Archiwum miesiąca:: Kwiecień 2016

Murarz

Ostatnio najbardziej poszukiwanym zawodem jest murarz. Dzieje się tak dlatego, że weszła nowa ustawa odnośnie refundacji kosztów na cele budowlane. Ustawa przewiduje zwiększenie dofinansowania. W konsekwencji czego ludzie zaczęli brać kredyty pieniężne na budowę nowych domów. Jest to bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Liczba budów w naszym kraju tak gwałtownie wzrosła, że zawód murarza stał się najbardziej pożądany. Coraz więcej uczniów zawodówek budowlanych dostaje pracę na takich budowach. Są w trybie natychmiastowym przeszkalani i praktycznie od razu zaczynają pracę. Nie wiadomo jaki przyniesie to skutek. Jak na razie prace idą pełną parą. Nie odnotowano jeszcze żadnych niedogodności z tym związanych. Natomiast jeśli liczba rozpoczynających się budów będzie stale wzrastać istnieje niebezpieczeństwo przyjmowania do pracy na budowie kompletnie niewykwalifikowanych ludzi. Może to spowodować zwiększenie liczby wypadków na budowach. Również poprawność wykonywanych prac może dawać wiele do życzenia.

Budowla

image Budownictwo jest dziedziną która stale rozwija swe gałęzie. Na całym świecie powstaje mnóstwo wszelkiego rodzaju budowli, od zwykłych domów jednorodzinnych, po ogromne wieżowce. Zwłaszcza te największe budowle przyciągają uwagę. Im trudniejsza budowla do wykonania, tym bardziej imponująco się prezentuje. Nowoczesne technologie pozwalają na coraz śmielsze projekty. Architekci na całym świecie od lat prześcigają się w wyjątkowości swoich budowli. Jedni stawiają na gabaryty, inni na kształt, następni zaś na wkomponowanie w otoczenie. Ostatnimi czasy, szczególnie w Azji stało się popularne budowanie potężnych hoteli, których wygląd imponuje nie tylko patrząc z boku, ale prawdziwe piękno można dostrzec z góry, lecąc samolotem. Jednak mimo współczesnych możliwości i tak wciąż jedyną budowlą na Świecie, którą widać z kosmosu jest wybudowany bardzo dawno temu mur, liczący kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Tę widoczność zapewnia właśnie długość budowli, a nie jej wysokość, co czyni ją oryginalną.

Budynek

image Budynek to budowla stojąca na fundamentach, ze ścianami tworzącymi jej kształt, oraz od góry zadaszona. Budynki posiadają zróżnicowane kształty oraz przeznaczenie. Dla przeciętnego człowieka najprostszym przykładem budynku, to zwykły wolnostojący dom. Praktycznie całe życie człowieka kręci się wokół budynków. W nich mieszkamy, załatwiamy różnego rodzaju sprawy, służą nam do ochrony przed różnego rodzaju opadami, wiatrem itp. Codziennie praktycznie przemieszczamy się z jednego budynku do drugiego. Codziennie też powstają nowe budynki, a stare zostają wyburzane. Systematyczny rozwój budownictwa sprawia, że niektóre stare budynki stwarzające zagrożenie zostają zamieniane na nowoczesne. Ważny jest również wygląd. Kiedyś budynek był to zwykły zadaszony klocek z czterema ścianami. Dziś architekci dbają o to, aby kształty budynków przyciągały swoją uwagą, oraz aby były unikatowe. Również materiały, z których budujemy są coraz bardziej zróżnicowane. Prawdopodobnie na zawsze budynki stały się nieodłączne człowiekowi.

Budowa

W każdym mieście można spotkać ogrodzone płotem miejsca na których widać pracowników, różnego rodzaju maszyny oraz panuje hałas i ogólny nieporządek. Są to budowy wszelkiego rodzaju. Miejsca te są ogrodzone z powodu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom przechodzącym nieopodal. Jest to bardzo ważne, gdyż przypadkowa osoba znajdująca się na miejscu budowy jest narażona na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Osoba taka nie posiada żadnych zabezpieczeń takich jak np. kask ochronny, rękawiczki, kombinezon czy okulary. Nieznajomość struktury tego miejsca też może doprowadzić do wypadku. Maszyny pracujące na budowie są sterowane systemowo, więc każdy z pracowników dokładnie wie, które miejsce i w jakim czasie jest bezpieczne, a których trzeba kategorycznie unikać. Dlatego prawo budowlane surowo zabrania wpuszczania nieupoważnionych osób na place budów, jednocześnie bezwzględnie wymaga, aby te place odpowiednio zabezpieczać. Niedostosowanie się do tego przepisu grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Beton

