Archiwum miesiąca:: Styczeń 2016

Mieszkanie

image Wiele osób uważa, że od domu lepsze jest mieszkanie. Dlaczego? Nie wymaga od nas takiego nakładu troski i starań. Budownictwo mieszkaniowe tak bardzo się rozwinęło, że obecnie możemy mieć wszystkie udogodnienia, jakie posiada dom, a nie musimy się martwić o remonty, ogrzewanie, szambo, przeciekający dach i inne tego typu problemy. Możemy bez większego wysiłku mieć korzyści bez większych kłopotów. Tego typu budownictwo jest skierowane szczególnie do ludzi młodych, którzy nie mają czasu na długotrwałe rozmowy z fachowcami i dopilnowywanie każdego szczegółu. Oczywiście są też i tacy, którzy cenią prywatność, a tego budownictwo mieszkaniowe nie zapewni im w sposób wystarczający. Z drugiej strony ludziom młodym, którzy są na początku swojej drogi zawodowej, brakuje czasu na dom. Są skoncentrowani na karierze i budownictwo ma im zapewnić przede wszystkim spokój, chwilę relaksu i nie powinno wymagać od nich większego zaangażowania. Jeśli mieszkanie jest położone w dogodnym punkcie, ma wszystkie oczekiwane wygody jest idealnym miejscem dla młodych ludzi bez zobowiązań.

Oaza

image Kiedy chcemy poszerzyć swoją przestrzeń życiową szukamy nowego mieszkania, które spełniłoby stawiane przez nas wymogi. Nowoczesne budownictwo oferuje nam wszelkie udoskonalenia, o których dawniej mogliśmy jedynie marzyć. Mieszkanie w centrum miasta może stać się naszą oazą życiową. By tak się stało powinniśmy poszukać właściwego lokum. Jak to zrobić, by dobrze trafić i nie natknąć się na oferty mało wiarygodne, które poza pięknymi obrazkami niewiele oferują? Otóż trzeba pamiętać, że budownictwo powinno być funkcjonalne i odpowiadać naszym oczekiwaniom. Warto na początku popytać znajomych. Na pewno wśród naszych bliższych i dalszych przyjaciół znajdą się tacy, którzy dawniej lub zupełnie na bieżąco byli zaangażowani w projekt: budownictwo. Z radością i zaangażowaniem przekażą nam wszystkie swoje sugestie i opinie, wskażą, jakich błędów możemy się ustrzec, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze właściwego mieszkania, gdzie szukać i które firmy są sprawdzone i na pewno nas nie oszukają. Skorzystajmy z doświadczeń szczęśliwych posiadaczy nowych mieszkań i nie popełniajmy ich błędów.

Projekty

Warto przy poszukiwaniu mieszkania naszych marzeń sięgnąć do Internetu. Tam znajdziemy nie tylko tysiące konkretnych ofert, które pomogą nam we właściwym wyborze, ale jednocześnie możemy się zapoznać z informacjami, które budownictwo jakie ma zalety i jakimi parametrami musimy się kierować, aby kupić dobre mieszkanie. Ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami. Możemy uzyskać różnorodne oceny, przekonać się, które budownictwo bardziej nam odpowiada i uzyskać niezależne wyceny. Bardzo interesujące strony mają również biura projektowe, które nasze niesprecyzowane marzenia, mogą oblec w realną szatę projektową. Jedyną wadą internetowych poszukiwań jest ilość stron, które wyświetlają się w przeglądarce, gdy wpiszemy słowo: budownictwo. Czasami trudno jest w takim gąszczu trafić na informacje, które dotyczą konkretnie naszego przypadku. Wiele jest też typowych reklam. Nie należy jednak się zniechęcać, lecz śmiało sięgać po nowoczesne technologie przy poszukiwaniu naszego wymarzonego mieszkanka.

