Wpisy dla kategorii: Budownictwo

Nieruchomość za granicą

image Kiedy dochodzimy do wniosku że wydajemy za dużo pieniędzy na opłacanie hoteli to warto pomyśleć o zakupieniu nieruchomości na granicą, ostatnio widziałem ofertę opisaną jako sprzedaż nieruchomości Hiszpania i generalnie można tam było znaleźć wspaniałe nieruchomości, które z perspektywy naszego kraju wyglądają bajecznie. Zresztą takie nieruchomości wakacyjne są coraz bardziej popularne i coraz więcej ludzi się decyduje na ich zakup a co za tym idzie coraz więcej pośredników w naszym kraju ma dostęp do bazy z takimi nieruchomościami. Popularne są zarówno nad morzem jak i w dużych miastach, nieruchomości w hiszpanii Barcelona to jedno z częściej szukany miast. Nie powinno nikogo to dziwić, kto chociaż jeden raz był w Barcelonie. Nieruchomości Hiszpania z drugiej strony to również okazja na zrobienie interesu, ponieważ obecnie można tam kupić nieruchomości dość tanio i jeżeli stać nas na zamrożenie odpowiedniej ilości pieniędzy to mamy szansę na dobry zarobek w przyszłości.

Nad morzem

Zazwyczaj są to pasjonaci morza albo osoby które chcą być zawsze blisko wody i mieć prywatność. W takiej sytuacji możemy liczyć na prywatną plażę gdzie nikt nas nie będzie nachodził, codziennie piękny widok morza z okna i nawet szum morza. Nie należy zapominać o darmowym jodzie i jego zdrowotnych korzyściach jakie wpływają na nasz organizm. Jeśli nie będziemy mieszkać w domku przez cały rok to możemy go wynajmować i w ten sposób inwestycja nam się szybciej zwróci. W okresie letnim aż roi się od turystów którzy poszukują lokum na kilka dni. to może okazać się dochodowym biznesem. Jeśli chodzi o minusy to trzeba pamiętać ze jeśli domek stoi na plaży to możemy liczyć na to ze będzie podlegał wpływowi wiatru i wody w czasie przypływu. Dom trzeba co roku konserwować co jest dodatkowym wydatkiem. Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę z zagrożeń takich jak tsunami które mogą zniszczyć nasz cały dom. Warto w takim wypadku od razu ubezpieczyć je na wypadek klęsk żywiołowych.

Nieruchomość nad morzem

image Jeśli ktoś rozważa zakupienie domku albo mieszkania nad morzem to musi wiedzieć jakie są plusy i minusy zainwestowania w kupno takiej nieruchomości. Rzadko zdarzają się osoby które chcą zakupić bezpośrednio na plaży domek czy to w kraju lub za granicą, jednka już w mieście nie jest to takie rzadkie, np. nieruchomości Gdynia cieszą się sporą bardzo popularnością, bo z jednej strony możemy mieć mieszkanie nad morzem a z drugiej strony mamy możliwość na tym zarabiać. Dlatego takie sposób na inwestowanie swoich pieniędzy jest bardzo popularny. Żeby poznać lepiej specyfikę tego rynku, jak to działa, warto z całą pewnością jest poczytać blog brokera nieruchomości, w prosty dosć sposób wyjaśnia tam nam wielu ciekawych niuansów, związanych z zakupem nieruchomości czy też ich zarządzaniem. Bardzo przydaje się program do zarządzania nieruchomościami, który znacząco ułatwia nam pracę a co za tym idzie stajemy się w niej o wiele bardziej efektywni. Ja ze swojej strony życzę samych sukcesów.

Nieruchomość w Warszawie

image W naszym kraju i szczególnie w dużym mieście jak na przykład w naszej stolicy Warszawie można zakupić świetną nieruchomość która jednocześnie może być dobrym zabezpieczeniem na naszą przyszłość, idealnie w takiej roli sprawdzają się nieruchomości komercyjne, które oprócz tego że od samego początku będą nam generowały swego rodzaju dochody to zazwyczaj z czasem drożeją i za 10 lat będą znacznie droższe. Jeśli ktoś myśli o podjęciu takiej decyzji kupna mieszkania to powinien ją dokładnie przemyśleć i zrobić to kilka razy. Warto też spytać o zdanie osoby które znają się na nieruchomościach i czy będzie to według nich dobrą decyzją. Dodatkowo mając kilka nieruchomości na których planujemy zarabiać przydatne może okazać się narzędzie, które pomoże nam organizować pracę i wyuadtki, jest to mobilne zarządzanie nieruchomościami, coraz bardziej popularne. Oczywiście może być również tradycyjne rozwiązanie jakim jest zarządca nieruchomości, to już pozostawiam do indywidualnego się zastanowienia i przemyślenia co komu pasuje.

Nieruchomość we Wrocławiu

image Jeśli planujemy kupić naszą pierwszą nieruchomość to warto zastanowić się nad tym gdzie ona będzie się znajdować. Oczywiście dużo zależy od faktu na co ma być przeznaczony obiekt i jakiego rodzaju on będzie, jeśli planujemy zarabianie na wynajmie to apartamenty wynajem nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem. Jednak pozostają dwa pytania, czy będziemy mieszkać na miejscu w mieście, czy zdecydujemy się na zarządzanie nieruchomościami przez zewnętrzną firmę, to drugie rozwiązanie jest często spotykane w przypadku ludzi, którzy inwestycje mają po całym kraju rozrzucone. Poszukiwania dobrze zacząć od sprawdzenia ofert, zobaczmy co ma do zaoferowania biuro nieruchomości. Być może znajdziemy tam coś co nas zainteresuje. Warto pamiętać że ważne jest wycena nieruchomości, od niej zależy to czy nas biznes będzie miał sens, musimy mieć odpowiedniej wysokości stopę zwrotu żeby nasza inwestycja przynosiła zadowalające nas zyski, w przeciwnym wypadku nie ma sensu wykładać pieniędzy.

Co warto wiedzieć, decydując się na wynajem mieszkania?

Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania, przede wszystkim przeanalizujmy dokładnie, jakie koszty będą się z tym wiązały. Będzie to oczywiście czynsz, odstępne płacone właścicielowi mieszkania, opłaty związane z korzystaniem z różnych mediów, koszty napraw mieszkania i instalacji, oraz inne koszty, które mogą się pojawić w związku z naszym stylem życia. Sprawdźmy dokładnie, jakie koszty ryczałtowe zawiera czynsz (powinny w jego zakres wchodzić m. in. opłaty za ogrzewanie i wodę). Warto również wiedzieć, jakie ciążą na nas obowiązki. Te precyzyjnie reguluje Kodeks Cywiliny i Ustawa o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. Zgodnie z nią musimy dbać o odpowiednią czystość, stan pomieszczeń i urządzeń oraz dokonywać napraw (np. instalacji). Często przy wynajmie mieszkania pobierana jest kaucja. To finansowe zabezpieczenie na wypadek, gdy uszkodzimy coś, co będzie znajdowało się w mieszkaniu. Jeśli oddamy mieszkanie w nienaruszonym stanie, najemca ma obowiązek niezwłocznie zwrócić nam całość wpłaconej kaucji.

