Wpisy dla kategorii: Czas budowy

Budujemy wymarzony dom.

Wielu z nas w przyszłości stanie przed podjęciem decyzji o budowie domu. Ważne, aby była to decyzja przemyślana, nie warto podejmować jej na szybko, bo wtedy zwiększamy ryzyko, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest przemyślany wybór działki, na której będziemy budować. Gdy już ustalimy to miejsce, staniemy przed kolejnym trudnym wyborem, a mianowicie wyborem projektu. Wybór projektu podobnie jak wybór działki nie ma prawa być przypadkowy i konieczne jest głębsze jego przeanalizowanie. Właśnie według wybranego przez nas projektu budowlańcy będą stawiać nasz wymarzony dom, który będzie wyglądał dokładnie tak jak na naszym projekcie, bo podczas budowy niczego nie można będzie już zmienić. Następnym krokiem w budowie domu będzie zatrudnienie ekipy budowlanej,  najlepiej gdy taka ekipa została nam przez kogoś polecona, bo nigdy nie wiemy czego się spodziewać. Gdy mamy już wybrną działkę, projekt i ekipę warto zatroszczyć się o materiały budowlane potrzebne do budowy naszego domu, możemy zrobić to osobiście lub dogadać się z zatrudnioną przez nas ekipą, że to oni zajmą się tą kwestią. Znacznie lepiej będzie nam jednak kupić je samemu, gdyż na pewno uda nam się co nie co zaoszczędzić. Teraz pozostaje nam tylko czekać na wybudowanie tzw. stanu surowego. Możemy również zatrudnić osobę odpowiedzialną za nadzór, aby mieć pewność, że budowa będzie przebiegała bez problemów. Musimy pamiętać, że budowa domu  nie jest rzeczą łatwą i koniecznie musimy trzymać się projektu, każde inne wykonanie sprawi, że budowany przez nas dom nie będzie funkcjonował tak jak sobie tego byśmy życzyli. Kiedy budowa domu osiągnie stan surowy nadchodzi czas na wszelkie wykończenia, jak również montaż wszelakich niezbędnych instalacji, co pochłonie sporą część naszego czasu i budżetu. Jeżeli finanse nam pozwalają to dwa lata wystarczą na wybudowanie domu, tyle właśnie czasu pochłoną wszelkie czynności związane z budową. Trzeba również uwzględnić czas wyschnięcia betonu, który też sporo, bo i na to potrzeba czasu. Reasumując, budowa domu nie należy do rzeczy łatwych i nie należy się przy niej śpieszyć, bo może przynieść to na wiele problemów.

Pierwszy etap budowy- stan surowy.

Kiedy będziemy rozpoczynać budowę naszego domu, powinniśmy zaplanować mniej więcej czas jaki potrzebny będzie na budowę poszczególnych jego elementów. Takie rozplanowanie robót pozwoli nam określić na kiedy będziemy potrzebowali kolejnych ekip fachowców, którzy zajmą się na przykład stolarką okienną, montażem instalacji wodnej i elektrycznej czy wykończeniem domu. Dlatego kluczowe jest określenie terminu zakończenia budowy stanu surowego, bo od niego będą zależne kolejne etapy budowy. Wynajmując ekipę budowlaną, to ona właśnie powinna określić, kiedy zakończy się budowana stanu surowego, jest to na tyle ważne, że dzięki temu będziemy posiadać pełen obraz naszej budowy. Często zdarza się jednak, że ekipa budowlana, nie wyrobi się w określonym czasie, przez co nasz budowa może się znacznie przeciągnąć, a z takiego obrotu sprawy my, jako inwestorzy na pewno nie będziemy zadowoleni. Dlatego warto jest wybrać ekipę, o której wiemy, że wcześniej dotrzymywała terminów i dobrze wykonuje zlecone im zadania. Na pewno zatrudnienie takiej ekipy nie będzie zadaniem łatwym, bo nie ma chyba na świecie ekipy, której nie przytrafiła się mniejsza lub większa wpadka,  wszak wszyscy jesteśmy ludźmi. Na te właśnie elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ekipy budowlanej. Poprzez określenie stan surowy rozumiemy wybudowanie wszystkich pięter budynku oraz ewentualnie piwnic tj. zrealizowanie wszystkich punktów budowlanych, które zostały zawarte w projekcie architektonicznym i związane są z budowaniem stanu surowego. Z pewnością nie będziemy wstanie zrobić tego sami, a i brak nam z pewnością do tego niezbędnych uprawnień, dlatego zatrudnienie ekipy jak również nadzoru budowlanego jest konieczne. Z pewnością wszystkie te czynności będą wiązać się ze sporymi kosztami, jednak stan surowy nie będzie nas kosztował, aż tak wiele w porównaniu z wykończeniem nowego domu, które czeka nas w następnym etapie budowy. Bardzo ważne jest, aby po skończeniu budowy stanu surowego nasz nowy dom miał czas, aby przeschnąć, potrzeba mu na to około miesiąca. Budowa taka jest niewątpliwe czasochłonna, a może zdarzyć się, że poprzez ograniczenia finansowe przedłuży się nam jeszcze bardziej.

