Archiwum miesiąca:: Grudzień 2015

Dekorator

Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie zyskało indywidualny wymiar, a jednocześnie nie mamy specjalnie oryginalnych pomysłów lub nie potrafimy pomysłów zamienić na konkretne rozwiązania – zgłośmy się do firmy dekoratorskiej. Powstające ostatnimi czasy budownictwo ma bardzo wiele różnych możliwości, ale nie zawsze potrafimy je samodzielnie wydobyć. Wybór odpowiedniej osoby, która dostrzeże, jakie możliwości ma budownictwo, w którym mieszkamy, pomoże osiągnąć właściwy efekt. Dekorator musi poznać nas, nasze pasje i dowiedzieć się, jakie mamy oczekiwania. Czasami wydobywa ukryte głęboko w nas marzenia i próbuje je dostosować do mieszkania, bo budownictwo też ma określone parametry. Dobry dekorator powinien z nami współpracować, nie może narzucać nam pomysłów, nawet jeśli uważa, że są świetne i dostosowane do mieszkania. To my w mieszkaniu powinniśmy czuć się komfortowo i my na co dzień będziemy funkcjonowali w otoczeniu stworzonym przez innych. Jednocześnie powinniśmy być gotowi na kompromis. Niektóre zaproponowane rozwiązania mogą być świetne.

Kolor

image W nowym mieszkaniu czy domu bardzo ważny jest dobór właściwych kolorów, począwszy od przedpokoju po łazienkę. Obecne trendy kolorystyczne pozwalają na dużą dowolność. Nie ogranicza nas również budownictwo, gdyż faktura ścian zawsze może być dostosowana do naszych oczekiwań. Niektórzy uwielbiają kolory nasycone, ciemne, dominujące. Intensywna czerwień i soczysta zimna zieleń nie jest dla takich ludzi niczym nowym. Bardzo dobrze na takie kolory reaguje nowoczesne, przestronne budownictwo, które uwielbia wyzwania, także w doborze kolorystyki. Są też zwolennicy minimalizmu i jak najmniejszej ingerencji koloru w fakturę mieszkania. Ściany muszą być w tym przypadku jedynie tłem dla mebli i różnorodnych gadżetów dekoracyjnych. Wysmakowane budownictwo doskonale znosi wszelkie rewolucje w kolorystyce pomieszczeń. Współczesne mieszkania są wyższe i wszystkie kolory, odpowiednio dobrane dobrze tu wyglądają. Umowny podział przestrzeni w mieszkaniu sprzyja również temu, że mieszkańcy chętnie do niego wracają i przebywają z ogromną przyjemnością, bo pomaga im odpocząć od codziennych obowiązków.

Taras

image Doskonałym wykończeniem naszych domów i mieszkań są tarasy. Zyskują one coraz większych zwolenników, którzy w mieście tęsknią za sielskością wsi. Bardzo przyjemnie jest, gdy w ciepły poranek możemy na tarasie zjeść śniadanie, a wieczorem wypić filiżankę kawy. Ostatnio budownictwo odpowiada na tego typu zapotrzebowanie. Aby taras zyskał swój charakter wypoczynkowy, potrzeba trochę zainwestować w jego urządzenie. Zacznijmy od wyłożenia podłogi specjalnymi płytkami, które pozwolą utrzymać czystość. Na nie warto położyć wykładzinę lub chodnik, które wyciszą całość. Uważa się, że budownictwo z tarasową zabudową jest coraz bardziej popularne. Jeśli na tarasie postawimy donice z pięknymi roślinami, zainwestujemy w specjalnie impregnowane meble, które nie ulegną zniszczeniu podczas zmiennej w naszym klimacie pogody, i jednocześnie powiesimy skrzynki z kwiatami, szybko może się okazać, że jest to najprzyjemniejsze miejsce w całym mieszkaniu. Kiedy chcemy, żeby budownictwo służyło również wygodzie przekonajmy się do tarasu. Na pewno zyskamy też dodatkową powierzchnię.