Wynajem mieszkania – na co uważać?

image Jeśli nie mamy wystarczających środków na to, by zakupić nieruchomość, lub też wiemy, że mieszkania w danym miejscu będziemy potrzebować tylko przez jakiś czas, alternatywą pozostaje wynajem. Oznacza to mniejsze koszty niż zakup mieszkania, poza tym, nie wiąże lokatora tak poważnie, jak zakupione mieszkanie. Zanim się zdecydujemy jednak podpisać umowę najmu, warto zorientować się, jakie obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie, jak i na najemcy. Znajomość prawa może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Możemy w tym celu zapoznać się z przepisami Kodeksu Cywilnego oraz z Ustawą o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. Jeśli chodzi o obowiązki osoby wynajmującej, to należy do nich przede wszystkim oddanie mieszkania w takim samym stanie, w jakim go jej udostępniono. Dotyczy to zarówno czystości, jak i stanu urządzeń i pomieszczeń. Jeśli wynajmiemy mieszkanie, to na nas spoczywa obowiązek dokonania niezbędnych napraw i wymiany instalacji. Obowiązki najemcy są o wiele bardziej złożone.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Wiele osób się zastanawia, czy nadal warto inwestować w nieruchomości. Odpowiedź brzmi: tak! To cały czas jedna z najbardziej dochodowych branż. Jeśli tylko dysponujemy wolnymi środkami, możemy oczywiście ulokować je lokacie, czy też próbować grać na giełdzie, inwestycje w nieruchomości są jednak bardzo atrakcyjną alternatywą. Jak inwestować w nieruchomości? Jest to bardzo proste. Wystarczy za wolne środki, które posiadamy, zakupić mieszkanie, a następnie je wynająć. Po pewnym czasie opłaty z tytułu najmu zwrócą nam koszty, które musieliśmy ponieść z tytułu zakupu mieszkania, a potem zaczniemy na nim zarabiać i to niemałe sumy. To najprostsza metoda inwestowania w nieruchomości. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to metoda krótkoterminowa. Ponieważ ceny nieruchomości w dużych miastach są ciągle bardzo wysokie, możemy się spodziewać, że nawet jeśli spadną i tak będziemy mogli przez lata czerpać całkiem spore zyski z wynajmu. Wzrost wartości mieszkań jest bardzo widoczny w perspektywie długofalowej nawet mimo krótkotrwałych spadków.

Jak bronić się przed nieuczciwym deweloperem?

image Zakup nieruchomości, mieszkania czy domu, wiąże się często z wydaniem oszczędności całego życia, lub też zaciągnięciem kredytu, który spłacać trzeba przez wiele lat. Z tego powodu jest to poważna decyzja, do której należy się dobrze przygotować. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym deweloperem? Co zrobić, by w przypadku jego upadku nie stracić wszystkich pieniędzy? Pamiętajmy o tym, że prawo daje nam wiele narzędzi, aby uniknąć takiej sytuacji. Jedną z nich jest mieszkaniowy rachunek powierniczy. Pomaga on zabezpieczyć pieniądze klienta, w sytuacji, gdy deweloper bankrutuje. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, w przypadku inwestycji, która jest przedsięwzięciem deweloperskim, założenie mieszkaniowego rachunku powierniczego jest opcjonalne. Deweloper może próbować nam utrudnić jego założenie, bądź zniechęcać nas do tego. Nie dajmy się przekonać, naciskajmy na założenie mieszkaniowego rachunku powierniczego, sugerując, że jeśli to się nie stanie, nie podpiszemy umowy. W przypadku zakupu projektów innych niż deweloperskie mieszkaniowy rachunek powierniczy jest obowiązkowy.

Jaki podatek zapłacimy za działkę budowlaną?

image Wiele osób może wprawić w konsternację fakt, że na rynku nieruchomości istnieją dwie stawki VAT – w wysokości 8 i 23%. Może to wywoływać wątpliwości, jakiej wysokości podatek powinniśmy zapłacić. W Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23%. W budownictwie jednak, w pewnych ściśle określonych przypadkach, stosuje się jednak obniżoną stawkę w wysokości 8%. Kiedy ma to miejsce? Obciążenie transakcji, jaką jest zakup działki budowlanej, zależy od dwóch czynników: od tego, kto sprzedaje działkę, oraz od tego, jaki jest charakter gruntu w dniu zakupu. W przypadku sprzedaży terenów budowlanych, będziemy musieli zapłacić stawkę VAT w wysokości 23%. Opodatkowanie VAT jest oczywiste w sytuacji, gdy kupujemy działkę budowlaną od firmy (dewelopera, spółdzielni). To, czy zapłacimy podatek VAT w przypadku zakupu działki od osoby prywatnej, będzie zależało od tego, czy osoba prywatna wyprzedaje prywatny majątek. Jeśli osoba prywatna wyprzedaje więcej niż jedną działkę, może zostać uznana za podatnika VAT.

Budowla

image Budownictwo jest dziedziną która stale rozwija swe gałęzie. Na całym świecie powstaje mnóstwo wszelkiego rodzaju budowli, od zwykłych domów jednorodzinnych, po ogromne wieżowce. Zwłaszcza te największe budowle przyciągają uwagę. Im trudniejsza budowla do wykonania, tym bardziej imponująco się prezentuje. Nowoczesne technologie pozwalają na coraz śmielsze projekty. Architekci na całym świecie od lat prześcigają się w wyjątkowości swoich budowli. Jedni stawiają na gabaryty, inni na kształt, następni zaś na wkomponowanie w otoczenie. Ostatnimi czasy, szczególnie w Azji stało się popularne budowanie potężnych hoteli, których wygląd imponuje nie tylko patrząc z boku, ale prawdziwe piękno można dostrzec z góry, lecąc samolotem. Jednak mimo współczesnych możliwości i tak wciąż jedyną budowlą na Świecie, którą widać z kosmosu jest wybudowany bardzo dawno temu mur, liczący kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Tę widoczność zapewnia właśnie długość budowli, a nie jej wysokość, co czyni ją oryginalną.

Żelbet

image Beton, to materiał bez którego niemożliwe jest współczesne budownictwo. Jego historia sięga tysięcy lat, jednak w dzisiejszych czasach coraz to bardziej zróżnicowane kształty budowli, oraz ich ogromne gabaryty wydobywają na wierzch spore możliwości tego surowca. W połączeniu ze stalą staje się materiałem, z którego można zbudować praktycznie wszystko. Takie połączenie nazywa się żelbetem. Beton jest łatwo formowalny, oraz potrafi przenieść ogromne siły ściskające. Natomiast wadą betonu jest niska wytrzymałość na rozciąganie. I tutaj ogromną rolę odegrała stal. Budowniczowie zaczęli zbroić beton stalą w miejscach największych naprężeń rozciągających. Pomysł ten okazał się przełomem w budownictwie. Jego dynamiczny rozwój osiąga pozytywne skutki. Praktycznie co parę lat dowiadujemy się o kolejnych rekordach wielkości budynków. Jest to możliwe właśnie dzięki betonowi połączonemu ze stalą. Wadą jest natomiast ogromy ciężar. Przy dużych gabarytach, aby żelbet mógł przenieść choćby swoje obciążenie potrzebne jest zwiększenie danego elementu.

Pustak

Do najbardziej popularnych materiałów budowlanych należy pustak. Jest wykonany z różnego rodzaju surowców. Najbardziej popularne są pustaki ceramiczne. Ich podstawowymi zaletami jest niewielka waga, przy bardzo dużej wytrzymałości. Kolejną zaletą pustaków ceramicznych jest izolacyjność cieplna. Bardzo często zastosowanie tego rodzaju pustaka nie wymaga ocieplania ścian zewnętrznych budynków. Te właściwości są osiągane dzięki specjalnej procedurze wypalania. W wysokiej temperaturze glina staje się bardzo twarda i wytrzymała. Innymi rodzajami pustaków stosowanych w budownictwie to pustaki z gazobetonu. Również lekkie w stosunku do sporych właściwości mechanicznych. W Polsce dosyć często stosowane do niewielkich budowli. Zaletą jest również niska cena tego materiału. Klimat w Europie zachodniej i środkowej stawia takie wymagania ochrony cieplnej w okresie zimowym, że pustaki są bardzo wygodnym rozwiązaniem. W Europie północnej ze względu na klimat morski mają zastosowanie raczej znikome .