Ekipy budowlane.

Podjęliśmy już decyzje o budowie domu i mamy gotowy projekt, który skonsultowany jest z architektem powinniśmy zająć się znalezieniem ekipy budowlanej. Nie warto sprawdzać na sobie i swoim powstającym domu fachowości nowych ekip, starajmy się wybrać te sprawdzone nawet gdy cena jaką proponują będzie nieco wyższa. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie zlecone ekipie zadania zostaną zrealizowane, a my będziemy zadowoleni. Na naszym krajowym rynku istnieje wiele ekip oferujących usługi budowlane dlatego warto zapoznać się i porównać różne oferty oraz zasięgnąć opinii znajomych, którzy sami już wybudowali dom i mają wyrobione zdanie o danej ekipie. Kiedy znajdziemy odpowiednią ekipę, której powierzymy budowę naszego domu, musimy obowiązkowo podpisać z nimi umowę. Firma w umowie określi termin zakończenia budowy domu, czyli kiedy postawiony zostanie stan surowy. Koniecznie musimy dokładnie przeanalizować zawieraną umowę, gdyż wiele firm nalicza wynagrodzenie za przepracowany czas, nie zaś za końcowy efekt, jest to element umowy, ma który musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli nie chcemy wydać na darmo pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to, aby na miejscu budowy pracowało jak najwięcej osób, praca jednej lub dwóch osób znacznie zwiększa ryzyko przeciągnięcia się prac budowlanych. W razie jakichkolwiek obiekcji należy skonsultować się z kierownikiem budowy i poprosić o przysłanie dodatkowych osób, których liczba powinna być określona w umowie, jest to kolejny przykład na to, iż należy czytać podpisywane dokumenty, aby później nasza budowa przez to nie ucierpiała. Podczas trwania prac budowlanych warto kontrolować naszych pracowników zgłasza, gdy sami znamy się na rzeczy, ekipy budowlane bardzo często składają się z niedoświadczonych osób, których pracę kontroluje kierownik nie zawsze sma znający się na budownictwie. W takich przypadkach sami musimy przejąć kontrole nad pracami, jeśli chcemy, aby nasz powstający dom został wybudowany solidnie i trwale. Zakończenie budowy stanu surowego powinno fachowcom zająć około czterech miesięcy, jeśli czas ten zacznie się przedłużać to będzie to dla nas sygnał, że coś jest nie tak jak powinno i należy wzmocnić kontrole nad pracownikami. Firm budowlanych jest naprawdę bardzo wiele nie warto więc zrażać się do tych podmiotów tylko przez złe doświadczenia z jedną z nich. Warto znaleźć i zaufać innej ekipie, gdyż bardzo prawdopodobne jest, że tym razem współpraca przebiegnie pomyślnie, a my będziemy zadowoleni z efektów pracy nowych budowlańców, a nasz dom spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Budujemy na własną rękę.