Estetyka

Dla zabieganych młodych ludzi, którzy nie są jeszcze obciążeni rodziną spędzanie czasu we własnym mieszkaniu jest luksusem, do którego tęsknią po wielu godzinach wyczerpującej pracy. Młodzi ludzie są bardziej skłonni, by budownictwo, było nie tylko koniecznością, ale pozwalało na rozwijanie fantazji. Mieszkanie zatem powinno być jednocześnie przytulne i niebanalne. Młodsi są bardziej skłonni do eksperymentowania z projektem, kolorem, fakturą. Inwestują w budownictwo, by przynosiło im zadowolenie i satysfakcję. Bardzo ważna jest ogólna estetyka mieszkania czy domu. Wszystko pozornie może się od się od siebie różnić, ale ogólnie musi sprawiać harmonijne wrażenie. Nie dziwi nas, gdy budownictwo łączy elementy stare z nowymi. W supernowoczesnym pokoju doskonale wyglądają meble, które odziedziczyliśmy po dziadkach i pradziadkach. Więcej nawet, takie eklektyczne połączenie może dać niebanalny efekt, podziwiany przez gości. Równie dobrze wygląda sytuacja odwrotna, gdy stare budownictwo zyskuje nowy wyraz przez zastosowanie nowoczesnych technologii.

Brama wjazdowa

Jednym z elementów, które muszą zakupić szczęśliwi posiadacze domów to brama. No i kiedy przychodzi do decyzji to stajemy przed nie lada wyzwaniem. Wybór bram na rynku jest olbrzymi, zarówno, jeżeli chodzi o ich kształt jak i również, jeśli mówimy o sposobie zamykania. Jedną z podstawowych rzeczy wpływających na koszt bramy są materiały, z których jest wykonana. Najtańsze będą bramy wykonane z desek a zdecydowanie najdroższe są bramy kute. Bramy kute to niemalże osoby rozdziała. Wybór jest ich olbrzymi a kształt zależy od nas lub od fantazji osoby, która tą bramę dla nas wykonuje na zamówienie. Przeważnie, jeżeli zobaczymy dom otoczony kutym płotem i kutymi bramami jak i furtkami, możemy w ciemno stwierdzić, że kosztował on fortunę i zapewne mieszkają tam zamożni ludzie. Kolejny z elementów bramy to sposób jej zamykania. Tutaj do wyboru są dwie opcje, pierwsza to tradycyjne zamykanie ręczne i druga nowocześniejsza, ale i droższa to zamykanie bramy automatyczne przy użyciu specjalnych siłowników. Najczęściej bramy z siłownikami są stosowane tam gdzie jest daleko do garażu lub c oczywiste w garażach wielo stanowiskowych, generalnie w domach oczywiście również tego typu bramy są popularne ale jednak chyba jeszcze przeważają te otwierane ręcznie. Warto jest za to zamontować bramę z siłownikiem jako drzwi do garażu. Jest to niewątpliwie wygodne, zwłaszcza, kiedy na dworze panują złe warunki pogodowe. W takim momencie docenia się co to znaczy otworzyć sobie bramę bez wysiadania z samochodu.

Podłogi

image Jednym z elementów niezbędnych do zakończenia budowy domu i wykończenia wnętrza jest położenie podłóg. Kładąc podłogi musimy pamiętać o tym, że na samym początku musimy zrobić wylewkę, żeby było równo, w przeciwnym razie położenie podłogi będzie praktycznie niemożliwe. Jeżeli mamy w planach położyć parkiet, podłoga powinna być równa praktycznie jak stół, w przypadku krzywej wylewki lub dziur żaden szanujący się parkieciarz nie podejmie się układania klepek. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy układamy panele. Tam również wymagane są równe podłogi, co prawda możemy niwelować pewne nierówności specjalnymi podkładami, jednak one są w stanie tylko zniwelować do kilku milimetrów. Zazwyczaj do około 4. Jest to wystarczające w przypadku równych podłóg, jednak, jeżeli już są zużyte i wykruszone wylewki to warto je uzupełnić. Przed położeniem paneli musimy jeszcze ułożyć folię paroizolacyjną, jest to w większości przypadków wymóg, aby w przypadku uszkodzenia paneli móc złożyć skuteczną reklamację. Jest jeszcze jedna istotna sprawa podczas układania podłogi. Kiedy wylewamy wylewkę samopoziomującą dobrze jest odczekać kilka dni żeby dokładnie wyschła, akurat w przypadku tych wylewek bardzo dobrze widać po kolorze w jakim jest stanie. Jeżeli położymy na wylewkę, która nie do końca wysycha wówczas wilgoć będzie niszczyła nasze panele od spodu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko i za kilka lat będziemy mieli całkiem pokaźną kolekcję grzybów i to niekoniecznie takich, którymi się najemy.

