Archiwum miesiąca:: Marzec 2016

Budownictwo

Coraz więcej absolwentów szkół średnich decyduje się kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Jednym z najbardziej popularnych kierunków w ostatnich latach jest budownictwo. Coraz więcej młodych ludzi chce działać zawodowo w tej dziedzinie. Trudno się dziwić. Budownictwo zawsze było ciekawym sposobem na życie. Szczególnie w ostatnich latach w naszym kraju działo się wiele na rynku budowlanym. Stare postkomunistyczne budynki są coraz częściej rozbierane i zastępowane nowymi, budowanymi nowoczesnymi technologiami oraz materiałami. Architekci dbają o przyjemny, miły dla oka wygląd oraz funkcjonalność. Dziś budynki to nie tylko cztery ściany i dach. Młodzi ludzie mają coraz to lepsze i nowocześniejsze pomysły. Ich rozwiązania zdobywają dzisiejszy rynek. Ta działka przemysłu nigdy nie straci na randze. Ludzie zawsze budowali, budują i zapewne niewiele się w tej materii w najbliższym czasie zmieni. Budownictwo to inwestycja swoich umiejętności w stabilny i dochodowy biznes o którym każdy młody człowiek marzy.

Architektura

Od tysięcy lat architektura zawsze kłóciła się z budownictwem. Przepiękne wizje architektów konfrontowały się z logicznymi budowlanymi rozwiązaniami. Tak jest do dziś. Architekci tworzą wizję, a budowlańcy mają ją zrealizować. Na szczęście pomimo tych konfrontacji dochodzi w pewnym momencie do korelacji. W ten sposób na całym świecie możemy zachwycać się budynkami, których wygląd architektoniczny wydaje się przerastać możliwości budowlane. Dzieje się tak, gdyż dzisiejsze technologie, oraz różnorodność materiałów na to pozwala. Architektura budynków zawsze inspirowała. Kultura dalekiego wschodu daje światu jedne z najpiękniejszych architektonicznych wynalazków. Dzisiejsza architektura jest nieco inna, ale również zachwyca. Chociażby wiele europejskich lotnisk, jest zaprojektowana tak, aby nie tylko była praktyczna, ale i zwracała uwagę swoim wyglądem. Również mosty, których zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej komunikacji są tak tworzone, aby imponowały architektonicznymi rozwiązaniami.

Koparka

Pierwszym procesem podczas budowy są prace ziemne. Jest to odpowiednie przygotowanie gruntu pod budowę. Wpierw trzeba zdjąć wierzchnią warstwę ziemi, tak zwany humus. Następnie do pracy wykorzystywane są głównie koparki, lub koparko-ładowarki. Operatorzy koparek muszą wykonać wykopy pod fundamenty. Nie jest to czynność prosta, ponieważ nie wolno naruszyć ziemi poniżej głębokości projektowanej. Również koparką można transportować urobek. Koparki poruszają się w dwójnasób. Do prac na nierównym i grząskim terenie używa się koparek gąsienicowych, które na plac budowy trzeba dostarczyć na specjalnych lawetach. Na twardym i w miarę prostym gruncie wystarczą koparki kołowe. Ze wzglądu na sposób wydobywania gruntu koparki dzielą się na podsiębierne i przedsiębierne. Podsiębierne stosowane są głównie do wykopów pod ławy fundamentowe. Wydajność koparki zależy od zasięgu ramienia oraz pojemności łyżki. Praca jako operator koparki nie jest trudna, ale wymaga odpowiedniego, fachowego przeszkolenia.

Rysunek

Z pewnością wielu z nas patrząc na ogromne i piękne budynki nie zastanawia się jak one powstały od samego początku, co było pierwszym bodźcem, który spowodował rozwój następnych procesów w jego powstawaniu?! Prócz informacji słownych, jednym z pierwszych fizycznych elementów budowy jest projekt, czyli zbiór dokumentów dotyczących jej przebiegu. W projekcie natomiast znajduje się rysunek techniczny, który towarzyszy budowie praktyczne przez cały okres jej trwania. Na podstawie rysunku technicznego dokonuje się różnego rodzaju obliczeń. Rysunek techniczny tworzy projektant. Dostarcza go kierownikowi budowy, wraz z opisem technicznym i innymi wytycznymi. Praktycznie nie ma na budowie osoby, która nie trzymałaby w rękach rysunku technicznego danego obiektu. Dawniej rysunki techniczne wykonywano ręcznie rapidografami, więc trzeba było bardzo starannie się z nimi obchodzić, bo nie było wiele kopii. Wykonanie takiego rysunku wymagało sporo czasu i umiejętności. Dziś jest to znacznie prostsze dzięki komputerom.

Żuraw

Współczesne budownictwo nie miałoby szansy rozwoju gdyby nie nowoczesne maszyny. Do dziś nie wiadomo jak starożytni budowniczowie poradzili sobie z wykonaniem ogromnych piramid bez jakiejkolwiek pomocy maszyn. Patrząc na te budowle nieodzowny do ich budowy wydaje się żuraw. Dziś bez tej maszyny ludzie mieliby ogromy problem ze wznoszeniem ogromnych budynków. Żurawie bowiem są bardzo wysokie. Dzięki długiemu ramieniu żurawie są przydatne również przy transporcie materiałów na placu budowy. Do obsługi żurawia jest przeznaczony tylko i wyłącznie wykwalifikowany personel. Praca na takim stanowisku jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dużego doświadczenia. Operator żurawia musi czasami przestawić kilkutonowe elementy i ułożyć je z kilkucentymetrową dokładnością. Żurawie poruszają się po placu budowy na specjalnych szynach. Pod te szyny wykonywane są tymczasowe fundamenty. Mobilność, wysokość i zasięg to największe atuty żurawia. Dzięki nim żurawie są najbardziej praktycznymi urządzeniami w budownictwie.

