Archiwum miesiąca:: Sierpień 2016

Apartament za granicą

image Jeżeli przeprowadzamy się za granicę lub też myślimy o zakupieniu tam apartamentu z powodu częstych wyjazdów to warto dokładnie zapoznać się z rynkiem nieruchomości. Jak wygląda to pod względem ceny i czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty które nie obowiązują w naszym kraju. Nieruchomości na wynajem nieruchomości a szczególnie apartamentu to spory wydatek. Jednak jeśli dla kogoś cena nie gra roli to ma szczęście bo wybór pod tym względem jest szeroki. Jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia to powinien podliczyć ewentualne wydatki związane z utrzymywaniem apartamentu oraz opłatami za media. Życie za granicą bywa droższe nawet kilka razy jednak jeśli podejmujemy się tam pracować to wartość opłat będzie taka sama jak aktualnie. Planowanie do przodu pomoże nam uniknąć ewentualnych problemów i niechcianych okoliczności. Warto też rozważyć sytuację że nie będzie nas stać w danym momencie na zapłacenie czynszu. Warto o tym przedyskutować z najemcą i rozważyć inne możliwości jego zapłacenia. Jeśli trafimy na osobę rzetelną i elastyczną to damy radę znalezc rozwiązanie które będzie korzystne dla każdej strony. Warto także sprawdzi lokalizację apartamentu czy posiada blisko takie punkty jak sklepy, banki albo szpital. Sprawdźmy również komunikacje jeśli nie posiadamy prawa jazdy.

Zrozumieć fachowca

Rynek nieruchomości wiąże się z istnieniem wielu fachowych pojęć, jak zresztą każda inna dziedzina. Oprócz znajomości „slangu”, inwestując w budowę domu czy jakąkolwiek inną akcję związaną z nieruchomościami, klient musi wykazywać pewną orientację w sprawach branżowych.Brak znajomości kończy się często niezbyt korzystnie, ponieważ klient może niechcący wyrazić zgodę na projekt nie spełniający jego zaleceń, zbyt kosztowny, zbyt mało nowatorski, ogólnie – nie taki, jaki miał być wykonany zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Zrozumienie sprawy z punktu widzenia wykonawcy planów budowniczych może być kluczowe, niewielkie niezrozumienie bowiem staje się często przyczyną późniejszej rozbieżności wizji. Odkręcanie już zaawansowanego projektu powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Ogólnie znalezienie fachowca, który wykończy nasz dom w taki sposób jak sobie wymarzyliśmy nie jest prostym zadaniem, jednak warto szukać, bo nic nas tak nie będzie denerwowało jak pewne niedoróbki gdy nasz dom będzie już wykończony.

Dom w górach

Góry to magiczne miejsce które co roku przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Tak naprawdę o każdej porze są one piękne i niezwykłe. Inaczej wyglądają latem niż zimą. Latem można zwiedzać wielkie lasy i podziwiać przyrodę a zimą korzystać z wyciągów narciarskich oraz podziwiać widoki śnieżnych szczytów. Jak wiadomo góry posiadają swoje wady i zalety. Jeśli ktoś posiada swój domek to może liczyć na dochód z ich wynajmowania przez cały rok. Najwyższe ceny są zimą w okresach świątecznych i można w tym czasie zarobić kilka razy więcej niż w innych miesiącach. Jeśli chodzi o wady to zagrożenie związane z lawinami w wyższych partiach gór. jak wiadomo budując tam domek możemy liczyć na prywatność i piękne widoki ale jednak nie warto ryzykować życia swojego i turystów. Lepiej i bezpieczniej będzie budować domki niżej gór lub też bliżej miasteczka bo wtedy turyści będą mieli bliżej do sklepów i innych punktów jak na przykład restauracje. Koszt utrzymania domku jest wysoki bo musimy dbać o to by był dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, woda, ciepło i zimno. Drewno musi być często konserwowane. Warto o tym pamiętać ponieważ zaniedbany domek traci na wartości i tym samym nie przyciąga turystów.

Kryteria projektu

Tam podając swoje kryteria jakie chcemy by nasz przyszły dom miał, architekt przedstawia nam różne projekty. Pomimo tego zawsze odsyłają nas na stronę internetową w której mają umieszczone wszystkie projekty. Gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym możemy bardzo szybko uzyskać. wystarczy tylko wybrać dany projekt i zamówić, i w kilka dni powinniśmy go otrzymać. Jednak zamawiając gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym przez Internet musimy być ostrożni. Musimy przede wszystkim wiedzieć, z jakich części składa się projekt by nie dać się oszukać, i nie dostać całego projektu. Każdy projekt nie tylko składa się z części architektonicznej i konstrukcyjnej, ale również z części instalacji elektrycznej, sanitarnej, gazowej, a także centralnego ogrzewania. Każdy z projektów musi składać się z tych wszystkich części, ponieważ na placu budowy pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich musi mieć osobno, jasno wyznaczone zadania do wykonania.

