Archiwum miesiąca:: Październik 2016

Skandynawski styl

Prostota, elegancja i chłodne kolory to podstawa stylu skandynawskiego doskonale znanego z katalogów firmy meblarskiej właśnie ze Szwajcarii. Przyjmuje się, że ludzie pochodzący z krajów skandynawskich są przeważnie szczęśliwi i może w ich wnętrzach domowych kryje się sekret. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się wyraźną obecnością bieli, drewna i rzeczy wykonanych z naturalnych tworzyw. Dzięki temu mieszkaniec poczuje się jak na łonie natury. wykorzystane chłodne kolory takie jak błękitny, niebieski, biały pomogą się zrelaksować. Wnętrza wypełniają również proste meble, jak najbardziej funkcyjne. Są one również w bladych bądź białych odcieniach. Ważnym składnikiem jest duża ilość dodatków w mieszkaniu urządzonym w tym stylu. W Internecie można znaleźć sklepy specjalizujące się właśnie w doborze takich dodatków. Wszelkiego rodzaju poduszki, zegary, zawieszki dopełniają profesjonalny wygląd naszego wnętrza. Regały i półki wypełniamy książkami, wazonami i zdjęciami. Ma być przytulnie i tego się trzymamy w tym stylu.

Salon

Salon jest miejscem spotkań całej rodziny i znajomych. Z tego względu powinien być praktycznie urządzony. Większe pole manewru mają właściciele domów niż mieszkań. Ci drudzy nie muszę jednak martwić się zbytnio o wystrój, gdyż przeważnie jedna meblościanka załatwia problem. Na rynku istnieje wiele firm meblarskich, dlatego każdy znajdzie pasujący mu wzór i kolor. Front mebli jest najważniejszy. Prostota i funkcjonalność odnajdą się w każdym nowoczesnym wnętrzu. Jeżeli ktoś chce mieć klasyczne bądź wnętrza w stylu vintage to doskonałym pomysłem jest pójście na pchli targ gdzie można kupić idealnie dopasowane meble. Przy wyborze mebli należy się upewnić z jakich materiałów zostały one wykonane, gdyż będą nam służyły latami. W salonie powinna być wygodna, duża kanapa. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie narożnika, gdyż jedno miejsce jest praktycznie przeznaczone do leżenia. Jeżeli ktoś lubi miłe w dotyku materiały to powinien zrezygnować ze skóry, gdyż jest ona zimna i nie za bardzo nadaje się na mroźne wieczory.

Poddasze

image Często poddasze nie jest zagospodarowanym miejscem, szczególnie w starym budownictwie. To błąd gdyż poddasze świetnie nadaje się na pomieszczenia mieszkalne, a jeżeli nie to na gospodarcze czy biurowe. Tak naprawdę niezagospodarowane poddasze to marnowanie miejsca. Wystarczy wstawić parę okien, żeby światło wpadło do wnętrza i mamy idealny azyl. Niestety często problemem jest umeblowanie, gdyż spadzisty dach bez ścianek kolankowych pozbawia zaadaptowania dwóch ścian. Jednak gdy to architekt projektuje nowy dom to warto zaznaczyć, żeby te ścianki były wysokości co najmniej 100 cm, gdyż mniejsza wysokość będzie wykorzystywana tylko na schowki. Pod odpowiednią wysokością ścianki można postawić łóżko czy zorganizować łazienkę z wyposażeniem. Poddasze jest świetnym miejscem do zamieszkania jednak niektórych ludzi niskie ściany pod ukosem mogą denerwować, gdyż trzeba się natrudzić z dopasowywaniem mebli, które często muszą być wykonane na zamówienie. Plusem jest możliwość przeszklenia dachu i doskonałego oświetlenia.

Kuchnia

image Powraca moda na urządzanie kuchni w sposób praktyczny i ciepły tak żeby była ona sercem domu. Spędza się w niej jak najwięcej czasu. Wciąż kuchnie w większości domów i mieszkań są urządzane w tradycyjny, klasyczny sposób. Jednak coraz częściej, ludzie decydują się na urządzenie jej w stylu nowoczesny i przy okazji ekologicznym. Powracając do tradycyjnych wnętrz to urządzane są najczęściej w stylu prowansalskim lub angielskim, który kojarzy się raczej z odpowiednią tonacją kolorów i mebli wykonanych z drewna. Nowoczesne wnętrza to te w których przeważają metaliczne kolory. Można je ocieplić i ożywić poprzez kolor mebli kuchennych np. czerwony. Modern style wybierają w większości ludzie młodzi, małżeństwa lubiące swobodę i prostotę. tradycjonaliści wolą jednak drewniane meble w naturalnych kolorach lub bieli. W kuchni równie ważne jest oświetlenie. Dobrze dobrane lampy podkreślają kształty mebli oraz pomagają mieszkańcom w codziennych pracach kuchennych. Podwieszane sufity pomagają odpowiednio rzucać cienie.

