Wpisy dla kategorii: Nieruchomości

Lokalizacja nieruchomości

Osoby zamierzające kupić jakąś nieruchomość chętnie odwiedzają agencje nieruchomości w swoich miastach. Korzystanie z usług oferowanych przez biura nieruchomości jest dobrym wyjściem kiedy nie chcemy bądź też nie mamy czasu aby znaleźć odpowiadającą nam ofertę.Jednakże trzeba się liczyć z tym, że jest dojdzie do transakcji sprzedaży – kupna to trzeba będzie zapłacić ustalony procent dla biura od kwoty za jaką zostało kupione mieszkanie. Ponadto biura nieruchomości oferują pomoc w zdobyciu kredytu hipotecznego za kupno wybranej nieruchomości. Czyli udając się do biura pośrednictwa mamy zapewnioną kompleksową obsługę. Począwszy od wybrania właściwej nieruchomości po zdobycie finansów na jej zakup. Usługi pośrednictwa są wygodnym rozwiązaniem dla klienta ale właśnie na klientach krocie zarabiają biura. Generalnie lokalizacja w nieruchomościach jest najważniejsza i to od tego zależy czy w przyszłości łatwo będziemy w stanie sprzedać naszą nieruchomość oraz w jaki sposób będzie zmieniała się cena.

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe to mieszkanie którym posiadacz może zupełnie swobodnie dysponować, jednak sam budynek w którym znajduje się mieszkanie należy do jednej ze spółdzielni mieszkaniowych i to ona nim zarządza. Jeśli chcemy sprzedać lub wynająć mieszkanie spółdzielcze własnościowe możemy to zrobić i zupełnie nie jest nam potrzebna zgoda spółdzielni.Poza tym decydując się na zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego nie trzeba zostawać członkiem spółdzielni, choć członkowstwo daje uprawnienia takie jak możliwość decydowania o sprawach związanych z budynkiem (a więc na przykład, czy potrzebna jest wymiana okien czy kompleksowa naprawa domofonów itp.). Jeśli właściciel mieszkania spółdzielczego własnościowego chce, może założyć mu księgę wieczystą (na przykład na potrzeby kredytowania). Jest to ogólnie bardzo specyficzna forma własności ale już powoli spóldzienie dążą do tego żeby mieszkania takie były wykupywane na własność i żeby ludzi mieli pozakładane swoje odrębne księgi wieczyste na nieruchomość.

Media w służbie promocji

image Nie tylko Internet jest godny polecenia osobom prowadzącym sprzedaż nieruchomości, choć naturalnie nie można lekceważyć jego znaczenia. Należy wykorzystywać także inne media, wśród których znajdują się: prasa, różne formy reklamy graficznej, reklamy emitowane przez radio czy telewizję. Najbardziej popularne ze względu na niskie ceny inwestycji są informacje umieszczane w prasie w formie ogłoszeń, a także regularnie redagowanych artykułów.Każda forma ogłoszenia w czasopismach musi zawierać niezbędne elementy, czyli dane – adres, telefon, adres strony internetowej jeśli taka istnieje i kontakt mailowy do firmy lub jej przedstawiciela. Sprzedaż nieruchomości w ten sposób staje się o tyle łatwiejsza, że graficzna prezentacja oferty sprzyja zachęceniu klienta, a dostępność danych teleadresowych ułatwia kontakt. Oprócz umieszczenia reklamy w mediach dobrze sprawiają się też ulotki, broszury i inne formy, które w łatwy sposób można wręczyć klientowi.

Kupujemy mieszkanie w bloku

image Jeśli już dość mamy wynajmowania mieszkania w bloku i zdecydowaliśmy się na zakup własnego mieszkania postarajmy się, aby świadomie ulokować nasze ciężko zarobione lub pożyczone od kredytodawcy pieniądze.Sprawdźmy przede wszystkim, czy zbywca ma wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak akt notarialny czy wypis z ksiąg wieczystych – musimy być pewni, że rzeczywiście posiada on prawa do lokalu, który chce nam sprzedać. Przeanalizujmy także stan prawny mieszkania (być może jest zadłużone lub obciążone hipoteką). Dokładnie określmy też jak przedstawia się sprawa opuszczenia lokalu przez obecnych lokatorów (oczywiście najwygodniejsza sytuacja jest wtedy, gdy lokal stoi pusty i czeka na swojego nowego właściciela). Jeśli okaże się, że wyżej wymienione aspekty nie budzą naszych wątpliwości, możemy śmiało przystępować do transakcji. Jeżel i już zdecydowaliśmy się na blok, dobrze jest wybrać taki który jest nowy, najgorzej kupować mieszkanie w starych zaniedbanych kamienicach i w blokach z wielkiej płyty, z drugiej strony zazwyczaj mają one najlepsze lokalizacje.