Najemca nieruchomości

image Jeśli jesteś osoba, która wynajmuje mieszkanie musisz wiedzieć czy nie ma w umowie najmu zapisu, który zobowiązuje cię do zapłaty za szkody, które wyniki nie z twojej winy.Jak na przykład awaria gazu, czy czegoś innego? Czego ty na pewno nie mogłeś zepsuć? Musisz tez sprawdzić czy twój właściciel nie będzie cię obciążał kosztami za remont mieszkania, może przecież powiedzieć, że stało sie to tylko i wyłącznie z twojej winy. Nie ma takiego zapisu prawnego, który by cię zobowiązał do jakichkolwiek kosztów, które nie są związane z normalnym użytkowaniem lokalu. Jeśli twój właściciel chce w ten sposób podreperować swoje fundusze na remoncie, to musisz wiedzieć, że masz prawo, aby się na to nie godzić. Oczywiście możesz malować mieszkanie, ale staraj się, żeby właściciel zwrócił ci pieniądze za materiały budowlane, jakich użyłeś. Generalnie warto jest się dogadywać i próbować załatwić sprawę w taki sposób żeby za remont zapłacił właściciel nieruchomości, oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Wielkość domu

image Kiedy pragniemy wybudować dom, często chcemy by był to dom duży który będzie miał duże i przestronne pomieszczenia. Domy duże dają nam przede wszystkim możliwości na realizację swoich śmiałych planów architektonicznych i wygospodarowanie kilka dodatkowych pomieszczeń. Jednak mimo tego, że duży dom jest dla nas przestronniejszy, to wiąże on się z dużymi obowiązkami, które nie są związane tylko ze sprzątaniem, ale również z rachunkami. Utrzymanie dużego domu jest bardzo drogie, i niektórych na utrzymanie takiego domu po prostu nie stać. Domy duże cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które przede wszystkim cenią sobie wygodę oraz przestrzeń. Zanim jednak wybudujemy dom musimy wybrać projekt, a to dla niektórych jest bardzo trudne zadanie. Projekty domów z poddaszem użytkowym a także projekty domów parterowych jest bardzo dużo w dzisiejszym świecie, i to właśnie jeszcze bardziej nam utrudnia wybór tego jednego projektu. Jeśli chcemy poradzić się osób które znają się na tym, to warto udać się do pracowni architektonicznej.

Bezpieczne kupowanie nieruchomości

image Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości w naszym kraju to jest on dosyć przesycony. Korzyść leży po stronie kupującego więc możemy znalezc coś odpowiedniego dla nas i w przystępnej cenie. Jednak jak wiadomo oszuści zawsze byli i dzisiaj również ich nie brakuje w tej branży. Zarabiają oni bardzo dużo na oszukiwaniu ludzi. Aby uniknąć takiego nieszczęścia to dobrze jest wybierać zaufane oferty nieruchomości. Warto dowiedzie się sporo na temat sprzedającego. Dlaczego sprzedaje dom, gdzie aktualnie mieszka i również jego rodzina jeśli to możliwe. Warto popytać sąsiadów bo to nieraz dobre źródło informacji. Jeśli osoba zajmuje się sprzedażą domów zawodowo to można dowiedzieć się komu ostatnio sprzedał dom i skontaktować się z tą osobą w celu pozyskania informacji. Jeśli opinie będą pozytywne to możemy podjąć taką decyzję, jednak w przypadku kiedy okaże się że ta osoba jest podejrzana to lepiej zerwać kontakt lub sprawdzić czy nie jest poszukiwana przez policję. Oszust może uciec z pieniędzmi i mało prawdopodobne że je znowu odzyskamy a jak wiadomo zakup nieruchomości to nie jest mała suma. Takie przypadki zdarzają się co roku w naszym kraju więc dobrze jest jak najefektywniej zminimalizować zagrożenie trafienia na taką osobę.