Sypialnia

Sypialnia jest obok kuchni najważniejszym pomieszczeniem w domu. Z tego względu powinno położyć się odpowiedni nacisk na wystrój pokoju w którym się relaksujemy i odpoczywamy. Przede wszystkim w sypialni powinniśmy zapomnieć o pracy więc z oczu znikają nam biurka z dokumentami. Niedocenioną funkcję w sypialni pełni łóżko, które powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Nie tyle rama łóżka co materac na którym śpimy powinien być wygodny. Warto zainwestować w garderobę a jeżeli mamy wystarczający metraż to warto pomyśleć o garderobie. Przeważającym kolorem w sypialni powinien być jakiś jasny, beżowy kolor. Będzie on dobrze wpływał na nasze samopoczucie. W sypialni spędzamy głównie poranki i wieczory stąd też potrzeba dopasowania odpowiedniego światła. Lampy podłogowe i sufitowe są również doskonałą okazją do wprowadzenia eleganckich elementów. Długie żyrandole idealnie nadają się do pomieszczeń z wysokim sufitem, jednak takie sypialnie nie często się zdażają.W większości przypadków w sypialni nie ma dużej ilości mebli. Jednak im więcej dodatków tym przytulniejsze wnętrze.

Bauhaus

image Bauhaus to niezbyt popularna forma wystroju wnętrz. Jest to odłam niemieckiego modernizmu, który został wyklarowany na uczelni artystycznej Bauhaus, od której pochodzi nazwa tego właśnie stylu. Czym się charakteryzuje? Jest to próba połączenie najnowszej techniki ze… sztuką. Owszem, jest to nie lada wyzwanie, bowiem dzisiaj twórcy sprzętu RTV i AGD stawiają głównie na funkcjonalizm i niewiele ma to wspólnego z sztuką. Bauhaus mocno łączy wystrój wnętrz z innymi dziedzinami życia oraz nauki, nawet biologią czy psychologią. Według twórców tego nurtu, wypełnienie przestrzeni w naszym mieszkaniu może właściwie wpłynąć na nasze życie, bowiem w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój czy nastawienie do świata. Co więcej, architektura wnętrz powinna być również dostosowana do otoczenia oraz specyfiki regionu, w którym żyjemy. Jest więc to styl, które sięga głęboko do korzeni i stawia na lokalny patriotyzm, stara się również we wnętrzach zaakcentować sztukę, którą tak często zdarza nam się pomijać.

Prowansalski

Europa chętnie chłonie wszystko, co zostanie stworzone we Francji. Tak bywało ze sztuką: malarstwem i literaturą, podobnie ma się rzecz w przypadku wystroju wnętrz. Styl prowansalski narodził się w Prowansji. Jest podobny do stylu rustykalnego i również nawiązuje do wiejskiego klimatu i ciepłych pomieszczeń, do których chce się wracać po całym dniu pracy. Jednak w przypadku tego nurtu zamiast drewna częściej używa się kamienia oraz ceramiki. Tak więc na podłogę nie zakupimy drewnianych paneli, lecz raczej ułożymy kamienną podłogę. Meble, w szczególności w kuchni, powinny być otoczone murkiem, który ładnie będzie się komponował z pozostałymi elementami pomieszczenia. Styl prowansalski, w kwestii doboru kolorów, stawia przede wszystkim na żółty, niebieski oraz ewentualnie fiolet, skupiając się jednak na pierwszych dwóch barwach. Tutaj również stosuje się wzory kwiatowe, ale także geometryczne. Warto dodać również ozdoby, które wypełnią pomieszczenia i nadadzą im niezbędny klimat ciepła rodzinnego.