Kupujemy działkę

Marzeniem wielu z nas jest posiadanie własnego, pięknego i przytulnego domu, otoczonego wspaniale urządzonym ogrodem, domu stojącego na działce z pięknym otoczeniem, z daleka od wielkomiejskiego hałasu, zakładów przemysłowych, autostrad. Przy kupnie nieruchomości musimy więc uwzględnić wszystkie nasze wymagania i wybrać miejsce najbardziej odpowiednie.W zależności od przeznaczenia wyróżnia się działki budowlane, przemysłowe, rekreacyjne, siedliskowe, rolne oraz leśne. Działki budowlane przeznaczone są dla budownictwa jednorodzinnego, na przemysłowych w stawianych obiektach można rozwijać działalność gospodarczą. Na rekreacyjnych budujemy domki letniskowe lub domki całoroczne, na siedliskowych budynki gospodarcze i dom, rolne przeznacza się pod uprawy rolne i podobnie jak leśne nie są przeznaczone pod zabudowę. Wybór działki jest bardzo ważny, od tego zależy czy będziemy szczęśliwi w naszym przyszłym domu, jeżeli postawimy dom w złym miejscu wówczas prawie na pewno będziemy często rozczarowani a co za tym idzie nie będziemy zbyt szczęśliwi.

Kupno lub budowa domu

Jeśli myślimy o nowym domu, możemy albo zakupić już istniejącą nieruchomość, albo pokusić się o wybudowanie dokładnie takiego domu, który będzie spełnieniem naszych marzeń o przytulnym i ciepłym bądź przestronnym miejscu do życia. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy.Jeśli zdecydujemy się na kupno już istniejącej nieruchomości musimy zaakceptować lokalizację, rozkład pokoi i materiały, jakie zostały zużyte do budowy domu. Niewątpliwym plusem będzie natomiast fakt, że możemy z marszu wprowadzić się do naszego domu. Natomiast jeśli najpierw chcemy wybrać odpowiednią lokalizację i dopiero tam zakupić działkę na której postawimy nasz dom zyskujemy w takim sensie, że to my wybieramy otoczenie, dokładne gabaryty naszego domu, układ pomieszczeń. Wiąże się to jednak z dość długotrwałymi procedurami urzędowymi. Ogólnie prawo budowlane nie jest bardzo nam przyjazne i zanim wybudujemy nasz wymarzony dom musimy mieć śiwdomość że przed nami dość długo droga jeżeli chodzi o załatwianie wszelkich dokumentów i formalności.

Kupić bezpiecznie mieszkanie

image Klienci muszą uważać na nieuczciwych pośredników. W o wiele lepszej sytuacji stoją ci, którzy mają zamiar zainwestować w mieszkanie używane – wtedy oszustwo jest uniemożliwione chociażby z powodu istnienia lokalu i możliwości jego obejrzenia, ocenienia przez klienta.Znacznie gorzej jest osobom, które za pośrednictwem agencji zakupiły mieszkanie dopiero w budowie – na jednym z powstających osiedli. Ryzyko istnieje niezależnie od opcji, bo nawet przy zakupie lokalu używanego można trafić na nieuczciwą osobę i kupić mieszkanie zadłużone, w złym stanie, o niepewnym statusie prawnym. Z pomocą przychodzą specjalni pracownicy – pośrednicy licencjonowani. Dzięki ich usługom klient jest informowany o wszystkich dostępnych dokumentach, ich ważności, uczciwości strony oferującej lokal. Ogólnie kupno mieszkania w sposób bezpieczny jest ważne dla każdego, ponieważ trzeba przyznać że jest to wydatek bardzo duzy i w zdecydowana większość ludzi spłacać będzie to mieszkanie przez niemalże całe swoje życie, dlatego każdy podchodzi do tego bardzo ostroznie.