Budownictwo

Coraz więcej absolwentów szkół średnich decyduje się kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Jednym z najbardziej popularnych kierunków w ostatnich latach jest budownictwo. Coraz więcej młodych ludzi chce działać zawodowo w tej dziedzinie. Trudno się dziwić. Budownictwo zawsze było ciekawym sposobem na życie. Szczególnie w ostatnich latach w naszym kraju działo się wiele na rynku budowlanym. Stare postkomunistyczne budynki są coraz częściej rozbierane i zastępowane nowymi, budowanymi nowoczesnymi technologiami oraz materiałami. Architekci dbają o przyjemny, miły dla oka wygląd oraz funkcjonalność. Dziś budynki to nie tylko cztery ściany i dach. Młodzi ludzie mają coraz to lepsze i nowocześniejsze pomysły. Ich rozwiązania zdobywają dzisiejszy rynek. Ta działka przemysłu nigdy nie straci na randze. Ludzie zawsze budowali, budują i zapewne niewiele się w tej materii w najbliższym czasie zmieni. Budownictwo to inwestycja swoich umiejętności w stabilny i dochodowy biznes o którym każdy młody człowiek marzy.

Izolacja

Aby zachować komfort użytkowania budynku niezbędne są izolacje. Izolacje zabezpieczają przede wszystkim przed wilgocią, wiatrem, zimnem czy hałasem. Do najpopularniejszych zabezpieczeń przeciwwilgociowych należą wszelkiego rodzaju folie oraz papy. Stosuje się je na przegrodach poziomych, jak i pionowych. Nieodpowiednie ułożenie, lub uszkodzenie takiej izolacji może doprowadzić do przecieków. Prowadzi to do pojawiania się grzybów w wilgotnych miejscach. Izolacje przeciwwiatrowe stosuje się na dachach, pod pokryciem dachowym. Przed zimnem chronią wnętrze budynku izolacje termiczne. Najczęściej jest to styropian lub wełna mineralna. Wełnę mineralną głównie używa się do izolacji połaci dachowych. Styropian natomiast może być stosowany na zewnątrz budynku. Styropianem ocieplamy ściany zewnętrzne oraz ściany fundamentowe. Izolacje akustyczne to przede wszystkim płyty, maty lub grubsza warstwa wełny mineralnej. Ten rodzaj izolacji układany jest wraz z warstwami stropowymi, lub na dachu miedzy krokwiami.

Szukanie

Różnego mieszkania nas zachwycają. Niektórzy miłośnicy „mieszkań z duszą” nie zainteresuje nigdy supernowoczesne budownictwo, które posiada wszystkie udogodnienia, ale jest zimne, sterylne i bezosobowe. Według nich mieszkanie musi mieć swój charakter, osobowość, zagadkę, jak każdy człowiek. Budownictwo nowe nie zaoferuje mu więc tego typu wrażeń. Miłośnik dawnych mieszkań sięgnie po stare budownictwo, które nie zapewni tak komfortowych rozwiązań architektonicznych, ale pozwoli na rozwinięcie wyobraźni, zabawę formą i strukturą. Szuka więc mieszkań na rynku wtórnym. Czasami trzeba naprawdę dużo czasu poświęcić, by znaleźć odpowiednie dla siebie lokum. Godziny, tygodnie, a czasami nawet miesiące skrupulatnego odwiedzania starych domów może zaowocować niespodzianką w postaci unikatowego mieszkanka, usytuowanego w starej kamienicy. Jeszcze więcej pracy będzie wymagało doprowadzenie takiego mieszkania do stanu używalności, ale ostatecznie każdy ma to, co lubi. Szczęśliwy znalazca będzie odczuwał ogromną radość i obce mu będą wszelkie trudy remontowe.

Plan

image Każdy z nas marzy o różnych rzeczach. Planujemy sobie pewne zadania i staramy się je zrealizować. Kiedy skończymy studia i rozpoczniemy karierę, pojawi się myślenie o rodzinie. A potem, wcześniej czy później, w naszych założeniach pojawi się słowo budownictwo. Nie może być inaczej, bo przecież musimy gdzieś mieszkać. Budownictwo jest sposobem na realizację naszych oczekiwań. No właśnie, ale jakie budownictwo nas interesuje? W obecnych czasach istnieje tyle możliwości ile jest marzeń ludzkich. Jedni marzą o domku na ogromnej działce w pobliżu wody. Inni nie wyobrażają sobie życia bez ciągłego hałasu i stukotu kół tramwajowych za oknem. Jeszcze inni najchętniej uciekliby w góry i codziennie oglądali wierzchołek Giewontu z okien sypialni, albo kupili działkę na Mazurach, by w każdym momencie móc wyciągnąć żaglówkę i popłynąć przed siebie. Niestety, tak to już jest, że marzenia musimy dostosować do realnego świata, a ten nie zawsze sprzyja naszym marzeniom. Grunt to się nie poddawać i realizować plany.

Dom

Tworzenie domów to inaczej tworzenie przestrzeni trwałej, niezmiennej. Budownictwo pojawiło się razem z człowiekiem. Oczywiście zmieniało się ono na przestrzeni wieków, ale zawsze było wyrazem potrzeb człowieka. Inaczej mówiąc budownictwo musiało odzwierciedlać pragnienia człowieka, jego usytuowanie w świecie. Lubimy wszystko porządkować, męczy nas życie w chaosie i bałaganie. Budownictwo pozwalało uporządkować przestrzeń, uczynić ja przyjazną człowiekowi, bliską i zrozumiałą. Od wieków człowiek, jako istota społeczna, miał wiele lęków i obaw. Wokół było tyle zjawisk, których nie rozumiał i dlatego się ich obawiał. Teraz jesteśmy bardziej świadomi, rozumiemy dzięki niesamowitemu rozwojowi nauki wiele zjawisk. Na początku istnienia człowieka na ziemi nie było to możliwe. Mieszkanie pozwalało stworzyć przestrzeń zrozumiałą, zależną od nas, bliską. Człowiek dawniej stawiając dom nie tylko chronił się od zimna, dzikich zwierząt, czy nieprzyjaznych plemion. On przede wszystkim budował coś, co było wytworem tylko jego umysłu i zdolności, coś, co było przyjazne, zrozumiałe i niezależne.

Glina

image Początki cywilizacji giną w pomroce dziejów. Jednak możemy stwierdzić, że to właśnie budownictwo było wyznacznikiem postępu. W Mezopotamii, pierwszym ważnym ośrodku cywilizacyjnym, początkowo trwałe budowle powstały z błota, a właściwie z gliny, która była głównym składnikiem sumeryjskiego błota. Z cegieł budowano prywatne domy, budynki urzędowe i przede wszystkim świątynie, jak ta dla zbudowana dla boga – księżyca, która była miejscem kultu przez ponad 1500 lat. Jeśli dodamy, że cywilizacja sumeryjska powstała ponad 3000 lat p.n.e., a my nadal używamy tego materiału, to właściwie możemy powiedzieć, że budownictwo od tego czasu niewiele się zmieniło. To oczywiście żart, gdyż cegły wypalane w gorącym mezopotańskim słońcu nie przetrwały długo, ale dawne budownictwo możemy podziwiać do dzisiaj. Oczywiście jest to rekonstrukcja, jak ta, która istnieje w mieście Ur (Irak), ale daje świadectwo o potędze i rozmachu dawnych budowniczych, którzy nie potrzebowali skomplikowanych technologii, aby osiągnąć efekty, o których my możemy jedynie pomarzyć.

Mieszkanie

image Wiele osób uważa, że od domu lepsze jest mieszkanie. Dlaczego? Nie wymaga od nas takiego nakładu troski i starań. Budownictwo mieszkaniowe tak bardzo się rozwinęło, że obecnie możemy mieć wszystkie udogodnienia, jakie posiada dom, a nie musimy się martwić o remonty, ogrzewanie, szambo, przeciekający dach i inne tego typu problemy. Możemy bez większego wysiłku mieć korzyści bez większych kłopotów. Tego typu budownictwo jest skierowane szczególnie do ludzi młodych, którzy nie mają czasu na długotrwałe rozmowy z fachowcami i dopilnowywanie każdego szczegółu. Oczywiście są też i tacy, którzy cenią prywatność, a tego budownictwo mieszkaniowe nie zapewni im w sposób wystarczający. Z drugiej strony ludziom młodym, którzy są na początku swojej drogi zawodowej, brakuje czasu na dom. Są skoncentrowani na karierze i budownictwo ma im zapewnić przede wszystkim spokój, chwilę relaksu i nie powinno wymagać od nich większego zaangażowania. Jeśli mieszkanie jest położone w dogodnym punkcie, ma wszystkie oczekiwane wygody jest idealnym miejscem dla młodych ludzi bez zobowiązań.

