Bezpieczeństwo jest najważniejsze

17Włamanie do mieszkania i strata wartościowych przedmiotów jest z pewnością jednym z tych doświadczeń, którego nikt nie chciałby przeżyć.
Dom można zabezpieczyć na wiele sposobów. Zaczynając od wysokiej jakości zamków do drzwi, paleta systemów zabezpieczeń jest bardzo szeroka. Drzwi wejściowe z domofonem otwierane na specjalny kod również zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Dla osób mieszkających na parterze jedną z opcji poprawiających bezpieczeństwo jest zamontowanie w oknach i na balkonie specjalnych krat. Dzięki nim niepożądany gość będzie miał o wiele bardziej utrudniony dostęp do naszego mieszkania.
Na nowszych osiedlach normą staje się już odgradzanie bloków mniejszym bądź większym ogrodzeniem od pozostałej części dzielnicy. Bramy wjazdowe na pilota chronią przed kradzieżą samochodów. Furtki w ogrodzeniach, do których klucz mają jedynie lokatorzy, zmniejszają ryzyko, że po osiedlu będzie kręcił się ktoś obcy. Nierzadko spółdzielnie mieszkaniowe zatrudniają też firmę ochroniarską. Jeśli wynajęty ochroniarz strzeże nasze osiedle, warto mieć gdzieś zapisany numer telefonu kontaktowego, by w razie niebezpieczeństwa czy jakichkolwiek podejrzeń o włamanie być w stanie się z nim skontaktować.
Właściciele domków jednorodzinnych często inwestują pieniądze w system alarmowy. Głośne wycie alarmu z pewnością odstraszy włamywacza, próbującego dostać się do środka domu. Są to kosztowne rzeczy, jednak na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli ktoś dzwoni do domofonu, przedstawiając się jako roznosiciel ulotek czy osoba z elektrowni, warto mieć podwyższoną uwagę. Wychodząc z domu, zawsze pamiętajmy o dokładnym zamknięciu drzwi i okien. Praktyka zostawiania klucza pod wycieraczką nie jest najlepszym zachowaniem. Wielu złodziei przed włamaniem przez jakiś czas obserwuje na początku mieszkanie. Jeśli więc planujemy wyjazd na urlop, warto poprosić kogoś zaufanego, by od czasu do czasu zaglądał do domu.