Kupno działki

image Kolejne lato w bloku i tylko dwa tygodnie urlopu? Masz już dość? Czas pomyśleć o kupnie działki. Może to być działka różnego typu, w zależności od Twoich, indywidualnych potrzeb.Na przykład działka budowlana przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne, możesz też na niej prowadzić działalność produkcyjną lub usługową (o ile oczywiście nie jest ona uciążliwa dla innych osób zamieszkujących okolice Twojej działki). Na działce przemysłowej możesz prowadzić każdego rodzaju działalność, również taką, która jest uciążliwa dla otoczenia. Jeśli nie zamierzasz budować domu, tylko potrzebujesz po prostu domku letniskowego wybierz działkę rekreacyjną. Natomiast na działce leśnej możesz po prostu delektować się pięknem przyrody, gdyż nie jest ona przeznaczona na cele mieszkaniowe i nie można stawiać na niej budynków. Wybór działki jest ważny, równie ważne jest sprawdzenie jej stanu prawnego, ponieważ na rynk zdarzają się oszustwa i możemy zostać z działką na której nie będziemy w stanie wybudować zupełnie nic i wówczas możemy najzwyczajniej w świecie stracić pieniądze.

Apartament za granicą

image Jeżeli przeprowadzamy się za granicę lub też myślimy o zakupieniu tam apartamentu z powodu częstych wyjazdów to warto dokładnie zapoznać się z rynkiem nieruchomości. Jak wygląda to pod względem ceny i czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty które nie obowiązują w naszym kraju. Nieruchomości na wynajem nieruchomości a szczególnie apartamentu to spory wydatek. Jednak jeśli dla kogoś cena nie gra roli to ma szczęście bo wybór pod tym względem jest szeroki. Jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia to powinien podliczyć ewentualne wydatki związane z utrzymywaniem apartamentu oraz opłatami za media. Życie za granicą bywa droższe nawet kilka razy jednak jeśli podejmujemy się tam pracować to wartość opłat będzie taka sama jak aktualnie. Planowanie do przodu pomoże nam uniknąć ewentualnych problemów i niechcianych okoliczności. Warto też rozważyć sytuację że nie będzie nas stać w danym momencie na zapłacenie czynszu. Warto o tym przedyskutować z najemcą i rozważyć inne możliwości jego zapłacenia. Jeśli trafimy na osobę rzetelną i elastyczną to damy radę znalezc rozwiązanie które będzie korzystne dla każdej strony. Warto także sprawdzi lokalizację apartamentu czy posiada blisko takie punkty jak sklepy, banki albo szpital. Sprawdźmy również komunikacje jeśli nie posiadamy prawa jazdy.

Zrozumieć fachowca

Rynek nieruchomości wiąże się z istnieniem wielu fachowych pojęć, jak zresztą każda inna dziedzina. Oprócz znajomości „slangu”, inwestując w budowę domu czy jakąkolwiek inną akcję związaną z nieruchomościami, klient musi wykazywać pewną orientację w sprawach branżowych.Brak znajomości kończy się często niezbyt korzystnie, ponieważ klient może niechcący wyrazić zgodę na projekt nie spełniający jego zaleceń, zbyt kosztowny, zbyt mało nowatorski, ogólnie – nie taki, jaki miał być wykonany zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Zrozumienie sprawy z punktu widzenia wykonawcy planów budowniczych może być kluczowe, niewielkie niezrozumienie bowiem staje się często przyczyną późniejszej rozbieżności wizji. Odkręcanie już zaawansowanego projektu powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Ogólnie znalezienie fachowca, który wykończy nasz dom w taki sposób jak sobie wymarzyliśmy nie jest prostym zadaniem, jednak warto szukać, bo nic nas tak nie będzie denerwowało jak pewne niedoróbki gdy nasz dom będzie już wykończony.

Dom w górach

Góry to magiczne miejsce które co roku przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Tak naprawdę o każdej porze są one piękne i niezwykłe. Inaczej wyglądają latem niż zimą. Latem można zwiedzać wielkie lasy i podziwiać przyrodę a zimą korzystać z wyciągów narciarskich oraz podziwiać widoki śnieżnych szczytów. Jak wiadomo góry posiadają swoje wady i zalety. Jeśli ktoś posiada swój domek to może liczyć na dochód z ich wynajmowania przez cały rok. Najwyższe ceny są zimą w okresach świątecznych i można w tym czasie zarobić kilka razy więcej niż w innych miesiącach. Jeśli chodzi o wady to zagrożenie związane z lawinami w wyższych partiach gór. jak wiadomo budując tam domek możemy liczyć na prywatność i piękne widoki ale jednak nie warto ryzykować życia swojego i turystów. Lepiej i bezpieczniej będzie budować domki niżej gór lub też bliżej miasteczka bo wtedy turyści będą mieli bliżej do sklepów i innych punktów jak na przykład restauracje. Koszt utrzymania domku jest wysoki bo musimy dbać o to by był dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, woda, ciepło i zimno. Drewno musi być często konserwowane. Warto o tym pamiętać ponieważ zaniedbany domek traci na wartości i tym samym nie przyciąga turystów.