Jednym z najstarszych materiałów budowlanych jest beton. Beton uzyskujemy mieszając 3 składniki w odpowiednich proporcjach: cement, kruszywo i wodę. Po kilku dniach staje się on bardzo twardy. Dzięki tej właściwości idealnie nadaje się do budownictwa. Beton potrafi przenieść na grunt bardzo duże obciążenia. Kolejną jego pozytywną cechą jest łatwa formowalność. Samo przygotowanie betonu również nie wymaga skomplikowanych czynności. Jednak prace wykonywane przy pomocy betonu wymagają odpowiedniego zaplanowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ beton szybko wiąże swą strukturę stając się twardym jak skała. Po związaniu betonu należy go polewać systematycznie wodą, aby dobrze się związał, oraz uzyskał odpowiednie właściwości wytrzymałościowe. Ten proces nazywa się pielęgnacją betonu. Szacowany, minimalny okres takiej pielęgnacji to miesiąc. Beton jest bardzo często stosowany do wykonywania fundamentów pod budynki. Dzieje się to poprzez wylanie betonu do specjalnych deskowań, bądź wymurowanie z bloczków betonowych.

Żelbet

image Beton, to materiał bez którego niemożliwe jest współczesne budownictwo. Jego historia sięga tysięcy lat, jednak w dzisiejszych czasach coraz to bardziej zróżnicowane kształty budowli, oraz ich ogromne gabaryty wydobywają na wierzch spore możliwości tego surowca. W połączeniu ze stalą staje się materiałem, z którego można zbudować praktycznie wszystko. Takie połączenie nazywa się żelbetem. Beton jest łatwo formowalny, oraz potrafi przenieść ogromne siły ściskające. Natomiast wadą betonu jest niska wytrzymałość na rozciąganie. I tutaj ogromną rolę odegrała stal. Budowniczowie zaczęli zbroić beton stalą w miejscach największych naprężeń rozciągających. Pomysł ten okazał się przełomem w budownictwie. Jego dynamiczny rozwój osiąga pozytywne skutki. Praktycznie co parę lat dowiadujemy się o kolejnych rekordach wielkości budynków. Jest to możliwe właśnie dzięki betonowi połączonemu ze stalą. Wadą jest natomiast ogromy ciężar. Przy dużych gabarytach, aby żelbet mógł przenieść choćby swoje obciążenie potrzebne jest zwiększenie danego elementu.

Pustak

Do najbardziej popularnych materiałów budowlanych należy pustak. Jest wykonany z różnego rodzaju surowców. Najbardziej popularne są pustaki ceramiczne. Ich podstawowymi zaletami jest niewielka waga, przy bardzo dużej wytrzymałości. Kolejną zaletą pustaków ceramicznych jest izolacyjność cieplna. Bardzo często zastosowanie tego rodzaju pustaka nie wymaga ocieplania ścian zewnętrznych budynków. Te właściwości są osiągane dzięki specjalnej procedurze wypalania. W wysokiej temperaturze glina staje się bardzo twarda i wytrzymała. Innymi rodzajami pustaków stosowanych w budownictwie to pustaki z gazobetonu. Również lekkie w stosunku do sporych właściwości mechanicznych. W Polsce dosyć często stosowane do niewielkich budowli. Zaletą jest również niska cena tego materiału. Klimat w Europie zachodniej i środkowej stawia takie wymagania ochrony cieplnej w okresie zimowym, że pustaki są bardzo wygodnym rozwiązaniem. W Europie północnej ze względu na klimat morski mają zastosowanie raczej znikome .

Cegła

image Cegła jest materiałem bardzo popularnym w budownictwie. Można powiedzieć, że jest to wręcz jego symbol. Najbardziej rozpowszechnione budownictwo z cegły można spotkać w Anglii. Jest to budulec, który zastosowano tam w osiemdziesięciu procentach wszelkiego rodzaju budynków. Dzieje się tak, ponieważ na Wyspach Brytyjskich nieosiągalne są kilkunastostopniowe mrozy. Bloczki z gazobetonu, lub pustaki ceramiczne są tutaj po prostu zbędne. W Anglii wiele budynków bowiem posiada ściany zewnętrzne właśnie z samej cegły. Materiał ten ma na tyle estetyczny wygląd, że wielokrotnie rezygnuje się również ze stosowania różnego rodzaju tynków, pozostawiając ceglany mur, jako elewację. W naszym kraju cegła również jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Stosuje się ją jednak głównie do murowania ścianek działowych wewnątrz budynków. Podstawową właściwością cegły jest duża wytrzymałość na ściskanie, dlatego nawet cienkie ściany potrafią przenieść na fundament bardzo duże obciążenia. Również zastosowanie mają ceglane fundamenty.