Wykańczamy balkon

Kiedy już mamy praktycznie skończony nasz dom, zostaje nam do wykończenia taras i balkon. Teoretycznie zadanie wydaje się bardzo proste. Jednak to tylko złudzenia. Problem zaczyna się w momencie, kiedy zdecydujemy się na położenie ogrodzenia z desek. Wówczas najpierw wmusimy zastanowić się, na czym te deski zamontujemy? Jedna z opcji jest taka, że postawimy murowane słupki z cegły klinkierowe. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i ma tą zaletę, że stosunkowo łatwo można przymocować deski do słupków. Jednak należy pamiętać, żeby wymurować je z pełnej cegły klinkierowej. Jeżeli zrobimy słupek z cegły niepełnej to wówczas będziemy mieli problem z montażem kołków rozporowych i będziemy musieli używać specjalnych spoin do wzmacniania trzymania kołków rozporowych. Na cegły klinkierowe na samą górę zakładamy specjalne tak zwane kapelusiki, które są ładnym wykończeniem słupka i dodają atrakcyjnego wyglądu. Następnym etapem jest już tylko pomalowanie desek na wybrany przez nas kolor i możemy się cieszyć naszym nowym ogrodzeniem. Jednak ostatnio, pomimo że wygląda to tak prosto trafiłem na poważne problemy. Pierwszym i najważniejszym było znalezienie sposobu montażu, co prawda można zamontować to bez większych problemów na kątownikach, jednak ja miałem inną wizję i niestety bardzo się rozczarowałem. Zjeździłem wszystkie znane mi markety budowlane i nie znalazłem właściwego rozwiązania. Musiałem się poddać i zdecydować się na montaż oparty na kątownikach, jednak do końca nie jestem z takiego rozwiązania zadowolony.

Styl

Kiedy jesteśmy w Zakopanem i patrzymy na piękne domy góralskie, nieraz zastanawiamy się, jak to się dzieje, że choć były stawiane według jednego wzorca tak bardzo się od siebie różnią. Nikt nie zaprzeczy, że budownictwo podhalańskie było wytworem kultury tradycyjnej, czyli pewne wzorce były powtarzane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co więcej pewnych elementów nie można było absolutnie zmieniać, a mimo to budownictwo to wyróżnia się oryginalnością i oglądając różne domy mamy poczucie pewnej harmonii z otaczającą przyrodą, kulturą i tradycją. Dzieje się tak dlatego, że dawni budowniczowie nie byli tylko rzemieślnikami, ale przede wszystkim artystami. Zakopiańskie budownictwo szanowało tradycję, ale dorzucało rys oryginalności, dlatego każdy dom jest inny, chociaż nie psuje ogólnego poczucia harmonii. Duże znaczenie ma też materiał, którego używano do budowy domów. Każdy bal drewna był starannie wyselekcjonowany i dopasowany do budynku, dlatego nie trzeba się było martwić, że coś nie wytrzyma kaprysów pogody i różnych zdarzeń losowych.

Sypialnia

W urządzaniu sypialni dominują teraz światowe trendy w połączeniu z przytulnością i elegancją. A o jakich sypialniach marzymy my osobiście? Spokój, prostota i harmonia to najczęściej wymieniane przymiotniki, jeśli chodzi o budownictwo sypialni. Warto też się zastanowić, czy lubimy budzić się, gdy słońce już wczesnym porankiem zagląda nam do okien, albo może wolimy dłużej spać. Wystrój powinien sprzyjać wypoczynkowi. W ostatnich latach budownictwo sprzyja własnemu projektowaniu, czyli krótko mówiąc możemy dużo samodzielnie dodawać, zmieniać, próbować nowych rozwiązań. Nie ma nic bardziej nudnego, niż budownictwo, które jest przewidywalne, czyli po prostu nieciekawe. Jeśli idziemy z wizytą do naszych znajomych, a oni mają dokładnie ten sam układ pomieszczeń i korzystali z porad tego samego biura projektowego, nie czujemy się komfortowo. Przecież każdy z nas pragnie, aby mieszkanie było nie tylko wygodne, ale również oryginalne. Dlatego warto w urządzaniu wykorzystywać własne zainteresowania. Może mamy kolekcję ciekawych przedmiotów, których nikt inny nie posiada? Zaprezentujmy ją, a nasze mieszkanie na pewno zyska.