Projekty

Warto przy poszukiwaniu mieszkania naszych marzeń sięgnąć do Internetu. Tam znajdziemy nie tylko tysiące konkretnych ofert, które pomogą nam we właściwym wyborze, ale jednocześnie możemy się zapoznać z informacjami, które budownictwo jakie ma zalety i jakimi parametrami musimy się kierować, aby kupić dobre mieszkanie. Ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami. Możemy uzyskać różnorodne oceny, przekonać się, które budownictwo bardziej nam odpowiada i uzyskać niezależne wyceny. Bardzo interesujące strony mają również biura projektowe, które nasze niesprecyzowane marzenia, mogą oblec w realną szatę projektową. Jedyną wadą internetowych poszukiwań jest ilość stron, które wyświetlają się w przeglądarce, gdy wpiszemy słowo: budownictwo. Czasami trudno jest w takim gąszczu trafić na informacje, które dotyczą konkretnie naszego przypadku. Wiele jest też typowych reklam. Nie należy jednak się zniechęcać, lecz śmiało sięgać po nowoczesne technologie przy poszukiwaniu naszego wymarzonego mieszkanka.

Finanse

image Każdy z nas marzy o własnej przestrzeni życiowej, która byłaby zarazem wygodna, dostosowana do naszych wyobrażeń, a jednocześnie niezbyt droga. Nie jest łatwo pogodzić tego typu wymagania. Ani budownictwo w starej kamienicy, ani tym bardziej w apartamentowcu nie będzie na pewno tanie. Musimy jednak pamiętać, że mieszkanie kupujemy zazwyczaj tylko jedno. Rzadko ktoś zmienia swoje plany i co kilka lat szuka nowego lokum. Budownictwo, musi spełniać nasze wymagania i dlatego nie zawsze może być tanie. Warto jednak zdecydować się na energooszczędne budownictwo, które w dalszej perspektywie da nam całkiem spore oszczędności, które możemy przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu mieszkaniowego. Na co warto zwracać uwagę? Budownictwo, w którym kupujemy mieszkanie, powinno być położone w dzielnicy, która zapewnia nam bezproblemowy dojazd do pracy. Po co mamy kupować mieszkanie w miejscu, z którego dojazd zajmuje nam wiele godzin? Nawet, jeśli mieszkania będą tam tańsze, musimy pamiętać o kosztach, które poniesiemy na dojazd, a w obecnych czasach ciągłego podnoszenia cen na stacjach benzynowych, nie jest to problem do beztroskiego ominięcia.

Hale

W Stanach Zjednoczonych już dawno zauważono, że doskonałym miejscem do zamieszkania są dawne fabryki. Dawniej, kiedy kwitł przemysł, były wykorzystywane jako hale produkcyjne. Później były niszczone i dewastowane. Oczywiście, żeby zainwestować w tego typu budownictwo trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. Dawne fabryki posiadają określony klimat, są bardzo modne w określonych środowiskach. Początkowo przyciągały przede wszystkim artystów i ludzi wolnych zawodów. To oni byli pierwszymi, którzy odkryli, że opuszczone hale, dworce i fabryki są doskonałym miejscem, aby stworzyć studio artystyczne, a potem być może zamieszkać. Budownictwo fabryczne było przeznaczone do zupełnie innych celów. Hale z reguły były surowe, zimne. Nie budowano ich z myślą o komforcie. Pełno w nich betonu i cegły, stali. Nikt, kto lubi przytulne wnętrza, nie będzie zainteresowany tego typu mieszkaniami, ale dla ludzi z wyobraźnią, otwartych na nowości, nowoczesnych to budownictwo jest prawdziwym wyzwaniem. Opustoszałych fabryk jest jeszcze bardzo dużo. Może to dobry czas dla poszukujących oryginalnego wnętrza.

Estetyka

Dla zabieganych młodych ludzi, którzy nie są jeszcze obciążeni rodziną spędzanie czasu we własnym mieszkaniu jest luksusem, do którego tęsknią po wielu godzinach wyczerpującej pracy. Młodzi ludzie są bardziej skłonni, by budownictwo, było nie tylko koniecznością, ale pozwalało na rozwijanie fantazji. Mieszkanie zatem powinno być jednocześnie przytulne i niebanalne. Młodsi są bardziej skłonni do eksperymentowania z projektem, kolorem, fakturą. Inwestują w budownictwo, by przynosiło im zadowolenie i satysfakcję. Bardzo ważna jest ogólna estetyka mieszkania czy domu. Wszystko pozornie może się od się od siebie różnić, ale ogólnie musi sprawiać harmonijne wrażenie. Nie dziwi nas, gdy budownictwo łączy elementy stare z nowymi. W supernowoczesnym pokoju doskonale wyglądają meble, które odziedziczyliśmy po dziadkach i pradziadkach. Więcej nawet, takie eklektyczne połączenie może dać niebanalny efekt, podziwiany przez gości. Równie dobrze wygląda sytuacja odwrotna, gdy stare budownictwo zyskuje nowy wyraz przez zastosowanie nowoczesnych technologii.

Brama wjazdowa

Jednym z elementów, które muszą zakupić szczęśliwi posiadacze domów to brama. No i kiedy przychodzi do decyzji to stajemy przed nie lada wyzwaniem. Wybór bram na rynku jest olbrzymi, zarówno, jeżeli chodzi o ich kształt jak i również, jeśli mówimy o sposobie zamykania. Jedną z podstawowych rzeczy wpływających na koszt bramy są materiały, z których jest wykonana. Najtańsze będą bramy wykonane z desek a zdecydowanie najdroższe są bramy kute. Bramy kute to niemalże osoby rozdziała. Wybór jest ich olbrzymi a kształt zależy od nas lub od fantazji osoby, która tą bramę dla nas wykonuje na zamówienie. Przeważnie, jeżeli zobaczymy dom otoczony kutym płotem i kutymi bramami jak i furtkami, możemy w ciemno stwierdzić, że kosztował on fortunę i zapewne mieszkają tam zamożni ludzie. Kolejny z elementów bramy to sposób jej zamykania. Tutaj do wyboru są dwie opcje, pierwsza to tradycyjne zamykanie ręczne i druga nowocześniejsza, ale i droższa to zamykanie bramy automatyczne przy użyciu specjalnych siłowników. Najczęściej bramy z siłownikami są stosowane tam gdzie jest daleko do garażu lub c oczywiste w garażach wielo stanowiskowych, generalnie w domach oczywiście również tego typu bramy są popularne ale jednak chyba jeszcze przeważają te otwierane ręcznie. Warto jest za to zamontować bramę z siłownikiem jako drzwi do garażu. Jest to niewątpliwie wygodne, zwłaszcza, kiedy na dworze panują złe warunki pogodowe. W takim momencie docenia się co to znaczy otworzyć sobie bramę bez wysiadania z samochodu.