Bardzo często gdy chcemy zaoszczędzić pieniądze podczas budowy to podejmujemy decyzje o budowie domu na własną rękę. Taka decyzja nie koniecznie musi być dobra, zwłaszcza gdy nie mamy o tym pojęcia i co gorsza nie posiadamy żadnych uprawnień. Faktem jest i trzeba się nam z tym liczyć, że domu uniesposób wybudować samemu, bo jest to po prostu nielegalne. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy wynająć ekipę budowlaną, oraz kierownika budowy, gdyż tylko kierownik jest osobą, która może dopilnować zgodność projektu ze stanem faktycznym powstałego budynku. Oczywiście, możemy pomagać wynajętym przez nas robotnikom, a na pewno cena inwestycji nieco się obniży i będzie to niewątpliwe z korzyścią dla naszej kieszeni. Po zakończeniu budowy stanu surowego możemy samemu zrobić o wiele więcej rzeczy, jeżeli oczywiście wiemy jak się do tego odpowiednio zabrać. Wykonanie wielu elementów prac wykończeniowych nie jest zbyt trudna, jednak  praca w pojedynkę na pewno znacznie opóźni nam tak wyczekiwany moment zakończenia budowy. Jednak gdy zbytnio nie zależy nam na czasie, to rzecz jasna powinniśmy całą robotę wykończeniową wykonać sami, gdyż pozwoli to nam zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Również zakup materiałów jest bardzo istotny i to my sami mamy wpływ na związane z nimi koszty. Nie należy nigdy zakupu materiałów zlecać firmie wykonującej prace budowlane, firma taka nie zwraca uwagi na ceny, nie zadaje sobie trudu porównania kosztów zakupu, biorą to co w danym momencie jest im potrzebne. Budowa domu z pewnością nie jest łatwym przedsięwzięciem dlatego istotne jest abyśmy solidnie się do tego przygotowali zarówno psychicznie jak i finansowo, bo niemal pewne jest, że koszty będą większe niż zakładaliśmy. Budowa na własną rękę jest pomysłem jak najbardziej dobrym, mimo to bez zatrudnienia fachowej ekipy budowlanej nie podołamy temu przedsięwzięciu, szczególnie na początku naszej inwestycji. Nie każdy może pozwolić sobie na samodzielne budowanie domu, czynnikiem to uniemożliwiającym najczęściej jest praca, która zajmuje nam sporą cześć dnia, dlatego pogodzenie budowy na własną rękę i pracy jest bardzo trudne. Jednak są osoby, którym ta sztuka się udaje, inne zaś są zmuszone do samodzielnej budowy domu przez ograniczone fundusze na wynajęcie ekip. Także jeśli stać nas na wynajęcie ekip i nie jesteśmy zmuszeni do samodzielnej budowy domu powinniśmy się z tego powodu cieszyć.

 

Budowa komina

Każdy dom bez wyjątku musi posiadać komin, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie naszego mieszkania Gdańsk w chłodnie dni. Budowa komina z pewnością nie należy do rzeczy prostych i nie warto porywać się na nią samemu, tym bardziej, że ekipa, którą zatrudniliśmy do prac przy stanie surowym jest wstanie postawić komin jednocześnie wykonując pozostałe swoje zadania. Komin zawarty jest w każdym projekcie architektonicznym, Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę domu posiadającego piwnice, w której będzie piec ogrzewający nasze mieszkanie to budowę komina powinniśmy zacząć już kiedy wylewamy fundamenty. Należy pamiętać, że komin biegnie przez cały dom i przez wszystkie kondygnacje, musi więc posiadać solidną konstrukcję. Fachowa ekipa budowlana najlepiej będzie wiedziała w jaki sposób wybudować nasz komin, nie zaszkodzi jednak sprawdzenie czy stawiany przez ekipę komin jest zgodny z projektem i czy najzwyczajniej jest prosty. Najlepiej jest jeśli nadzorem nad wykonywaniem wszelkich robót zajmie się kierownik budowy, zatrudnienie takiego człowieka jest na pewno bardzo dobrym pomysłem, gdyż jego wiedza i doświadczenie gwarantują, że cała budowa zakończy się sukcesem. Budowa komina jest pracą bardzo,  która musi być wykonana bardzo dokładnie, bo tylko to może zagwarantować, że nie będziemy mieli podczas eksploatowania domu problemów z jego ogrzewaniem, a spaliny wydobywające się z pieca nie będą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dobrze wybudowany komin musi być co najważniejsze przepływowy co jest  możliwe jeśli zostanie wykonany zgodnie z projektem, który określa wysokość i co najważniejsze szerokość komina. Kiedy budowa komina zostanie zakończona, w środku zostanie umieszczona rura, której zadaniem będzie umożliwienie przemieszczania się powietrza-montaż rury powinniśmy zostawić fachowcom. Jeśli komin zostanie wykonany fachowo i z użyciem odpowiednich materiałów na pewno nie biedzimy mieli z nim problemów i będzie dobrze spełniał swoją rolę. Większą uwagę będziemy musieli skupić na pracę robotników zajmujących się budową komina, gdyż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy jak ważny dla domu jest komin. Zatrudniając kierownika budowy na pewno odejmiemy sobie wielu zmartwień związanych z budową i będziemy mieli pewność, że sposób wykonania naszego domu jest zadowalający i nie będziemy musieli ponosić kolejnych kosztów związanych z poprawkami, które wyjdą podczas eksploatacji gdańsk mieszkania.