Najemca nieruchomości

image Jeśli jesteś osoba, która wynajmuje mieszkanie musisz wiedzieć czy nie ma w umowie najmu zapisu, który zobowiązuje cię do zapłaty za szkody, które wyniki nie z twojej winy.Jak na przykład awaria gazu, czy czegoś innego? Czego ty na pewno nie mogłeś zepsuć? Musisz tez sprawdzić czy twój właściciel nie będzie cię obciążał kosztami za remont mieszkania, może przecież powiedzieć, że stało sie to tylko i wyłącznie z twojej winy. Nie ma takiego zapisu prawnego, który by cię zobowiązał do jakichkolwiek kosztów, które nie są związane z normalnym użytkowaniem lokalu. Jeśli twój właściciel chce w ten sposób podreperować swoje fundusze na remoncie, to musisz wiedzieć, że masz prawo, aby się na to nie godzić. Oczywiście możesz malować mieszkanie, ale staraj się, żeby właściciel zwrócił ci pieniądze za materiały budowlane, jakich użyłeś. Generalnie warto jest się dogadywać i próbować załatwić sprawę w taki sposób żeby za remont zapłacił właściciel nieruchomości, oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Wielkość domu

image Kiedy pragniemy wybudować dom, często chcemy by był to dom duży który będzie miał duże i przestronne pomieszczenia. Domy duże dają nam przede wszystkim możliwości na realizację swoich śmiałych planów architektonicznych i wygospodarowanie kilka dodatkowych pomieszczeń. Jednak mimo tego, że duży dom jest dla nas przestronniejszy, to wiąże on się z dużymi obowiązkami, które nie są związane tylko ze sprzątaniem, ale również z rachunkami. Utrzymanie dużego domu jest bardzo drogie, i niektórych na utrzymanie takiego domu po prostu nie stać. Domy duże cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które przede wszystkim cenią sobie wygodę oraz przestrzeń. Zanim jednak wybudujemy dom musimy wybrać projekt, a to dla niektórych jest bardzo trudne zadanie. Projekty domów z poddaszem użytkowym a także projekty domów parterowych jest bardzo dużo w dzisiejszym świecie, i to właśnie jeszcze bardziej nam utrudnia wybór tego jednego projektu. Jeśli chcemy poradzić się osób które znają się na tym, to warto udać się do pracowni architektonicznej.

Bezpieczne kupowanie nieruchomości

image Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości w naszym kraju to jest on dosyć przesycony. Korzyść leży po stronie kupującego więc możemy znalezc coś odpowiedniego dla nas i w przystępnej cenie. Jednak jak wiadomo oszuści zawsze byli i dzisiaj również ich nie brakuje w tej branży. Zarabiają oni bardzo dużo na oszukiwaniu ludzi. Aby uniknąć takiego nieszczęścia to dobrze jest wybierać zaufane oferty nieruchomości. Warto dowiedzie się sporo na temat sprzedającego. Dlaczego sprzedaje dom, gdzie aktualnie mieszka i również jego rodzina jeśli to możliwe. Warto popytać sąsiadów bo to nieraz dobre źródło informacji. Jeśli osoba zajmuje się sprzedażą domów zawodowo to można dowiedzieć się komu ostatnio sprzedał dom i skontaktować się z tą osobą w celu pozyskania informacji. Jeśli opinie będą pozytywne to możemy podjąć taką decyzję, jednak w przypadku kiedy okaże się że ta osoba jest podejrzana to lepiej zerwać kontakt lub sprawdzić czy nie jest poszukiwana przez policję. Oszust może uciec z pieniędzmi i mało prawdopodobne że je znowu odzyskamy a jak wiadomo zakup nieruchomości to nie jest mała suma. Takie przypadki zdarzają się co roku w naszym kraju więc dobrze jest jak najefektywniej zminimalizować zagrożenie trafienia na taką osobę.

Modne działki

image Działki cieszą się coraz większą popularnością. Kupowane są w celu budowy własnych domów, zakładania ogrodów lub w celach rekreacyjnych. W prasie i Internecie znaleźć można wielkie ilości ogłoszeń o sprzedaży działek. Zainteresowani zakupem powinni szczegółowo rozpatrzyć takie oferty w celu wybrania przystępnych cen i lokalizacji. Działki oferowane na sprzedaż położone są w różnych miejscach. Można na przykład zdecydować się na działkę zlokalizowaną wśród lasów i puszcz, w pobliżu jeziora, nad rzeką, nad morzem, w okolicach górskich. Oferowane są także działki w nowoczesnych osiedlach skupiających wiele domów jednorodzinnych, działki w pobliżu większych miast, na wsi, w rejonach atrakcyjnych turystycznie lub w okolicach spokojnych. Od położenia nieruchomości i możliwości dojazdu kształtuje się jej cena. Generalnei wybór działki jest ważny, ale pamiętajmy też że tam gdzie jst dobra komunikacja, dobrze rozwinięta infrastruktura to z całą pewnością działki będą znacznie droższe niż w innych miejscach.