Podłogi

image Jednym z elementów niezbędnych do zakończenia budowy domu i wykończenia wnętrza jest położenie podłóg. Kładąc podłogi musimy pamiętać o tym, że na samym początku musimy zrobić wylewkę, żeby było równo, w przeciwnym razie położenie podłogi będzie praktycznie niemożliwe. Jeżeli mamy w planach położyć parkiet, podłoga powinna być równa praktycznie jak stół, w przypadku krzywej wylewki lub dziur żaden szanujący się parkieciarz nie podejmie się układania klepek. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy układamy panele. Tam również wymagane są równe podłogi, co prawda możemy niwelować pewne nierówności specjalnymi podkładami, jednak one są w stanie tylko zniwelować do kilku milimetrów. Zazwyczaj do około 4. Jest to wystarczające w przypadku równych podłóg, jednak, jeżeli już są zużyte i wykruszone wylewki to warto je uzupełnić. Przed położeniem paneli musimy jeszcze ułożyć folię paroizolacyjną, jest to w większości przypadków wymóg, aby w przypadku uszkodzenia paneli móc złożyć skuteczną reklamację. Jest jeszcze jedna istotna sprawa podczas układania podłogi. Kiedy wylewamy wylewkę samopoziomującą dobrze jest odczekać kilka dni żeby dokładnie wyschła, akurat w przypadku tych wylewek bardzo dobrze widać po kolorze w jakim jest stanie. Jeżeli położymy na wylewkę, która nie do końca wysycha wówczas wilgoć będzie niszczyła nasze panele od spodu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko i za kilka lat będziemy mieli całkiem pokaźną kolekcję grzybów i to niekoniecznie takich, którymi się najemy.

Wykańczamy balkon

Kiedy już mamy praktycznie skończony nasz dom, zostaje nam do wykończenia taras i balkon. Teoretycznie zadanie wydaje się bardzo proste. Jednak to tylko złudzenia. Problem zaczyna się w momencie, kiedy zdecydujemy się na położenie ogrodzenia z desek. Wówczas najpierw wmusimy zastanowić się, na czym te deski zamontujemy? Jedna z opcji jest taka, że postawimy murowane słupki z cegły klinkierowe. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i ma tą zaletę, że stosunkowo łatwo można przymocować deski do słupków. Jednak należy pamiętać, żeby wymurować je z pełnej cegły klinkierowej. Jeżeli zrobimy słupek z cegły niepełnej to wówczas będziemy mieli problem z montażem kołków rozporowych i będziemy musieli używać specjalnych spoin do wzmacniania trzymania kołków rozporowych. Na cegły klinkierowe na samą górę zakładamy specjalne tak zwane kapelusiki, które są ładnym wykończeniem słupka i dodają atrakcyjnego wyglądu. Następnym etapem jest już tylko pomalowanie desek na wybrany przez nas kolor i możemy się cieszyć naszym nowym ogrodzeniem. Jednak ostatnio, pomimo że wygląda to tak prosto trafiłem na poważne problemy. Pierwszym i najważniejszym było znalezienie sposobu montażu, co prawda można zamontować to bez większych problemów na kątownikach, jednak ja miałem inną wizję i niestety bardzo się rozczarowałem. Zjeździłem wszystkie znane mi markety budowlane i nie znalazłem właściwego rozwiązania. Musiałem się poddać i zdecydować się na montaż oparty na kątownikach, jednak do końca nie jestem z takiego rozwiązania zadowolony.

Piec typu koza

image Mamy już nasz wymarzony salon, niestety nie było możliwości podłączenia kominka, za to możemy postawić piec wolnostojący popularnie zwany kozą. W tym artykule z grubsza opiszę, na co należy zwracać uwagę podczas wybierania pieca i co można znaleźć w marketach. W poszukiwaniu kozy ruszyłem oczywiście do wszystkich marketów budowlanych w mieście. Wybór jest bardzo duży, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Tak jak duży jest wybór, tak duże są różnice w cenach poszczególnych piecyków. Najtańsze piece możemy kupić już za 200 zł, jednak raczej nie jest to coco chcielibyśmy oglądać w naszym salonie. Całkiem przyzwoite kozy pasujące do salonów urządzonych w starym stylu kosztują w granicach 600-700 zł. Oczywiście znajdziemy również dużo droższe, jednak w tej cenie już spokojnie można coś wybrać. Wybierając kozą musimy zwrócić uwagę na jej moc, oczywiście im ta moc jest większa tym lepiej, ogrzeje nam większą powierzchnie. Kolejny element to koniecznie musi mieć w środku cegłę szamotową, co prawda nie wiem czy wykonuje się jeszcze piece bez tej cegły, ale lepiej sprawdzić. Wybierając piec warto również zwrócić uwagę na otwór, którym będą odprowadzane spaliny. Podczas przemierzania marketów, dowiedziałem się, że nie ma jednego standardu mocowania i do niektórych pieców trzeba kupić przejściówkę. Nie byłoby to problemem gdyby nie fakt, że jest ona dość droga i kosztuje około 150 zł. Wobec tego lepiej jednak dokładnie się zastanowić, żeby nie zwiększać sobie niepotrzebnie kosztów, bo i tak rury również są stosunkowe drogi oraz tradycyjnie drogi element to kolanko.

Montaż stolarki

image Jednym z etapów budowy jest montaż stolarki wewnętrznej oraz zewnętrzne. Bardzo często na przeszkodzie staje nam pogoda. Teraz już nie trzeba się tym przejmować. Od pewnego czasu dostępne są w sprzedaży specjalistyczne pianki montażowe zimowe. Ta specjalna pianka umożliwia wykonywanie montażu nawet przy temperaturze minus dziesięciu stopni. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy śpieszymy się przed zimą z montażem okien, a ekipa budowlana ma opóźnienia. Wówczas zdecydowanie bardziej opłaca się zapłacić, wiecej za specjalną piankę a dzięki temu mieć zamontowane okna. Zostawienie budowy w stanie otwartym na zimę zawsze niesie niekorzystne zmiany i generalnie lepiej tego unikać, zwłaszcza, że w obecnych czasach jest to bardzo łatwe. Pianki zimowe można również stosować w temperaturach dodatnich, jednak ze względu na ich cenę nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie. Do zastosowanie w lecie zdecydowanie najbardziej nadają się pianki jednokomponentowe z aplikacją za pomocą wężyka. Skoro mówimy już o budowie pianki, warto wiedzieć, że pianki dzielą się na pianki jednokomponentowe i dwukomponentowe. Te pierwsze są zamknięte w puszce z gazem i to gaz je wypycha, drugiego rodzaju pianek używa się przy pomocy specjalnych pistoletów. Oczywiście jak wszystko tak i każda z wymienionych piankę ma swoje plusy i minusy. Pianki mają różne zastosowanie, zwłaszcza, jeżeli chodzi o położenie. Pianki z gazem muszą być używane w ten sposób żeby zawór znajdował się na górze. Wówczas gaz wypycha piankę od dołu, w przeciwnym wypadku będzie wylatywał sam gaz.

Polskie budownictwo

Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy w polskim budownictwie wcale nie ma zastoju tak jak twierdzi wiele osób. Okazuje się tylko, że ludzie są dzisiaj zdecydowanie bardziej ostrożni i dlatego też nie chcą oni podejmować współpracy z byle jaką firmą. Jest to normalne zjawisko. Na swój sposób ludzie ci chcą się bronić przed nieuczciwymi firmami, których dzisiaj można spotkać wiele. Poza tym większość polskich firm budowlanych nie podejmuje się byle jakich zleceń. Ludzie jednak zawsze chcą mieć pewność, że pieniądze zostaną im wypłacone. Dlatego też nie można mówić o tym, że w Polsce jest jakikolwiek zastój, jeżeli chodzi o firmy budowlane zwłaszcza, że jednak ciągle na terenie naszego kraju są budowane drogi. A skoro są budowane drogi to osoby pracujące w tego typu firmach budowlanych mają zapewnioną pracę. Wprawdzie praca ta nie jest w najlepszych warunkach, ale jednak zdecydowanie się opłaca. W końcu każdy porządny człowiek woli pracować chociażby w złych warunkach, ale jednak pracować. Z drugiej strony teraz przypominam sobie czasy wielkiego bumu budowlanego, gdzie wszystkie mieszkania sprzedawane były przez deweloperów zaraz po ich ogłoszeniu. Wówczas firmy wykonawcze wywindowały ceny mieszkań poprzez coraz większe żądania finansowe za każdy metr wybudowanego mieszkania. To spowodowało sytuację że metr mieszkania w miastach kosztował po 7-8 tysięcy złotych. Wówczas zarówno firmy budowlane jak i ich pracownicy mieli prawdziwy raj na ziemi, w tej chwili zdecydowanie widać w tej materii zastój.