Dostosowanie

image Znany angielski polityk Winston Churchill powiedział kiedyś „Kształtujemy nasze budynki, a one kształtują nas”. To prawda, gdy obserwujemy budownictwo, które nas otacza. Coraz mniej jest miejsca na jednakowe klocki betonowe. Dawniej budownictwo w Polsce wyglądało, jakby wszyscy korzystali z tego samego projektu. Obojętnie, czy znajdowaliśmy się w wielkim mieście, w willowej dzielnicy, czy na odleglej wsi. Wszędzie straszyły te same domy, jakby ich mieszkańcy nie mieli żadnej indywidualności. Podobnie sytuacja wyglądała, jeśli chodzi o budownictwo wielopłytowe. Czasami nie wiadomo było w jakim jesteśmy miejscu. Na szczęście tego typu budownictwo odeszło w przeszłość. Obecnie każdy stara się być oryginalny i odróżniać od otoczenia, przecież każdy ma inny bagaż doświadczeń, co innego go interesuje, jego dom i mieszkanie ma spełniać zupełnie różne funkcje. Powoli budynki stają się taki, jak chcemy by były. Postęp w zakresie materiałów i nowoczesnych technologii jest niesamowity i sprzyja wszystkim poszukującym i mającym różne potrzeby.

Piec typu koza

image Mamy już nasz wymarzony salon, niestety nie było możliwości podłączenia kominka, za to możemy postawić piec wolnostojący popularnie zwany kozą. W tym artykule z grubsza opiszę, na co należy zwracać uwagę podczas wybierania pieca i co można znaleźć w marketach. W poszukiwaniu kozy ruszyłem oczywiście do wszystkich marketów budowlanych w mieście. Wybór jest bardzo duży, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Tak jak duży jest wybór, tak duże są różnice w cenach poszczególnych piecyków. Najtańsze piece możemy kupić już za 200 zł, jednak raczej nie jest to coco chcielibyśmy oglądać w naszym salonie. Całkiem przyzwoite kozy pasujące do salonów urządzonych w starym stylu kosztują w granicach 600-700 zł. Oczywiście znajdziemy również dużo droższe, jednak w tej cenie już spokojnie można coś wybrać. Wybierając kozą musimy zwrócić uwagę na jej moc, oczywiście im ta moc jest większa tym lepiej, ogrzeje nam większą powierzchnie. Kolejny element to koniecznie musi mieć w środku cegłę szamotową, co prawda nie wiem czy wykonuje się jeszcze piece bez tej cegły, ale lepiej sprawdzić. Wybierając piec warto również zwrócić uwagę na otwór, którym będą odprowadzane spaliny. Podczas przemierzania marketów, dowiedziałem się, że nie ma jednego standardu mocowania i do niektórych pieców trzeba kupić przejściówkę. Nie byłoby to problemem gdyby nie fakt, że jest ona dość droga i kosztuje około 150 zł. Wobec tego lepiej jednak dokładnie się zastanowić, żeby nie zwiększać sobie niepotrzebnie kosztów, bo i tak rury również są stosunkowe drogi oraz tradycyjnie drogi element to kolanko.