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

Oprócz kupna wymarzonej nieruchomości można nabyć ją w inny sposób, który jednak wymaga mieszkania na określonym terenie, korzystania przez dłuższy czas z tej nieruchomości i wnoszenie odpowiednich opłat. Możemy ubiegać się o przyznanie nam tejże nieruchomości przez zasiedzenie – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy, sąd przyzna nam prawo własności do danej lokalizacji.Nie obędzie się oczywiście bez realizowania sprawy w sądzie, jednak tylko tam można otrzymać uprawnienia właścicielskie dla wybranej nieruchomości. Żeby można się było upominać o te prawa podczas sprawy w sądzie, pierwotny właściciel przez określoną ilość czasu musi nie wykonywać żadnych czynności związanych z posiadaniem praw właścicielskich w stosunku do tej nieruchomości. Osoba zajmująca jego miejsce nosi miano „posiadacza samoistnego”. Ogólnie jest to możliwe jednak czas jaki musi upłynąć jest bardzo długi, zwłaszcza gdy pórbuemy to zrobić w złej wierze, wówczas musimy czekać aż 50 lat, co nie zawsze jest możliwe.

Projekty z internetu

Każdy z nas poszukując odpowiedniego projektu zdecydowanie sięga do Internetu, gdyż tam mamy największy wybór, i na pewno znajdzie się tam projekt który będzie spełniał nasze oczekiwania. Projekty domów bez garażu to zarówno gotowe projekty domów, jak również takie które możemy zamówić jako indywidualny projekt. Gotowe projekty domów bez garażu są zdecydowanie tańsze i często wahają się w granicach o 1,5 tysiąca do 2,5. Jest to przybliżona wersja, gdyż nawet czasami możemy dostać projekt za tysiąc złoty. Projekty indywidualne są zdecydowanie droższe, no i oczywiście dłużej na niego czekamy. Każdy projektant, bardzo chętnie przyjmuje zamówienie projektu indywidualnego, i z dużym zaangażowaniem się jego poddaje. W projekcie indywidualnym to my decydujemy rozmieszczenie pomieszczeń okien i drzwi. Zamawiając projekt indywidualny musimy być w stałym kontakcie z architektem, po to by dowiadywać się o postępach w tworzeniu projektu.

Modne działki

image Działki cieszą się coraz większą popularnością. Kupowane są w celu budowy własnych domów, zakładania ogrodów lub w celach rekreacyjnych. W prasie i Internecie znaleźć można wielkie ilości ogłoszeń o sprzedaży działek. Zainteresowani zakupem powinni szczegółowo rozpatrzyć takie oferty w celu wybrania przystępnych cen i lokalizacji. Działki oferowane na sprzedaż położone są w różnych miejscach. Można na przykład zdecydować się na działkę zlokalizowaną wśród lasów i puszcz, w pobliżu jeziora, nad rzeką, nad morzem, w okolicach górskich. Oferowane są także działki w nowoczesnych osiedlach skupiających wiele domów jednorodzinnych, działki w pobliżu większych miast, na wsi, w rejonach atrakcyjnych turystycznie lub w okolicach spokojnych. Od położenia nieruchomości i możliwości dojazdu kształtuje się jej cena. Generalnei wybór działki jest ważny, ale pamiętajmy też że tam gdzie jst dobra komunikacja, dobrze rozwinięta infrastruktura to z całą pewnością działki będą znacznie droższe niż w innych miejscach.

Budowanie nieruchomości

Jeśli wolimy zbudować sami dom niż go kupić to trzeba wiedzieć o najważniejszych rzeczach jakie są z tym związane. Na początku trzeba znalezc odpowiednią działkę i zakupić ją. Potrzebne będzie uzyskanie aktu własności które pozwoli nam na rozpoczęcie prac budowlanych. To dodatkowo związane jest z pracą archeologa który sprawdza czy na danym terenie można wybudować dom. Może zając to kilka tygodni ale jeśli znajdą tam coś cennego to budowa może być niemożliwa lub zostanie wstrzymana nawet na kilkanaście miesięcy. To duży minus bo praca jest przedłużana. Kolejna sprawa to koszty czyli zakup materiałów którymi będą pracować robotnicy. Jeśli mamy wiedzę i praktykę to możemy zając się budową domu sami. Sporo wtedy zaoszczędzimy. Nie będziemy musieli opłacić pensji robotników jednak praca domu się wydłuży. Trzeba też pamiętać że place budowy są często okradane więc warto je zabezpieczać po pracy i czasami zaglądać tam wieczorem gdyż ta pora to najlepsza okazja dla złodziei. Czasami nawet pracownicy bywają nieuczciwi także warto od początku podjąć współpracę z zaufanymi osobami które już od lat zajmują się budową. Mogą być polecone przez znajomych, gdyż takie osoby są najbardziej wiarygodne pod względem opinii.