Biblioteka

image Dawniej w każdym porządnym domu, który chociaż trochę aspirował do funkcjonowania w środowisku inteligenckim była biblioteczka. Nie myślmy oczywiście o czasach, gdy budownictwo przewidywało istnienie osobnych pokoi ze skórzanymi kanapami, biurkami i szafami z najlepszą literaturą w skórzanej oprawie. Jesteśmy znacznie skromniejsi i wystarczały nam drewniane regały z książkami, które gromadziliśmy latami. Nikt nawet nie pomyślał wtedy, że niektórzy kupują książki dla ozdoby i poprawy własnego wizerunku. Specjalistyczne budownictwo oferuje nam obecnie takie rozwiązania, które sprzyjają naszym oczekiwaniom. Możemy zamówić szafy z dowolnego drewna, oświetlenie też będzie sprzyjało jak najlepszej lekturze. Okazało się, że budownictwo istnieje, żeby nam pomagać i wszyscy prześcigają się w nowinkach, które sprawiają, że codzienne życie staje się coraz wygodniejsze. Tak więc, jeśli tylko mamy możliwość, zastanówmy się nad wygospodarowaniem kącika w salonie, który przeznaczymy na domową biblioteczkę, która będzie oazą spokoju.

Budowa autostrad w Polsce

image Niestety w naszym kraju wcale jakoś nie widać postępu jeżeli chodzi o budowanie autostrad. Niby są zlecone różnego rodzaju projekty i prace powinny ruszać jednak w praktyce często okazuje się, że firmy zajmujące się budową autostrad wcale nie zrobiły żadnych postępów. Dla wielu osób jest to dość frustrujące zwłaszcza, że jak się okazuje ludzie chcą z jednej strony mieć pracę z drugiej zaś zdecydowanie chcieliby, aby stan polskich dróg się poprawił. Okazuje się, że w wielu mniejszych miejscowościach na skutek tego, że niestety ciągle są prowadzone prace na drogach są korki i fatalne warunki poruszania się po tych właśnie drogach. Dlatego też zdecydowana większość naszego społeczeństwa jednak chciałaby, aby te autostrady w końcu na terenie naszego państwa powstały. W końcu ileż można czekać aż skończona zostanie jedna droga wiodąca do głównego miasta? Ludzie zaczynają się denerwować tym, że jednak ciągle są niszczone samochody i wynikają jakieś nieporozumienia, gdyż drogi w czasie budowy wcale nie są oznakowane w odpowiedni sposób. Ludzie jednak domagają się oznakowania dróg w budowie. Oznakowanie dróg w budowie to jedno, jednak z drugiej strony ważne jest że mimo że wolno to drogi są ciagl budowane. Nie mogę się już doczekać czasów jak będę mógł z Wrocławia dojechać normalną drogą nad morze, bez konieczności przejazdu przez wioski z prędkością 30-40 kilometrów na godzinę. Zresztą budowa dróg korzystnie wpływa na całą gospodarkę kraju, łatwiejszy dojazd to większa chęć inwestycji.

Poddasze

Mieszkania pod skośnym dachem cieszą się niestannym powodzeniem. Nieprawdą jest, że w związku z obniżonym sufitem przy niektórych ścianach przestrzeń użytkowa jest bardzo ograniczona. W takich miejscach można wmontować robione na wymiar szafki, albo przeznaczyć je na kącik sypialny. Nawet łazienka z takim dachem prezentuje się bardzo ciekawie. Może być również oświetlona światłem dziennym z szyberdachu, a ze względu na możliwość otwierania okna, nie grozi jej zawilgocenie i atak pleśni. Zawsze można to pomieszczenie gruntownie wywietrzyć, by pozbyć się nieuchronnego przy kąpieli nadmiaru wilgoci. Jedynym mankamentem mieszkania pod pochyłym dachem jest brak możliwości wbudowania sobie solidnej, wysokiej szafy na ubrania. Zdarza się też, że każdy pokój ma poniekąd inną wysopkość (w zależności od położenia względem krzywizny dachu). Nie można mieć jednak wszystkiego. Ale przy odrobinie pomysłowości, przestrzeń, którą się posiada można naprawdę fantastycznie przygotować do zamieszkania. I to w taki sposób, że rodzina i znajomi z przyjemnością będą chcieli gościć w takim miejscu.

Przebudowa

image Zamiar jakichkolwiek zmian związanych ze strukturą ścian nośnych w mieszkaniach musi być zgłaszany do spółdzielni mieszkaniowej, która po konsultacji ze specjalistami zadecyduje, czy są one dopuszczalne. Jakakolwiek samowolka może się skończyć nieprzyjemnie dla sprawcy, gdyż katastrofy budowlane to nie fraszka. Nie chodzi tu tylko o możliwość niewypłacenia ubezpieczenia przez firmę ubezpieczeniową, ale o faktyczne niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Jeśli jednak otrzyma się zgodę na przeprowadzenie założonych prac, można rozpoczynać robotę od zmagazynowania potrzebnych materiałów i opróżnienia pomieszczeń, które mają być przerabiane. Idealnie, gdyby dało się opuścić mieszkanie na czas remontu, niestety nie zawsze jest to możliwe. Trudno obarczać na przykład rodzinę, czy znajomych towarzystwem na dłuższy czas. Dzieci, co prawda zawsze można wysłać na kolonie (o ile prace przypadają akurat na okres letni). Ale remont to nie tylko kłopot dla właściciela mieszkania. Większy dyskomfort odczuwają sąsiedzi. W końcu nie oni odnoszą z niego korzyści, a hałasy bywają bardzo uciążliwe. Należy się więc wykazać zrozumieniem i nie prowadzić prac remontowych w godzinach powszechnie uznawanych za ciszę nocną.

Niekompetencja

Niestety, nie zawsze dobry architekt jest jedyną osobą, jaką jest spotykana w tym świecie architektonicznym. Chodzi nam o przeciwną stronę medalu, czyli o tego mniej kompetentnego architekta. On nie umie się do tego wszystkiego dostosować. W wielkim skrócie, jest to najzwyczajniej w świecie przeciwieństwo dobrego architekta. To przeciwieństwo, które nie daje nam ani zysków, ani nie daje nam powodów do radości, a tym samym nie daje nam dobrych projektów architektonicznych. To o nie najbardziej chodzi, dlatego nie możemy pozwolić sobie na takie problemy. Wiele takich osób pracuje w branży architektonicznej nie posiadając wymaganego wykształcenia lub nawet nie mając powołania. Taka praca nie jest dobra. Zero wyobraźni oraz zero precyzji. Na to w architekturze pozwolić nie możemy , dlatego wiele osób stara się unikać takich architektów. Zła opinia także robi swoje. Jak widać, to wcale nie jest dobre oraz często zauważane. Trzeba pilnować swojego prestiżu oraz tego, co w takiej chwili staramy się zrobić.

Samodzielnie

Jeśli tylko jest taka możliwość, młodzi przeważnie wybierają mieszkanie na swoim, niż gnieżdzenie się z rodzicami, czy teściami. Wiadomo, przez pierwsze miesiące małżeństwa, lepiej docierać się w samotności, bez cudzych (choćby najtroskliwszych oczu i uszu). Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, bo choć o mieszkania znacznie dziś łatwiej niż przed paroma laty, to jednak ich ceny nieraz stają się zaporą nie do przeskoczenia dla dopiero wkraczających w dorosłe, zawodowe życie. Idealnym kompromisem jest zamieszkanie w tym samym domu, co rodzice któregoś z młodych, ale z osobnym wejściem. Jest to sytuacja wręcz idealna: maksimum autonomii, na jaką można liczyć w takim momencie, a jednocześnie, jeśli już pojawią się dzieci, w razie potrzeby, ma się nimi, kto zająć. Ważne, by starsze pokolenie nie wtrącało się nadzbyt, nawet z dobrymi intencjami, bo łyżka dziegciu potrafi zepsuć całą beczkę miodu. Podobnie jest z dobrymi radami czy to odnośnie wyposażenia mieszkania, wzajemnych stosunków młodego małżeństwa, czy sposobów na zarabianie. Niech młodzi radzą sobie sami. Ich mieszkanie jest w końcu ich twierdzą!