 

Piwnica i fundamenty.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z faktu, że najważniejszą częścią budowy naszego domu będzie wylanie fundamentów i to właśnie od nich sporo zależy. Fundament to podstawa naszego domu i to na nich trzyma się cała konstrukcja dlatego tak ważne jest, aby wykonane zostały profesjonalnie i w sposób trwały. Na pewno nie polecamy wylewania fundamentów samodzielnie, bo może się to nas i dla całej inwestycji bardzo przykro skończyć. Na pewno konieczne będzie do tego wynajęcie ekipy budowlanej, która w sposób fachowy i profesjonalny postawi nasze fundamenty. Najczęściej fundamenty wylewa się na planie prostokąta lub kwadratu, jest to zależne od rozmiarów domu jaki ma na nich powstać. Fundament wylany w ten sposób jest bardziej trwały i nie zachodzi konieczność zalania całej powierzchni betonem, przez co oszczędzimy na pewno sporo pieniędzy i unikniemy popękania posadzki, co na pewno nie byłoby dobre dla naszych fundamentów. Gdy ukończyliśmy już wylewanie fundamentów, możemy oficjalnie uznać budowę naszego domu za otwartą. Jeśli nasze fundamenty wylaliśmy w ziemi, w specjalnie do tego wykopanym dole, to kolejnym etapem prac będzie budowa piwnicy. Budowanie piwnicy nie różni się znacząco od budowy pozostałych kondygnacji budynku, nie mniej to od piwnicy właśnie zaczniemy nasza budowę. Wielkość piwnicy powinna być adekwatna do wymiarów domu, aby zapewnić mu solidną konstrukcję, częstym rozwiązaniem jest dwu pokojowa piwnica, gdyż nie będzie nam potrzeba więcej pomieszczeń gospodarczych w tej części domu, która bądź co bądź jest rzadko przez nas eksploatowana. Oczywiście w naszej piwnicy powinien znaleźć się piec, który zapewni odpowiednią temperaturę w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się piec umieścić właśnie w piwnicy, to także w niej musi mieć swój początek komin dzięki, któremu będzie możliwe odprowadzanie ciepłego powietrza, które ociepla pomieszczenia w naszym domu. Piwnica jest bardzo ważną kondygnacją w konstrukcji każdego domu. Możliwe jest umiejscowienie w piwnicy naszego garażu co jest dość nowoczesnym wyjściem i jak najbardziej ułatwiającym nam życie, gdyż dostęp do samochodu jest znacznie prostszy niż w wolno stojącym garażu. Tak więc sami widzimy jak ważnymi elementami w budowie każdego domu są fundamenty i piwnica- nie należy na tym etapie budowy oszczędzać i warto jest wynająć fachową ekipę budowlaną.