Wnętrze naszej nieruchomości

image Jeśli dokonaliśmy zakupu pierwszej nieruchomości to warto teraz zająć się jej wnętrzem. Jeśli mieszkanie jest w surowym stanie to trzeba podjąć się remontu. Warto na początku określić poziom zniszczenia budynku i określić sumę jaką należy przeznaczyć na remont. Jeśli dom jest wykończony to można zająć się bardziej przyjemną rzeczą czyli jego dekorowaniem. Możemy być konsekwentni i zająć się całą robotą sami lub też jeśli nie mamy na takie rzeczy czasu to zlecić całą pracę dekoratorowi. W przypadku pierwszej opcji jeśli nie mieszkamy sami to warto spytać o pomysły domowników. Często dzieci mają fajne pomysły na wykonanie pokoju. Jednak z dalszej perspektywy trzeba przyznać że aranżacja pomieszczeń dla osób które się na tym nie znają nie jest łatwa. Jeśli nie mamy nerwów i siły na taką pracę to wynajmijmy dekoratora który zajmie się całym domem. My w tym czasie możemy wyjechać na krótki urlop i odpocząć. Aby być zadowolonym z wykonanej pracy warto podać dekoratorowi nasze wymagania. Powiedzmy jakich kolorów nie znosimy i co obowiązkowo musi się znalezc. Jakiego koloru może użyć do wybrania obicia na sofę czy też farby do ściany. Taka inwestycja to koszty więc musimy się z tym liczyć i od początku wiedzieć ile wszystko będzie nas kosztować.

Katalogi z domami

image Każdy z nas kto pragnie wybudować dom zaczyna przede wszystkim od przeglądania stron internetowych czy katalogów, w którym te projekty się znajdują. Projektów domów w rynku jest bardzo wiele, więc wybór tego jednego sprawia nam często bardzo dużą trudność. Wybierając projekty domów jednorodzinnych na początku myślimy nad tym czy ma być to dom nowoczesny czy tradycyjny. Większość ludzi decyduje się na tradycyjne domy, ale często również wprowadzają elementy nowoczesności. Zanim przystąpimy do poszukiwania projektu domu musimy jasno sprecyzować swoje oczekiwania względem domu, gdyż jest to bardzo ważne choćby dlatego by zawęzić krąg projektów. Gotowe projekty domów jednorodzinnych znajdziemy najwięcej na stronach internetowych firm projektowych. Na tych stronach w wyszukiwarce możemy wpisać kryteria domu jaki nas interesuje. Możemy wpisać tam zarówno powierzchnie od do jak i ilość pokoi czy typ domu. Wtedy wciskając przycisk szukaj wyświetlą nam się tylko te projekty domów jednorodzinnych które posiadają te kryteria, które wpisaliśmy.

Pomysł budowy domu

image Kiedy myślimy o budowie domu, to przede wszystkim pragniemy by spełniał on nasze oczekiwania, oraz był bezpieczny dla dzieci. Po za tym zależy nam na tym by dom jaki wybudujemy spełniał wszystkie podstawowe potrzeby. Zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka jest najważniejszym czynnikiem w życiu. Więc wybierając projekt domu, myślmy o naszych potrzebach. Każdy z nas ma inne potrzeby względem domu, i inne oczekiwania. Bardzo wiele zależy od tego ile mamy środków finansowych na realizację takiego projektu. Projekty domów bez garażu, mimo tego iż nie posiadają tego czynnika, który bardzo jest potrzebny w dzisiejszym świecie, to cieszy się dużym zainteresowaniem. Bardzo wiele osób dobudowuje osobno garaż dla swojego samochodu. Musimy pamiętać o tym, że zanim jednak zakupimy projekt czy działkę, musimy zapoznać się z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę, jak również uzyskanie informacji na temat zagospodarowania danej działki. Bardzo często zdarza się tak, że jesteśmy nie mile zaskoczeni, bo projekt który był naszym marzeniem nie może być zrealizowany.

Szukanie projektu

Dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć projekt którego właśnie szukamy. Bardzo często mimo znalezienia odpowiedniego projektu chcemy wprowadzić kilka zmian, które są oczywiście możliwe. W prawie każdym projekcie domu można dodać kominek, nieco przesunąć ściany, czy zmienić miejsce drzwi. Najczęściej takie zmiany wprowadza biuro projektowe w ramach zakupu projektu. Kiedy jednak zamierzamy wprowadzać bardzo wiele zmian w projekcie, czasami warto jest z niego zrezygnować i zamówić projekt indywidualny. Projekt indywidualny owszem jest dużo droższy, ale dzięki temu będziemy mieli taki projekt, o którym zawsze marzyliśmy. Indywidualne projekty domów są wyzwaniem dla projektantów, które oczywiście bardzo chętnie są realizowane. Projekt indywidualny będzie perfekcyjny tylko wtedy, kiedy tworzyć go będzie doświadczony i posiadający wiedzę projektant domów. Dom jest miejscem w którym mamy czuć się bezpiecznie, dlatego musi być dla nas najodpowiedniejszy.