrza to priorytet wielu osób. To jest zazwyczaj przed pięknem czy też wystrojem takiego pomieszczenia. Nie da się ukryć, że to także jest potrzebne dla wielu osób, dlatego trzeba zauważać pewne sprawy oraz pewne standardy w tym mniemaniu. Jak widzimy, to wcale nie jest trudne. Trzeba tylko zastanawiać się nad tym, jak taką funkcjonalność pozyskać oraz jak się do tego wszystkiego dostosować, aby sprawić, że nasze wnętrze będzie jeszcze lepsze i lepiej postrzegane. Dla chcącego nie ma nic trudnego. Architektura wnętrza powinna załatwić wszystko. To nie będzie takie trudne oraz tak bezpośrednio niezauważane. Nie ma się co dziwić. Jak widać, to wcale nie jest takie trudne, ani niekorzystne. Dlatego trzeba się z tym identyfikować. Nie każdy potrafi. Z tym wszystkim może mieć bezpośredni problem.

Wnętrze

image Wnętrze mieszkania nie bez powodu jest przytaczane podczas opisywania architektury. Tym także zajmuje się taka dziedzina życia, która jeszcze lepiej potrafi wszystko sprawdzić oraz jeszcze lepiej ukazać nam fakt, że takie wnętrze może być dla nas przyjazne oraz jeszcze lepiej wykorzystywane. Jak? Wystarczy tylko i wyłącznie skorzystać z rodzaju architektury wnętrza, która od razu zauważy potencjałów danym pomieszczeniu oraz jeszcze lepiej przygotuje takie standardy dla naszego dobra. Niestety, to nie będzie wcale takie łatwe. Każdy klient może mieć swoje wymagania względem takiego wnętrza. Trzeba je brać pod uwagę. Przecież inaczej nie będziemy mogli z tego normalnie oraz racjonalnie korzystać. Jak widać, to wcale nie jest taka prosta i przyjemna sprawa, dlatego trzeba w to wszystko się angażować oraz jak najlepiej takie standardy oraz takie elementy sprawdzać. To nie jest wcale takie proste oraz takie przejrzyste. Co więcej, to może być dla wielu osób kłopotliwe. Trzeba się na tym bezpośrednio znać.