Budowa pięter

Kiedy mamy już za sobą budowanie fundamentów i ewentualnej piwnicy i wszystko zdążyło nam przeschnąć, to najwyższy czas zająć się budowaniem parteru i w późniejszych etapach ewentualnych, kolejnych pięter, które są często spotykane w dzisiejszych czasach. Zasadniczo budowa pięter nie różni się zasadniczo od budowy piwnicy, ale znajduję się na powierzchni , równo z gruntem. Z pewnością za budowę parteru jak i kolejnych kondygnacji nie powinniśmy brać Siena własną rękę, jeżeli nie posiadamy koniecznych do tego uprawnień. Może to skończyć się zmarnowaniem materiałów i czasu, a piętra i tak nie powstaną. Ni obejdzie się więc bez wynajęcia ekipy budowlanej, która zrobi to w niedługim czasie i w profesjonalny sposób. Nie dla wszystkich jest to wystarczający argument i podejmują się sami stawiania kolejnych pięter, co często kończy się tragicznie. W żadnym wypadku nie polecamy oszczędzania na wynajęciu ekipy ani na kosztach materiałów budowlanych, inaczej nie uda nam się wybudować solidnego domu. Kolejne piętra powstają z pustaków lub opcjonalnie z cegieł, w zależności jaki materiał wybierzemy. Oczywiście nie obejdzie się też bez betonu aby połączyć ze sobą pustaki lub cegły. Niezwykle ważne jest aby dać naszemu betonowi czas aby wysechł, zanim rozpoczniemy stawianie następnego piętra. Oczywiście o wszystkich tajnikach budowy najlepiej będzie wiedział nasz kierownik robót, który na pewno dopilnuje, aby konstrukcja przeschła i pozostałe terminy zostaną dotrzymane. Budując piętra biedzimy również musieli wykonać wylewkę, którą najpierw będzie trzeba uformować przy pomocy drewnianych desek opartych na palach. Na pewno widok tego nie będzie zbyt okazały, ale jest to konieczne aby wybudować dom. Pale podtrzymujące deski zostaną wyciągnięte dopiero po paru miesiącach kiedy beton wyschnie i stanie się trwały. Budowa domu to niebywale skomplikowane przedsięwzięcie i należy naprawdę uważać nad wszystkimi tego detalami. Jednak kiedy robi to za nas solidna firma budowlana możemy spać spokojnie.

 

Miejsce budowy.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy znaleźć odpowiedni miejsce gdzie w przyszłość będzie stal nasz dom. Wielu z nas poszukuje działki, w atrakcyjnych dla mieszkańców okolicach, inni natomiast budują dom na posiadanym już placu np. koło domu swoich rodziców. W drugim przypadku już na samym początku oszczędzamy znaczną kwotę, ponieważ koszty działki pochłaniają bardzo dużą część całej inwestycji. Kiedy plac mamy już kupiony, nadchodzi czas na rozpoczęcie budowy, czyli na początku budować będziemy stan surowy. Nasza działka co oczywiste staje się nagle jednym placem budowy. Jeżeli zaplanowaliśmy wybudowanie domu z piwnica, musimy wykopać sporych rozmiarów dziurę. Jest to związane niewątpliwie z kosztami wynajęcia koparki. Cały urobek wydobyty podczas kopania piwnicy będzie zalegał na terenie naszej działki co na pewno nie będzie zbyt miłym widokiem, lecz wszak nie o widoki nam przecież chodzi. Musimy pamiętać, że do budowy domu potrzebne będzie nam również drewno gdyż bez niego nie możliwe będzie min. stawianie kolejnych kondygnacji, bez drewna nie będziemy mogli kontynuować naszej budowy. Drewno biedzimy oczywiście składować na naszej działce, by było gdy zajdzie taka potrzeba łatwo dostępne. Na pewno drewna będziemy potrzebować dosyć sporo więc będzie ono zajmować niemałą część naszego placu. Podczas budowy nie raz będziemy korzystać z usług specjalistycznych maszyn budowlanych, aby było to możliwie będziemy musieli zapewnić im dogodny dojazd do miejsca budowy, dlatego zmuszeni będziemy dokonać demontażu ogrodzenia, bo tylko tak te maszyny będą wstanie wjechać na naszą działkę. Wszystkie te elementy na pewno nie poprawią atrakcyjności naszej działki na czas budowy i lecz nic na to nie będziemy mogli poradzić. Nasza działka także będzie miejscem składowania pustaków i inne materiały, które będą potrzebne w trakcie stawiania domu. Wielu z nas decyduje się zakupić materiały wcześniej bo są po prostu w atrakcyjnej cenie i opłaca się nabyć je wcześniej, lecz minusem tego jest długi czas ich składowania najczęściej właśnie na placu budowy. Z pewnością podczas trwania prac budowlanych nie będziemy mogli cieszyć się z widoku kwitnących kwiatów na naszej działce, czy innych elementów poprawiających jej wygląd i cieszących oko, gdyż najprawdopodobniej zostaną one zniszczone podczas prac budowlanych lub zasłaniać je będą składowane materiały. Musimy być świadomi jakie konsekwencje ma rozpoczęcie prac budowlanych na naszej działce, lecz takie zmiany, choć czasem brutalne pozwolą szybko i sprawnie doprowadzić do końca budowy naszego nowego domu.