Cechy

Każdy architekt ma swoje cechy. W tej kwestii jest pewien wzór oraz ogół, jakie cechy powinien mieć architekt, aby dobrze przygotował swój projekt architektoniczny, a tym samym zadowolił klienta oraz sprostał ich wymaganiom. Taki architekt powinien cechować się przede wszystkim cierpliwością, punktualnością, precyzją, dbaniem o szczegóły oraz wszelkimi takimi cechami, które od razu podnoszą prestiż architekta oraz jakość jego projektów architektonicznych. Gdy to nie jest wykonywane, możemy spotkać się z pewnymi problemami, jakie mogą być zwyczajnie niezauważane przez wszystkich. Chodzi nam o projekty, które posiadają błędy. Nie wszystkie widać na pierwszy rzut oka, dlatego niektóre wychodzą dopiero po pewnym czasie. Architekt powinien być także przewidywalny. Architekturę możemy przyrównać do strategii. Gdy wykonamy jeden krok, musimy mieć pewność, że nie ma to złego odniesienia do pozostałych wykonanych spraw i kwestii. Takie zależności muszą być przypilnowane przez osobę, która zajmuje się projektowaniem oraz osób, która wie, co robi. Teoretycznie wie, co robi. Jak jest w praktyce?

Wnętrze

image Wnętrze mieszkania nie bez powodu jest przytaczane podczas opisywania architektury. Tym także zajmuje się taka dziedzina życia, która jeszcze lepiej potrafi wszystko sprawdzić oraz jeszcze lepiej ukazać nam fakt, że takie wnętrze może być dla nas przyjazne oraz jeszcze lepiej wykorzystywane. Jak? Wystarczy tylko i wyłącznie skorzystać z rodzaju architektury wnętrza, która od razu zauważy potencjałów danym pomieszczeniu oraz jeszcze lepiej przygotuje takie standardy dla naszego dobra. Niestety, to nie będzie wcale takie łatwe. Każdy klient może mieć swoje wymagania względem takiego wnętrza. Trzeba je brać pod uwagę. Przecież inaczej nie będziemy mogli z tego normalnie oraz racjonalnie korzystać. Jak widać, to wcale nie jest taka prosta i przyjemna sprawa, dlatego trzeba w to wszystko się angażować oraz jak najlepiej takie standardy oraz takie elementy sprawdzać. To nie jest wcale takie proste oraz takie przejrzyste. Co więcej, to może być dla wielu osób kłopotliwe. Trzeba się na tym bezpośrednio znać.

Budowa domu

2Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego miejsca, domu, w którym poczuje się bezpiecznie, swobodnie i komfortowo. Obecnie można znaleźć dużo ofert kupna intrygujących budynków, mieszkań. Jeśli jednak one nas nie satysfakcjonują, warto pomyśleć o budowie własnego domu. Jest to ciekawa opcja, która wymaga jednak dużej ilości pracy biurokratycznej, czasu i sporego wkładu własnego. Jeśli to nas nie przeraża, pozostaje rozpocząć poszukiwania interesującej nas działki. Jej wielkość i położenie powinniśmy dostosować do naszych potrzeb i oczekiwań, analizując jej dostępność i metraż. Przed zakupem warto upewnić się, czy sprzedawca jest względem nas uczciwy. W tym celu trzeba dokładnie ustalić warunki, rzetelnie przeczytać umowę. Kolejnym etapem jest uzyskanie zgody na budowę. I tutaj zaczynają się schodki. Na początku trzeba złożyć wniosek do Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta lub Gminy, komplet wymaganych dokumentów i całkowity projekt domu. Czasami ta kwestia ciągnie się latami, jeśli jednak bez trudu uda się uzyskać zgodę zostajemy szczęśliwymi posiadaczami prawa do budowy. W takim wypadku pozostaje zatrudnić ekipę budowlaną.

Doświadczenie właścicieli nieruchomości pokazuje, że zdecydowanie lepiej jest zatrudnić sprawdzoną firmą. Można w tej kwestii zasięgnąć rady znajomych, którym udało ukończyć się dom. Zyskujemy wtedy pewność, że praca zostanie wykonana dokładnie, porządnie i przede wszystkim na czas. To także zabezpieczenie prze kradzieżami, dokonywanymi przez niektórych specjalistów działu budownictwo. Niestety czasami jednak trudno jest uniknąć takich sytuacji na budowie. Dlatego warto zatrudnić osobę, która będzie pilnowała nieruchomość w nocy, lub samemu nocować na jej terenie. Nie jest to zbyt komfortowe, ale bezpieczniejsze dla naszego portfela. Kiedy budowa jest już skończona pozostaje wynająć ekipę specjalizującą się w wykończeniu wnętrz, która zajmie się montażem wszelkich urządzeń sanitarnych i grzewczych. A także przy pomocy projektanta urządzi wszystkie pomieszczenia.

 

Budownictwo energooszczędne – czy to tylko moda, czy coś więcej

36Coraz więcej osób decyduje się na budownictwo energooszczędne. Polska architektura zaczyna być na świecie znana z projektów energooszczędnych budynków. Co jest tym spowodowane? Z jakiego powodu coraz więcej ludzi porzuca tradycyjne sposoby budowania domu i starają się postawić dom, według trudniejszych zasad. Jak okazuje się powodów jest wiele. Po pierwsze na budownictwo energooszczędne decyduje się wiele ludzi związanych z ekologią – zdają sobie sprawę, że nie mogą pozostawiać obojętni wobec zmniejszającym się zasobom naturalnym. Z tego powodu angażują się w budownictwo, które jest ekologiczne, czyli w konsekwencji korzystne dla środowiska. Jednak jeśli komuś zależy na postawieniu energooszczędnego domu, musi przygotować się na to, że będzie to wielki wydatek, o wiele większy niż budowa zwykłego budynku mieszkalnego. Często okazuje się, że koszty postawienia takiego domu mogą przewyższyć zwykły budynek, czasami nawet dwukrotnie. Nic dziwnego, że z tego powodu już w fazie planowania wiele osób rezygnuje z takiego pomysłu na rzec zwykłej nieruchomości. W końcu inwestycje w nieruchomości są o wiele łatwiejsze i nie są dla zwykłych ludzi zbyt problematyczne.

Jednak zawsze pozostaje grupa osób, które zdają sobie sprawę z tego, że taki budynek to inwestycja na wiele lat. Aktualnie będzie wymagał większych nakładów finansowych, ale w przeciągu kilku lat poniesione środki zwrócą się. Prawdopodobnie dla wielu przedsiębiorczych osób zakup i sprzedaż nieruchomości to dobra forma bogacenia się. Można to potraktować jak długoterminową inwestycję. Większość osób chcących postawić własny dom,. decyduje się na kredyt hipoteczny. Okazuje się, że pojawiają się kredyty preferencyjne, jakby stworzone dla osób zainteresowanych ekologią. Z tego powodu mogą oni wziąć kredyt na bardziej korzystnych warunkach. Ekologiczne budownictwo to takie, które pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Można tego dokonać na kilka sposób. Po pierwsze coraz bardziej modne staje się stosowanie kolektorów słonecznych. Dodatkowo już na samym początku warto postawić dom, który będzie solidnie ocieplony. Dzięki temu w skali kilku lat, będzie to powodowało wielkie oszczędności. Jednak nie można zapominać o tym, że nowe bloki wymagają solidnej wentylacji – bez tego dom może zacząć niszczyć się i wilgotnieć.