Montaż stolarki

image Jednym z etapów budowy jest montaż stolarki wewnętrznej oraz zewnętrzne. Bardzo często na przeszkodzie staje nam pogoda. Teraz już nie trzeba się tym przejmować. Od pewnego czasu dostępne są w sprzedaży specjalistyczne pianki montażowe zimowe. Ta specjalna pianka umożliwia wykonywanie montażu nawet przy temperaturze minus dziesięciu stopni. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy śpieszymy się przed zimą z montażem okien, a ekipa budowlana ma opóźnienia. Wówczas zdecydowanie bardziej opłaca się zapłacić, wiecej za specjalną piankę a dzięki temu mieć zamontowane okna. Zostawienie budowy w stanie otwartym na zimę zawsze niesie niekorzystne zmiany i generalnie lepiej tego unikać, zwłaszcza, że w obecnych czasach jest to bardzo łatwe. Pianki zimowe można również stosować w temperaturach dodatnich, jednak ze względu na ich cenę nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie. Do zastosowanie w lecie zdecydowanie najbardziej nadają się pianki jednokomponentowe z aplikacją za pomocą wężyka. Skoro mówimy już o budowie pianki, warto wiedzieć, że pianki dzielą się na pianki jednokomponentowe i dwukomponentowe. Te pierwsze są zamknięte w puszce z gazem i to gaz je wypycha, drugiego rodzaju pianek używa się przy pomocy specjalnych pistoletów. Oczywiście jak wszystko tak i każda z wymienionych piankę ma swoje plusy i minusy. Pianki mają różne zastosowanie, zwłaszcza, jeżeli chodzi o położenie. Pianki z gazem muszą być używane w ten sposób żeby zawór znajdował się na górze. Wówczas gaz wypycha piankę od dołu, w przeciwnym wypadku będzie wylatywał sam gaz.

Salon

Najważniejszą częścią mieszkania jest salon, gdyż tam powinno się skupiać życie całej rodziny. W ostatnich latach projektanci doskonale wyczuli zapotrzebowanie przyszłych inwestorów i budownictwo już w pierwotnych założeniach przewiduje projektowanie salonu. Starsze budownictwo ze względów praktycznych nie mogło sobie na to pozwolić. Mieszkania były małe i ciasne i nie przewidywano miejsca na luksusy, za jakie uważano pokój dzienny. Na szczęście teraz możemy sobie zaprojektować salon, często w połączeniu z kuchnią i tak go umeblować, jak tylko wyobraźnia i finanse pozwolą. Coraz częściej budownictwo pozwala na mieszkania wielopoziomowe, ale salon zawsze powinien być na dole, aby dostęp do niego mieli wszyscy domownicy i goście. Jest to najmniej prywatna część domu i powinna być tak urządzona, aby miło, spokojnie i wygodnie spędzać czas w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Do tego niezbędne są meble, które taką wygodę zapewniają. Jeśli mamy dzieci, meble powinny być też łatwe do utrzymania, czyli musimy pamiętać o funkcjonalności. Biała kanapa na pewno nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Polskie budownictwo

Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy w polskim budownictwie wcale nie ma zastoju tak jak twierdzi wiele osób. Okazuje się tylko, że ludzie są dzisiaj zdecydowanie bardziej ostrożni i dlatego też nie chcą oni podejmować współpracy z byle jaką firmą. Jest to normalne zjawisko. Na swój sposób ludzie ci chcą się bronić przed nieuczciwymi firmami, których dzisiaj można spotkać wiele. Poza tym większość polskich firm budowlanych nie podejmuje się byle jakich zleceń. Ludzie jednak zawsze chcą mieć pewność, że pieniądze zostaną im wypłacone. Dlatego też nie można mówić o tym, że w Polsce jest jakikolwiek zastój, jeżeli chodzi o firmy budowlane zwłaszcza, że jednak ciągle na terenie naszego kraju są budowane drogi. A skoro są budowane drogi to osoby pracujące w tego typu firmach budowlanych mają zapewnioną pracę. Wprawdzie praca ta nie jest w najlepszych warunkach, ale jednak zdecydowanie się opłaca. W końcu każdy porządny człowiek woli pracować chociażby w złych warunkach, ale jednak pracować. Z drugiej strony teraz przypominam sobie czasy wielkiego bumu budowlanego, gdzie wszystkie mieszkania sprzedawane były przez deweloperów zaraz po ich ogłoszeniu. Wówczas firmy wykonawcze wywindowały ceny mieszkań poprzez coraz większe żądania finansowe za każdy metr wybudowanego mieszkania. To spowodowało sytuację że metr mieszkania w miastach kosztował po 7-8 tysięcy złotych. Wówczas zarówno firmy budowlane jak i ich pracownicy mieli prawdziwy raj na ziemi, w tej chwili zdecydowanie widać w tej materii zastój.