Dworek

Kiedy podczas wakacyjnych podróży po kraju natrafimy na zabytkowych polski dworek, z reguły jesteśmy zachwyceni jego proporcjami, wygodą i funkcjonalnością. Oczywiście, jeśli jest to dworek, który w wyniku zawieruchy dziejowej nie został zniszczony. Jeśli ktoś w odpowiednim czasie natrafił na taki budynek, otoczył go należytą troską i staraniem, możemy podziwiać staropolskie budownictwo w najlepszym stylu. Niczego tam nie brakuje. Tradycyjna bryła domu ze stromym dachem, oparta na solidnych kolumnach, należy do najwyższych osiągnięć, którymi chlubi się polskie budownictwo. O takim to dworku pisał Adam Mickiewicz w narodowej epopei, taki to dworek był świadkiem zmagań bohaterów Sienkiewicza, Iwaszkiewicza, i Żeromskiego. Budownictwo dworkowe ewaluowało przez wieki, aby osiągnąć doskonałość. Nawet współcześnie bardzo chętnie wracamy do dawnych wzorów, uzupełniając je o nowoczesne, dostosowane do naszych potrzeb elementy. Ważne jest, by dawne budownictwo było połączone ze współczesnymi osiągnięciami i pomysłami.

Finanse

image Każdy z nas marzy o własnej przestrzeni życiowej, która byłaby zarazem wygodna, dostosowana do naszych wyobrażeń, a jednocześnie niezbyt droga. Nie jest łatwo pogodzić tego typu wymagania. Ani budownictwo w starej kamienicy, ani tym bardziej w apartamentowcu nie będzie na pewno tanie. Musimy jednak pamiętać, że mieszkanie kupujemy zazwyczaj tylko jedno. Rzadko ktoś zmienia swoje plany i co kilka lat szuka nowego lokum. Budownictwo, musi spełniać nasze wymagania i dlatego nie zawsze może być tanie. Warto jednak zdecydować się na energooszczędne budownictwo, które w dalszej perspektywie da nam całkiem spore oszczędności, które możemy przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu mieszkaniowego. Na co warto zwracać uwagę? Budownictwo, w którym kupujemy mieszkanie, powinno być położone w dzielnicy, która zapewnia nam bezproblemowy dojazd do pracy. Po co mamy kupować mieszkanie w miejscu, z którego dojazd zajmuje nam wiele godzin? Nawet, jeśli mieszkania będą tam tańsze, musimy pamiętać o kosztach, które poniesiemy na dojazd, a w obecnych czasach ciągłego podnoszenia cen na stacjach benzynowych, nie jest to problem do beztroskiego ominięcia.

Wzorce

Ludzie noszą głęboko zakorzenione wzorce przestrzeni. Nie we wszystkich pomieszczeniach czujemy się dobrze i spokojnie. Są mieszkania, w których funkcjonujemy prawidłowo, które nam sprzyjają, sprawiają, że chcemy tam długo przebywać. Są i takie, do których nie możemy się przyzwyczaić. Budownictwo, jest zróżnicowane, bo musi odpowiadać na różne potrzeby człowieka. Pewne wzorce wynosimy po prostu z dzieciństwa. Różne wzorce obowiązują w różnych krajach. Inaczej wygląda budownictwo amerykańskie i dlatego Amerykanie czują się często sfrustrowani, gdy przyjdzie im mieszkać w Europie, gdyż z reguły budownictwo europejskie im nie odpowiada. Muszą zaadaptować się do nowej sytuacji, co w niektórych przypadkach zajmuje sporo czasu. Niestety trudno nam się zaadaptować do nowych warunków i dlatego nie zawsze czujemy się komfortowo w obcej przestrzeni. Brakuje nam otwarcia kulturowego, nie lubimy się przyznawać, że nasze wzorce wcale nie muszą być najlepsze. Przeciwnie chętnie dowodzimy wyższości naszej kultury, nawet w taki codziennych sprawach, jak mieszkanie.