 

Wybór i montaż dachu

Wybudowanie stanu surowego naszego domu mamy już za sobą ,a beton zdążył już porządnie wyschnąć, to znak, że nadszedł czas na położenie dachu. Bardzo ważne jest , abyśmy tą część inwestycji zdążyli wykonać przed zimą, by nasz dom nie był narażony na opady śniegu, bo na pewno nie wpłynie to pozytywnie na jego stan. Dodatkowo jeśli położymy dach przed zimą i zamontujemy okna, to podczas okresu zimowego będziemy mogli wykańczać nasz dom w środku, co na pewno przyspieszy budowę domu i nie zmarnujemy tak cennego dla nas czasu. Podczas budowy domu prędzej czy później będziemy musieli podjąć decyzje o rodzaju pokrycia dachowego dla naszego domu. Na pewno podczas projektowania domu będziemy musieli określi jaki rodzaj dachu będzie nas interesował- jedno bądź dwuspadowy, stożkowy lub inny, dlatego ważne jest aby już podczas spotkań z architektem podjąć decyzje co do rodzaju dachu. Nie mniej takie decyzje jak np. kolor dachu, możemy podjąć w każdej chwili nawet już po ukończeniu budowy stanu surowego budynku. Pamiętajmy jednak, że dach musimy zamówić wcześniej, aby firma, która go nam dostarczy miała czas na dokładne skompletowanie i dowiezienie nam wszystkich jego elementów na plac budowy. Jeżeli chodzi o sam montaż konstrukcji dachowej oraz kładzenie blachy bądź dachówki, możemy podjąć się tego sami. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy i praktyki w tej kwestii to nie obejdzie się bez wynajęcia ekipy, która z pewnością wykona właściwie montaż dachu, który nie będzie przeszkadzał w późniejszym eksploatowaniu naszego domu. Pamiętać musimy, że na dachu wychodzić będzie komin i trzeba ustalić dla niego odpowiednie miejsce. Najlepiej zrobimy powierzając to zadanie ekipie budowlanej, która zrobi to w sposób fachowy. Jeśli współpraca z ekipą, która pracowała na naszej budowie podczas stawiania stanu surowego była bez zarzutów, możemy zlecić jej również montaż dachu, co może również zniwelować część kosztów. Istotny jest również wybór dachu gdyż większość ludzi wybiera blachę, która mimo wszystko różni się od siebie wzorami i kolorem. Kolor dachu na pewno musi pasować do koloru elewacji naszego domu, dlatego przy wyborze koloru dachu powinniśmy już zaplanować przyszły kolor ścian zewnętrznych budynku. Dach nie jest tani i na pewno nie będziemy go często zmieniać, ale jeśli jest położony fachowo i wykonany jest solidnie to będzie służył nam wiele lat, jest to o tyle pocieszające, gdyż do zakończenia budowy będziemy potrzebować jeszcze wiele pieniędzy.