Pop-art

Ciężko uwierzyć, że pop-art., który jest właściwie nurtem artystycznym, zdołał przeniknąć do wystroju wnętrz. Ale tak się właśnie stało. Być może społeczeństwo potrzebuje odmiany, czegoś całkiem nowego, co odświeży wnętrza i zaakcentuje nową epokę, nowe tysiąclecie. Pop-art. Rozwijał przede wszystkim konsumpcjonizm oraz przemysł reklamowy, bowiem wiążą się z tym przedmioty codziennego użytku, komiksy, kreskówki i tym podobne. Jednym z najpopularniejszych akcentów pop-artu jest doskonale znane poczwórne zdjęcie Marilyn Monroe. W wystroju wnętrz widać zmiany w doborze materiałów. Dzisiaj chętniej sięgały po plastik czy pleksi, niekoniecznie nagie marmury albo drewno. Do tego należy dołożyć mocne kolory oraz przeróżne graficzne wariacje. Jeśli chcemy nasze mieszkanie urządzić w stylu pop-artu, musimy sięgać po ostrą czerwień, a nawet żółć czy pomarańcz. Bardzo ważna jest duże nagromadzenie dodatków i ozdób, czasem całkiem niepotrzebnych, mających jednak jeszcze mocniej kłaść nacisk na wystrój wnętrza.

Eklektyzm

image Jeśli wybierzemy jeden z kilku styli architektonicznych, które rozwinęły się na przestrzeni wieków, możemy poczuć się nieco zamknięci w wyznaczonych przez pewne osoby ramach. Ale przecież nikt nie powiedział, że musimy wybrać albo tradycjonalizm, albo nowoczesność. To normalne, że prawie każdemu podoba się przytulny salon z kominkiem w centralnym punkcie, natomiast w kuchni czy łazience chętnie korzysta z najnowszych nowinek. Innowacyjne pralki, lodówki czy wanny wyglądają naprawdę świetnie i zapewniają wielką wygodę. Nurt zwany eklektyzmem skupia się właśnie na połączeniu elementów pochodzących z różnych, nie tylko epok, ale także stylów i kierunków. Jest to styl, który jest niezwykle chętnie wybierany przez prawie każdego, kto ma zamiar wyremontować mieszkanie. Najwidoczniejsze jest to właśnie podczas łączenia sprzętu AGD i RTV z antykami lub klasycznymi meblami, a ma to przecież bardzo wiele zalet. Droga więc jest wolna, warto jednak zadbać o ogólną harmonię, tak, by każdy pokój nie wyglądał całkowicie inaczej.

Mieszkanie za drogie

image Specjaliści od finansów obliczyli, że kupno mieszkania w dużym mieście wychodzi drożej niż samodzielna budowa domu. Dlatego ludzie nagminnie zaprzestają brania kredytów na mieszkania, a przeznaczają je na budowę domu. W ostatnim czasie, paradoksalnie dzięki kryzysowi światowemu, potaniały znacznie materiały budowlane.To wszystko przez przestój w budownictwie, materiały te nie schodziły tak łatwo, więc ich producenci postanowili obniżyć ich ceny. Po za tym dom budują osoby nieco mniej bogatsze, nawet ci, których można nazwać ubogą klasą średnia. Tylko, dlatego że przeraza ich wizja szalejących cen mieszkań. Na prawdę budowa takiej nieruchomości jak dom jednorodzinny jest o wiele bardziej opłacalna. Jest tym bardziej korzystna, że takie domy buduje się poza obrębem dużych miast, minusem natomiast są dojazdy. Ogólnie trzeba przyznać że nieruchomości w ścisłym centrum dużego miasta są bardzo drogie i właściwie trzeba naprawdę bardzo dużo zarabiać żeby móc sobie pozwolić na zakup nieruchomości w centrum Wrocławia czy Krakowa, jednak jeśli ma to byćinwestycja to jest dobry pomysł.

Rustykalny

image Jeśli mówimy o stylach, na pewno bardzo ciężko jest wskazać ten, który cieszy się największą popularnością i uznaniem. Powód jest prozaiczny: gust każdego człowieka jest całkiem odmienny, dlatego nie sposób stworzyć nurt, który przypadnie do gustu każdemu. Jednak styl rustykalny należy na pewno do ścisłej czołówki, bo jest przyjazny oraz niezwykle popularny. Przede wszystkim, próbuje on połączyć prostotę oraz ciepło, omijając jednak surowe, nad wyraz minimalistyczne rozwiązania, nie przesadzając również z niepotrzebnymi dodatkami. Najważniejszym materiałem tego stylu jest lite drewno, często w barwach błękitu lub zieleni. Jeśli mowa o ścianach czy dodatkach zdecydowanie dominują kolory pastelowe, dość często przewijają się także motywy kwiatowe, jednak stonowane, by nie stały się elementem dominującym. Dodatkiem może być także krata. W stylu rustykalnym warto zaopatrzyć się w rękodzieła, nieważne, czy będą to firanki czy cokolwiek innego. Jest to chyba najbardziej uniwersalny styl, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: i prostotę, i ciepło.