Hale

W Stanach Zjednoczonych już dawno zauważono, że doskonałym miejscem do zamieszkania są dawne fabryki. Dawniej, kiedy kwitł przemysł, były wykorzystywane jako hale produkcyjne. Później były niszczone i dewastowane. Oczywiście, żeby zainwestować w tego typu budownictwo trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. Dawne fabryki posiadają określony klimat, są bardzo modne w określonych środowiskach. Początkowo przyciągały przede wszystkim artystów i ludzi wolnych zawodów. To oni byli pierwszymi, którzy odkryli, że opuszczone hale, dworce i fabryki są doskonałym miejscem, aby stworzyć studio artystyczne, a potem być może zamieszkać. Budownictwo fabryczne było przeznaczone do zupełnie innych celów. Hale z reguły były surowe, zimne. Nie budowano ich z myślą o komforcie. Pełno w nich betonu i cegły, stali. Nikt, kto lubi przytulne wnętrza, nie będzie zainteresowany tego typu mieszkaniami, ale dla ludzi z wyobraźnią, otwartych na nowości, nowoczesnych to budownictwo jest prawdziwym wyzwaniem. Opustoszałych fabryk jest jeszcze bardzo dużo. Może to dobry czas dla poszukujących oryginalnego wnętrza.

Rozwój

image W miarę, jak rozwija się technologia, a zwłaszcza niektóre jej osiągnięcia, jak oświetlenie, klimatyzacja, pewne wzorce stają się wspólne w różnych kulturach., zdawałoby się odległych. Budownictwo biurowe i hotelowe zaczyna być takie same w różnych regionach świata. W rezultacie wyjeżdżając do egzotycznego nawet zakątka świata możemy się z tą egzotyką w ogóle nie spotkać. Jeśli zamieszkamy w jakimś sieciowym hotelu, okaże się, że takie same budownictwo jest w Europie, jak i w Afryce, nic nas nie zaskoczy. Możemy sobie w tym przypadku zadać pytanie, po co więc w ogóle wyjeżdżać. Podobnie jest jeśli chodzi o biurowce. Nieważne jest, czy pracujemy w Warszawie, czy Nowym Jorku, jeśli będziemy pracowali w biurze, będzie to zapewne wielka hala, podzielona nietrwałymi płytami na małe boksy, w których pojedynczy człowiek wbrew pozorom będzie jeszcze bardziej samotny. Dawniej mieszkania musiały być inne, chcieliśmy się wyróżniać, pokazać kawałek własnej osobowości. Obecnie zależy nam na większej unifikacji. Dobre budownictwo może nam pomóc.

Nowe

image Kiedy marzymy o mieszkaniu, które jest połączeniem nowoczesnego stylu z funkcjonalnymi rozwiązaniami, musimy poszukać wśród nowopowstałych budynków. Współczesne budownictwo może nas zaskoczyć rozwiązaniami, których na próżno szukać w dawnych kamienicach lub osiedlach z wielkiej płyt. Tu ważny jest każdy szczegół, przywiązuje się dużą wagę do oszczędności. Poza tym mamy dużą dowolność w urządzaniu samej przestrzeni mieszkania. Możemy tak się porozumieć z inwestorem, że rozkład mieszkania, które oferuje nowoczesne budownictwo będzie dostosowane do naszych oczekiwań i potrzeb. Oczywiście nie możemy liczyć na zmiany, które zagrożą samej konstrukcji mieszkania, ale w innych przypadkach możemy zażądać daleko idących zmian. Takie możliwości sprawiają, że coraz chętniej zwracamy się do projektantów, aby stworzyli projekt indywidualny, przeznaczony tylko dla nas, naszej rodziny. Budownictwo współczesne jest gotowe na wszelkiego tupu nowinki. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń otwartą, zburzyć ścianę oddzielającą np. salon od kuchni, nic prostszego, projektant chętnie nam w tym pomoże.