Budowanie nieruchomości

Jeśli wolimy zbudować sami dom niż go kupić to trzeba wiedzieć o najważniejszych rzeczach jakie są z tym związane. Na początku trzeba znalezc odpowiednią działkę i zakupić ją. Potrzebne będzie uzyskanie aktu własności które pozwoli nam na rozpoczęcie prac budowlanych. To dodatkowo związane jest z pracą archeologa który sprawdza czy na danym terenie można wybudować dom. Może zając to kilka tygodni ale jeśli znajdą tam coś cennego to budowa może być niemożliwa lub zostanie wstrzymana nawet na kilkanaście miesięcy. To duży minus bo praca jest przedłużana. Kolejna sprawa to koszty czyli zakup materiałów którymi będą pracować robotnicy. Jeśli mamy wiedzę i praktykę to możemy zając się budową domu sami. Sporo wtedy zaoszczędzimy. Nie będziemy musieli opłacić pensji robotników jednak praca domu się wydłuży. Trzeba też pamiętać że place budowy są często okradane więc warto je zabezpieczać po pracy i czasami zaglądać tam wieczorem gdyż ta pora to najlepsza okazja dla złodziei. Czasami nawet pracownicy bywają nieuczciwi także warto od początku podjąć współpracę z zaufanymi osobami które już od lat zajmują się budową. Mogą być polecone przez znajomych, gdyż takie osoby są najbardziej wiarygodne pod względem opinii.

Wnętrze naszej nieruchomości

image Jeśli dokonaliśmy zakupu pierwszej nieruchomości to warto teraz zająć się jej wnętrzem. Jeśli mieszkanie jest w surowym stanie to trzeba podjąć się remontu. Warto na początku określić poziom zniszczenia budynku i określić sumę jaką należy przeznaczyć na remont. Jeśli dom jest wykończony to można zająć się bardziej przyjemną rzeczą czyli jego dekorowaniem. Możemy być konsekwentni i zająć się całą robotą sami lub też jeśli nie mamy na takie rzeczy czasu to zlecić całą pracę dekoratorowi. W przypadku pierwszej opcji jeśli nie mieszkamy sami to warto spytać o pomysły domowników. Często dzieci mają fajne pomysły na wykonanie pokoju. Jednak z dalszej perspektywy trzeba przyznać że aranżacja pomieszczeń dla osób które się na tym nie znają nie jest łatwa. Jeśli nie mamy nerwów i siły na taką pracę to wynajmijmy dekoratora który zajmie się całym domem. My w tym czasie możemy wyjechać na krótki urlop i odpocząć. Aby być zadowolonym z wykonanej pracy warto podać dekoratorowi nasze wymagania. Powiedzmy jakich kolorów nie znosimy i co obowiązkowo musi się znalezc. Jakiego koloru może użyć do wybrania obicia na sofę czy też farby do ściany. Taka inwestycja to koszty więc musimy się z tym liczyć i od początku wiedzieć ile wszystko będzie nas kosztować.

Katalogi z domami

image Każdy z nas kto pragnie wybudować dom zaczyna przede wszystkim od przeglądania stron internetowych czy katalogów, w którym te projekty się znajdują. Projektów domów w rynku jest bardzo wiele, więc wybór tego jednego sprawia nam często bardzo dużą trudność. Wybierając projekty domów jednorodzinnych na początku myślimy nad tym czy ma być to dom nowoczesny czy tradycyjny. Większość ludzi decyduje się na tradycyjne domy, ale często również wprowadzają elementy nowoczesności. Zanim przystąpimy do poszukiwania projektu domu musimy jasno sprecyzować swoje oczekiwania względem domu, gdyż jest to bardzo ważne choćby dlatego by zawęzić krąg projektów. Gotowe projekty domów jednorodzinnych znajdziemy najwięcej na stronach internetowych firm projektowych. Na tych stronach w wyszukiwarce możemy wpisać kryteria domu jaki nas interesuje. Możemy wpisać tam zarówno powierzchnie od do jak i ilość pokoi czy typ domu. Wtedy wciskając przycisk szukaj wyświetlą nam się tylko te projekty domów jednorodzinnych które posiadają te kryteria, które wpisaliśmy.