Euro

Wraz z otrzymaniem współorganizacji Piłkarskich Mistrzostw Europy w Polsce znacznie ruszył się rynek budowniczy. Natychmiast powstało mnóstwo organów odpowiedzialnych za przygotowanie odpowiedniej infrastruktury na tę imprezę. Jako pierwsze zaczęto budować stadiony. Dwa już zostały oddane do użytku. Pozostałe są już w końcowych fazach budowy. Lotniska też zaczęły rozbudowę swoich portali. Jednak tutaj prace idą nieco wolniej ze względu na utrudnienia jakie spowodowała przedłużająca się aż do kwietnia zima. Jeśli chodzi o hotele i restauracje to dotychczas i tak nie wyglądało to najgorzej. Ale mimo to powstało wiele nowych, ekskluzywnych hoteli, w których kibice przybywający do Polski na Euro będą mogli zostawić trochę gotówki na liczne atrakcje. Jeśli oczywiście zdołają sprawnie dojechać do swoich hoteli. Budowa dróg jest w tej chwili największą bolączką w organizacji tej imprezy. Niestety. Zbyt małe fundusze przeznaczone na te inwestycje spowodowały liczne konflikty z firmami wykonawczymi.

Izolacja

Aby zachować komfort użytkowania budynku niezbędne są izolacje. Izolacje zabezpieczają przede wszystkim przed wilgocią, wiatrem, zimnem czy hałasem. Do najpopularniejszych zabezpieczeń przeciwwilgociowych należą wszelkiego rodzaju folie oraz papy. Stosuje się je na przegrodach poziomych, jak i pionowych. Nieodpowiednie ułożenie, lub uszkodzenie takiej izolacji może doprowadzić do przecieków. Prowadzi to do pojawiania się grzybów w wilgotnych miejscach. Izolacje przeciwwiatrowe stosuje się na dachach, pod pokryciem dachowym. Przed zimnem chronią wnętrze budynku izolacje termiczne. Najczęściej jest to styropian lub wełna mineralna. Wełnę mineralną głównie używa się do izolacji połaci dachowych. Styropian natomiast może być stosowany na zewnątrz budynku. Styropianem ocieplamy ściany zewnętrzne oraz ściany fundamentowe. Izolacje akustyczne to przede wszystkim płyty, maty lub grubsza warstwa wełny mineralnej. Ten rodzaj izolacji układany jest wraz z warstwami stropowymi, lub na dachu miedzy krokwiami.

Autostrady

Piłkarskie Mistrzostwa Europy w naszym kraju zbliżają się długimi krokami. Jak wygląda więc sytuacja dróg i autostrad na rok przed tą imprezą? Otóż, wygląda kiepsko. Ponad pięćdziesiąt procent zakładanych dróg nie jest jeszcze zaczęta. Już teraz wiadomo, że nie zdołamy ich wykonać wszystkich na czas. Budowa autostrad stoi w miejscu, ponieważ ciągle trwają negocjacje z zagranicznymi wykonawcami odnośnie kosztów tych inwestycji. A drogi którymi jeździmy obecnie są w opłakanym stanie. Jeżeli rząd nie weźmie w końcu odpowiedzialności za te przedsięwzięcia to możemy się w przyszłym roku dość poważnie skompromitować. A taka impreza może być niezłą odskocznią dla naszej infrastruktury. Ogromny zastrzyk finansowy mógłby spowodować rozwój w tej dziedzinie. Trzymajmy zatem kciuki za naszych polityków, aby nie zabrakło im umiejętności wyjścia z tego kryzysu. Jeśli im się bowiem uda czekają nas nie lada emocje. Skosztujemy w końcu jak to jest być gospodarzem naprawdę ogromnej imprezy masowej. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie na tip top.

Fundament

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem każdego budynku jest fundament. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie obciążenia działające na budynek przenoszone są na grunt właśnie za pośrednictwem fundamentów. Niewłaściwe wykonanie fundamentów pod budynek może spowodować nierównomierne osiadanie budowli, co powoduje pęknięcia na najbardziej obciążonych miejscach konstrukcji. Uszkodzenie konstrukcji budynku grozi nawet jego zawaleniem. Aby prawidłowo wykonać fundamenty należy najpierw odpowiednio je zaprojektować. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na jakim stawiamy budynek. Ważną sprawą jest również lokalizacja, bowiem głębokość przemarzania gruntu jest zróżnicowana. Fundament składa się z dwóch zasadniczych elementów połączonych ze sobą. Są to ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe. Wpierw, na gruncie wylewa się betonowe ławy, następnie na nich stawiamy ściany. Wymiary i kształt ław projektujemy na bazie obciążeń jakie na nie działają. Na ławach murujemy ściany fundamentowe.