Zmiany

image Dokonywanie zmian w nowym mieszkaniu czy domu jest sprawą normalną. W końcu wchodzimy w budownictwo, które nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Na początku sprawdzamy, jakich zmian w ogóle możemy dokonać. Przecież pewnych elementów nie będziemy w stanie przenieść, Jeśli rury hydrauliczne biegną w określonym miejscu, nie możemy ich tak sobie przesunąć. Każde budownictwo ma określone normy i wymagania, których bez naruszenia samej konstrukcji mieszkania nie moglibyśmy zmienić. Musimy się liczyć również z oczekiwaniami naszych sąsiadów, w końcu nie mieszkamy w twierdzy, gdzie możemy sobie robić, co tylko się nam podoba. Wspólne budownictwo wymaga przestrzegania podstawowych zasad. Kiedy mamy już wizję naszego przyszłego mieszkania, powinniśmy się zgłosić do biura projektowego, które pomoże nam dokonać zmian. Fantastyczne marzenia muszą się zmierzyć z realną oceną sytuacji. Tam, gdzie idzie o bezpieczeństwo, czas na liczby, cyfry, skomplikowane obliczenia i matematyczne myślenie. Nie bądźmy jednak pesymistami. Bywa, że marzenia da się przełożyć na matematyczną dokładność.

Biblioteka

image Dawniej w każdym porządnym domu, który chociaż trochę aspirował do funkcjonowania w środowisku inteligenckim była biblioteczka. Nie myślmy oczywiście o czasach, gdy budownictwo przewidywało istnienie osobnych pokoi ze skórzanymi kanapami, biurkami i szafami z najlepszą literaturą w skórzanej oprawie. Jesteśmy znacznie skromniejsi i wystarczały nam drewniane regały z książkami, które gromadziliśmy latami. Nikt nawet nie pomyślał wtedy, że niektórzy kupują książki dla ozdoby i poprawy własnego wizerunku. Specjalistyczne budownictwo oferuje nam obecnie takie rozwiązania, które sprzyjają naszym oczekiwaniom. Możemy zamówić szafy z dowolnego drewna, oświetlenie też będzie sprzyjało jak najlepszej lekturze. Okazało się, że budownictwo istnieje, żeby nam pomagać i wszyscy prześcigają się w nowinkach, które sprawiają, że codzienne życie staje się coraz wygodniejsze. Tak więc, jeśli tylko mamy możliwość, zastanówmy się nad wygospodarowaniem kącika w salonie, który przeznaczymy na domową biblioteczkę, która będzie oazą spokoju.

Budowa autostrad w Polsce

image Niestety w naszym kraju wcale jakoś nie widać postępu jeżeli chodzi o budowanie autostrad. Niby są zlecone różnego rodzaju projekty i prace powinny ruszać jednak w praktyce często okazuje się, że firmy zajmujące się budową autostrad wcale nie zrobiły żadnych postępów. Dla wielu osób jest to dość frustrujące zwłaszcza, że jak się okazuje ludzie chcą z jednej strony mieć pracę z drugiej zaś zdecydowanie chcieliby, aby stan polskich dróg się poprawił. Okazuje się, że w wielu mniejszych miejscowościach na skutek tego, że niestety ciągle są prowadzone prace na drogach są korki i fatalne warunki poruszania się po tych właśnie drogach. Dlatego też zdecydowana większość naszego społeczeństwa jednak chciałaby, aby te autostrady w końcu na terenie naszego państwa powstały. W końcu ileż można czekać aż skończona zostanie jedna droga wiodąca do głównego miasta? Ludzie zaczynają się denerwować tym, że jednak ciągle są niszczone samochody i wynikają jakieś nieporozumienia, gdyż drogi w czasie budowy wcale nie są oznakowane w odpowiedni sposób. Ludzie jednak domagają się oznakowania dróg w budowie. Oznakowanie dróg w budowie to jedno, jednak z drugiej strony ważne jest że mimo że wolno to drogi są ciagl budowane. Nie mogę się już doczekać czasów jak będę mógł z Wrocławia dojechać normalną drogą nad morze, bez konieczności przejazdu przez wioski z prędkością 30-40 kilometrów na godzinę. Zresztą budowa dróg korzystnie wpływa na całą gospodarkę kraju, łatwiejszy dojazd to większa chęć inwestycji.