Szukanie projektu

Dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć projekt którego właśnie szukamy. Bardzo często mimo znalezienia odpowiedniego projektu chcemy wprowadzić kilka zmian, które są oczywiście możliwe. W prawie każdym projekcie domu można dodać kominek, nieco przesunąć ściany, czy zmienić miejsce drzwi. Najczęściej takie zmiany wprowadza biuro projektowe w ramach zakupu projektu. Kiedy jednak zamierzamy wprowadzać bardzo wiele zmian w projekcie, czasami warto jest z niego zrezygnować i zamówić projekt indywidualny. Projekt indywidualny owszem jest dużo droższy, ale dzięki temu będziemy mieli taki projekt, o którym zawsze marzyliśmy. Indywidualne projekty domów są wyzwaniem dla projektantów, które oczywiście bardzo chętnie są realizowane. Projekt indywidualny będzie perfekcyjny tylko wtedy, kiedy tworzyć go będzie doświadczony i posiadający wiedzę projektant domów. Dom jest miejscem w którym mamy czuć się bezpiecznie, dlatego musi być dla nas najodpowiedniejszy.

Inwestowanie w nieruchomości.

W tym momencie opłaca się kupować nieruchomości czyli mieszkania w dużych miastach ponieważ wtedy mamy większą szansę na to że ktoś będzie chciał wynająć od nas mieszkanie. W mieście jest dużo studentów którzy co roku szukają mieszkania. To są właśnie potencjalni klienci i źródło naszych przyszłych dochodów. Jednak zanim będziemy chcieli do tego celu kupić mieszkanie to umówmy się kilka razy ze sprzedawcą i sprawdźmy jak ono wygląda realnie. Często zdjęcia są retuszowane albo na zdjęciach nie jest pokazywany cały dom. Wygląd zewnętrzny za pierwszy rzut oka bywa zwodniczy więc warto sprawdzić stan mebli jeśli są wliczone w cenę, okna, drzwi oraz łazienkę. Porozmawiajmy na każdy szczegół dotyczący mieszkania no i oczywiście rachunków za media. Przy podpisywaniu umowy zobaczmy co ona zawiera i obejmuje. Możemy też pokazać ją adwokatowi który sprawdzi jej wiarygodność. Będziemy wtedy bardziej pewni że kupujemy mieszkanie od zaufanej osoby. Sytuacje oszukania kupujących są nadal na porządku dziennym więc warto uchronić się od złej decyzji niż jej potem żałować.

Nieruchomości na południu

Jeśli wynajmiemy mieszkanie to możemy być spokojni że będziemy mieć pewne zakwaterowanie w czasie pilnego i niespodziewanego wyjazdu. Z hotelami jest różnie. Czasami nie można w żadnym znalezc wolnego pokoju i trzeba szukać noclegu w innych miejscach. Kiedy jednak podejmujemy się zakupu to również sporo zyskujemy. mamy tak jak było wcześniej powiedziane pewne lokum ale oprócz tego możemy wynajmować mieszkanie w okresie kiedy będziemy mieszkać w innym miejscu. W przypadku wziętego kredytu będziemy mieć wtedy na spłatę rat od osób które płacą nam czynsz. Jeśli jednak pieniądze były nasze to tylko na tym zarobimy. Jednak trzeba liczyć się z faktem że za granicą domy kosztują kilka razy drożej co jest sporym wydatkiem. W przypadku kredytu raty będą kilka razy wyższe niż w przypadku takiego samego mieszkania w Polsce no i oczywiście okres spłaty będzie dłuższy. W celu zakupienia nieruchomości warto wybierać kraj który jest bezpieczny pod względem politycznym jednak odwiedza go sporo turystów. Będziemy mieli wtedy sporą szansę na wynajęcie mieszkania o każdej porze roku.

Apartament pod wynajem

image Jeżeli myślimy o inwestowaniu w nieruchomości to warto jest najpierw nabyć pewnej wiedzy aby mieć dobry start i nie popełnić błędu, jedną z ważnych sprawa a właściwie często kluczową jest sposób finansowania zakupu nieruchomości, tutaj możemy zdecydować się na tradycyjny kredyt lub leasing nieruchomości, ta druga opcja oczywiście nie jest dostępna dla każdego, ale z całą pewnością daje ona bardzo ciekawe możliwości jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą. Szerzej opisane jest to na stronie nieruchomości porady, gdzie w przystępny sposób zostały przedstawione wszelkie niezbędne informacje jak prosto i skutecznie inwestować w nieruchomości. Dzięki temu wiele osób rozpoczyna swoje nowe życie. Wart wybrać się na gospodarka nieruchomościami szkolenie, tam też poznamy kilka przydatnych technik w zarządzaniu naszymi nieruchomościami. Generalnie inwestowanie w nieruchomości może okazać się świetnym sposobem na życie, jeżeli tylko mamy odrobinę pomysłu jak to wszystko zgrać ze sobą, wówczas jest spora szansa że odniesiemy sukces.