 

Ekologiczne domy i mieszkania

Od pewnego czasu w Polsce możemy mówić, że jest moda na budownictwo ekologiczne. Architektura ciągle się zmienia, a projektanci coraz bardziej zwracają uwagę na przyrodę. Ludzie nie patrzą już tylko na cenę materiałów, ale zaczynają zwracać uwagę także na to, czy ich domy i nieruchomości będą przyjazne dla środowiska. To bardzo dobrze. Co prawa ekologiczne budownictwo to stosunkowo nowy nurt na polskim rynku, ale rozwija się prężnie i dynamicznie i prawdopodobnie wkrótce większość domów będzie ekologiczna. W końcu chyba każdy z nas chciałby mieszkać w zielonej, niezanieczyszczonej okolicy. Poza zwykłymi osobami, które chcą kupić takie mieszkania, pojawiają się też osoby, któr39e uważają, że zakup i sprzedaż nieruchomości, które są ekologiczne to dobry pomysł na biznes. Przyjazne budownictwo opiera się na tym, aby jak najmniej ingerować w naturę – nie przeszkadzać jej, nie niszczyć, nie wyciągać od niej zbyt wiele. Jest to sposób życia, który opiera się na szacunku. Pojawiają się również deweloperzy, którzy chwalą się, że ich projekty są w pełni ekologiczne. Jednak w tym wypadku warto zachować ostrożność – wiele traktuje słowo ekologiczny, tylko jako reklamę, chwyt marketingowy i nie zawsze idą za tym konkretne działania. Aby nasz przyszły dom był ekologiczny, trzeba skupić się na tej kwestii już przy wyborze budynku z katalogu lub przy omawianiu projektu z architektem.

Ekologiczny sposób budowania oszczędza energię. Dom musi być właściwie usytuowany względem kierunków świata, aby możliwe było pozyskiwanie naturalnej energii – np. z kolektorów słonecznych. Dzięki temu nasz dom będzie ekologiczny, bo będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii – na ogół trzeba na początku potraktować wydatki, jako inwestycje w nieruchomości, ale po kilku latach już można cieszyć się tańszymi kosztami użytkowania mieszkania. Ekologiczne mieszkanie musi być przemyślane w całkowity sposób. Liczy się odpowiedni kształt bryły, materiały jakie zostały użyte w budowie, jego położenie. Warto pamiętać, że nie będzie to dom tani. Jednak można go potraktować jako pewnego rodzaju inwestycje – dzięki temu po kilku latach może okazać się, że płacimy znacznie mniej za ogrzewanie albo wodę niż nasi sąsiedzi, którzy zdecydowali się na zwykłe mieszkania.

Domy z prefabrykatów.

1Kto z nas nie marzył o własnym domu. Niestety tylko nielicznym udaje się spełnić te marzenia, głównie spowodowane jest to wysokimi kosztami jakie wymaga wybudowanie domu oraz, a może przede wszystkim czasochłonnością całego przedsięwzięcia. W obecnych czasach mamy możliwość zminimalizowania tych wszystkich niedogodności z jakimi wiąże się budowa domu, z pomocą przychodzą nam tzw. prefabrykaty. W ostatnich latach jest to coraz częstsza forma, jaką cechuje się budownictwo jednorodzinne, która zaczęła wypierać z rynku budowlanego domy stawiane w sposób tradycyjny. Jest to nowoczesna metoda budowania domów, które stawiane są z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Polega to na tym, iż poszczególne elementy, z których składa się dom wytwarzane są w fabryce, uwzględniając wcześniejszy projekt, a następnie transportowane są na miejsce budowy, gdzie odbywa się ich fachowy i szybki montaż na wcześniej przygotowanych fundamentach. Są to głównie ściany z izolacją oraz wstawionymi już oknami wraz z parapetami.

Cała budowa domu może zakończyć się nawet w ciągu kilku dni. Prefabrykaty, w stosunku do tego co prezentuje dziś tradycyjne budownictwo, cechuje również stosunkowo niski koszt wykonania. Niekiedy oddanie domu pod klucz, czyli w stanie gotowym do zamieszkania porównywalne jest z ceną dużego mieszkania w Warszawie. Zazwyczaj domy budowane tą metodą cechuje dosyć prosta bryła, dokładność wykonania oraz nowoczesność i energooszczędność materiałów z których budowany jest dom. Ich wielką zaletą jest dobra izolacja cieplna oraz odporność na warunki atmosferyczne. Materiały używane do budowy domów prefabrykowanych cechuje również odporność na wilgoć. Jest to doskonała alternatywa dla ludzi, którzy chcą wybudować własny dom w jak najkrótszym okresie, nie angażując w to całego swojego wolnego czasu. Wystarczy tylko wybrać najbardziej odpowiadający nam projekt domu oraz firmę, która ten projekt zrealizuje. Oczywiście trzeba mieć wcześniej zakupioną działkę, resztą zajmą się już profesjonaliści, tak abyśmy mogli w niedługim czasie cieszyć się pięknym i solidnym domem. Jeśli nie chcemy aby nasz czas pochłonęła wieloletnia budowa domu ta forma budownictwa jest dla nas idealnym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie mieszkania.

23Jeśli posiadamy własne mieszkanie lub dom albo dopiero decydujemy się na jego zakup warto zastanowić się i przemyśleć kwestię zdarzeń losowych tzw. nieszczęśliwych wypadków, które mogą dosięgnąć naszą nieruchomość i tym samym zrujnować cały dorobek naszego życia. Z pomocą przychodzą nam firmy, które oferują ubezpieczenie nieruchomości. Należy do nich wycena mieszkania lub domu. Jest to bezpieczne rozwiązanie na wypadek powodzi, pożaru, huraganu lub innego zdarzenia losowego, które może przecież przydarzyć się wszędzie i każdemu. Analizując wszelkie warunki umowy ubezpieczeniowej należy uważnie zapoznać się z wszystkimi jej zapisami, szczególnie ważna jest kwota ubezpieczenia jaka przysługuje nam w przypadku katastrofy. W skład ochrony objętej polisą na mieszkanie wchodzą przede wszystkim mury, poszczególne elementy mieszkania, które charakteryzują się stałością, tak więc będą to głównie okna, elementy podłogowe, elementy wykończenia ścian itp. Ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje także tzw. ruchomości domowe, czyli wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego, przedmioty codziennego użytku, ubrania itp.

Warunkiem by móc zawrzeć umowę ubezpieczeniową jest posiadanie tytułu własności do lokalu. Tak więc prawo do ubezpieczenia lokalu we wskazanym wyżej zakresie nie będzie przysługiwało ewentualnym najemcom lokalu, mogą oni jedynie skorzystać z prawa do ubezpieczenia ruchomości domowych, a więc ich rzeczy osobistych. Wyceny wartości murów oraz stałych elementów jakie posiada mieszkanie dokonuje przedstawiciel firmy, w której zamierzamy ubezpieczyć nieruchomość. Jeśli ubezpieczamy nieruchomość, która charakteryzuje się znacznym stopniem zużycia wartość ubezpieczenia pomniejsza się o wskazany stopień zużycia i wycenia się ją według wartości rzeczywistej. Natomiast wycena ruchomości domowych przeważnie należy do właściciela przedmiotowych rzeczy. Wyceny należy dokonać rzetelnie ponieważ jeśli zostanie zaniżona wartość poszczególnych części składowych nieruchomości lub wartość przedmiotów znajdujących się w nieruchomości może dojść do sytuacji, w której nie otrzymamy pokrycia strat w pełnej wysokości, zgodnie z rzeczywistą wartością utraconych rzeczy. Tak więc aby nie musieć niepotrzebnie martwić się o naszą nieruchomość, dom czy mieszkanie, warto zastanowić się nad jej ubezpieczeniem, ale również warto szczegółowo przeanalizować wszystkie warunki umowy ubezpieczeniowe.