Ogłoszenia Nieruchomości

Kupując nieruchomośc musimy podjąc kilka decyzji, na początku zacznijmy od portalu, który oferuje ogłoszenia nieruchomości, tam znajdziemy coś co nas zainteresuje. Taka opcja to plusy i minusy nad którymi trzeba sobie zdawać sprawę i liczyć się z ich konsekwencjami. Na początku dobrze jest zapoznać się z lokalizacją mieszkania które nam się podoba. Jak daleko znajduje się do centrum. Czy w pobliżu są takie punkty usługowo handlowe jak sklepy, banki, poczta lub szpital. Czy okolica jest cicha i bezpieczna. Jak daleko jest do przystanków tramwajowych czy też metra. Niby są to drobne sprawy ale często bardzo ułatwiają nasze życie codzienne szczególnie dla osób starszych. Warto też dowiedzieć się kim będą nasi potencjalni sąsiedzi. Trzeba przyznać że jeśli nie uda nam się trafić na miłe osoby i wręcz przeciwnie to nieraz aż ciężko się żyje. Niektóre osoby właśnie z takiego powodu zmieniły mieszkanie bo nie mogły normalnie funkcjonować przez kłótliwe sąsiadki. Generalnie ruch w interesie jest, jednak miejmy świadomość że jest to droga zabawa.

Szukamy nieruchomości

Czy będzie to jakaś hala produkcyjna, biuro, mieszkanie albo sala konferencyjna. W każdym razie zależy to przecież od tego w jakim celu będzie nam służył taki obiekt. Jeśli mato być mieszkanie lub dom dla nas do mieszkania w nim to warto sprawdzić aktualne oferty serwisów internetowych takich jak OLX lub też allegro. jest tam szeroki wybór i są pokazane mieszkania w takiej cenie na jaką aktualnie nas stać by zakupić dany obiekt. Oczywiście warto przemyśleć każde za oraz przeciw. Wrocław to duże miasto i dla osób które chcą spokoju to mogą się z tym pożegnać ale za to mogą liczyć na udogodnienia takie jak winda czy też bliskość różnych punktów usługowo handlowych takich jak banki, sklepy spożywcze albo też szpital. Jednak trzeba liczyć się z wysokimi cenami za nieruchomość. Minimalna cena to jakieś 90 tysięcy złotych i to dla młodej osoby która poszukuje kawalerki bo w innych sytuacjach są to ceny wyższe. Jednak trzeba przyznać że jest to dobra inwestycja na przyszłość bo Wrocław to miasto studentów więc takie mieszkanie można tez wynajmować i jednocześnie na tym zarobić.

Zmiany podatkach

Wiele osób w ostatnim czasie zaniepokoiła wiadomość, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje radykalną podwyżkę podatku od nieruchomości od garażu. Kilka miesięcy temu taki właśnie projekt ustawy trafił do sejmu. Według tego projektu podatek od garaży miałby być płacony według wyższej stawki, właściwej dla „budynków pozostałych”. Oznacza to, że wynosiłby nawet 7, 73 zł. za 1 m2. Oznaczałoby to ogromny wzrost kosztów opodatkowania. W niektórych przypadkach, gdy dom posiadałby dość duży garaż, opodatkowanie garażu mogłoby być nawet znacznie wyższe niż opodatkowanie domu. Projekt ten wywołał oburzenie wśród podatników, z tego powodu się z niego wycofano. Projekt dotyczący zmian w samorządzie gminnym, który obecnie trafił pod obrady sejmu, nie zawiera już tych niekorzystnych zmian dla podatników. Oznacza to, że podatek od nieruchomości od garażu będziemy płacić według starych stawek. Dotychczas maksymalna stawka podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych wynosi 0, 74 zł za 1 m2. Taka też pozostanie nadal maksymalna stawka podatku od garażu.

Zakończenie budowy domu – co dalej?

image Budowa naszej nieruchomości dobiega końca. Co powinniśmy zrobić dalej? O czym pamiętać? Powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z faktu, że zgłoszenie zakończenia budowy domu i zgłoszenie budynku do objęcia podatkiem od nieruchomości to dwie zupełnie inne, odrębne sprawy, które regulują osobne przepisy. Jeśli chodzi o zawiadomienie o zakończeniu budowy, składa należy złożyć je do odpowiedniego inspektoratu budowlanego, budowa domów i zakończenie budowy wymaga czasami papierów.. Pamiętajmy o tym, że mamy na to czternaście dni od zakończenia robót. Na nasz wniosek możemy wtedy otrzymać zaświadczenie. Może być ono potrzebne, gdy będziemy zgłaszać meldunek, natomiast nie jest potrzebne do objęcia budynku podatkiem. Obowiązek objęcia podatkiem od nieruchomości następuje 1. stycznia po roku, w którym budowa domu została zakończona. W terminie 14 dni od dnia wystąpienia obowiązku podatkowego należy złożyć odpowiedniemu organowi podatkowemu informację o tym fakcie. Kolejnym krokiem powinno być z naszej strony postaranie się o nadanie naszemu domowi numeru porządkowego. No i możemy powiedzieć że budowa domu została zakończona.

Początki architektury

Architektura jest czymś co bardzo się zmiania i na przestrzeni wieków uległa licznym przemianom, pracownia architektoniczna Warszawa nawet na przykładzie swojego doświadczenia może powiedzieć jak zmieniały się gusta i wymagania klientów na przestrzeni ostatnich 30 lat. Zatrudniony tam od dosyć dawna architekt, inżynier budownictwa opowiadał mi jak projektuje się budynki teraz, jakie muszą one spełniać normy a jak wyglądało to jeszcze kilkanaście lat temu. Generalnie zarówno architektura zewnętrzna jak i wewnętrzna bardzo się zmieniła, kiedyś nie było zawodu architekta wnętrz a obecnie architekt wnętrz ma całkiem sporo pracy, jeżeli np. weźmiemy osobę taką jak architekt wnętrz Poznań to zobaczymy że całkiem długo musimy poczekać na jego przyjazd. Oczywiście wynika to z faktu że całkiem sporo ludzi korzysta z jego pracy a co za tym idzie ma dosyć napięty terminarz. Warto jednak poczekać, bo tacy fachowcy mają zdolność robienia wspaniałych wnętrz niemalże z niczego i czasem jak za dotknięciem czarodziejskie różdżki zmieniają nasz dom.

Kształty budowli

image Wszędzie gdzie nie spojrzymy otacza nas architektura raz lepsza raz gorsza, jednak imponujące budynki widać od samego początku, nawet osoby nie znające się na budownictwie bez problemu zauważą że niektóre budynki to prawdziwe dzieła, dba o to oczywiście architekt, którego zadaniem jest stworzenie ładnych i funkcjonalnych budynków. Często widzimy również wielkie drapacze chmur, czasami zastanawiamy się jak sa projektowane, jakie muszą spełniać warunki, tutaj na etapie projektowani przydaje się beton architektoniczny, każdy kto wykonuje zadania z zakresu takiego jak architektura projektowanie z całą pewnością będzie wiedział co to jest i do czego służy. Ogólnie zawód architekta niewątpliwie jest bardzo ciekawy, niesie za sobą wiele wyzwań i poznaje się mnóstwo ciekawych ludzi. Warto również wiedzieć że architektura jest takim zajęciem, które obłożone jest bardzo wieloma normami a to oczywiście w trosce o bezpieczeństwo ludzi, ponieważ błąd architekta będzie tragiczny w skutkach.

Lokalizacja

Kupno działki, czyli gruntu powinno być jak najbardziej przemyślane. Taka nieruchomość nie jest tania. Trzeba to mieć na uwadze. Zwracamy uwagę na jej cenę, stan, uzbrojenie, czyli ogrodzenie, dojazd do takiej działki oraz oczywiście na wszelkie lokalizacje i strategiczny punkty obok danej działki tak radzi nam agent biuro nieruchomości katowice. Zazwyczaj kupujemy grunty o charakterze budowlanym. Chcemy przecież spełnić swoje marzenia, które dotyczą przede wszystkim budowy domu. Nie jest to jednak zasadą. Wielu ludzi kupuje nieruchomości rolne lub leśne. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz od tego, czego potrzebujemy od takiego gruntu, warto jest sprawdzić jak wyceniamy nieruchomości w Katowicach żeby potem postarać się o kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości. Chcemy czerpać z tego zyski i korzyści, dlatego inwestujemy w taką nieruchomość. Nie jest to błaha inwestycja. Takie nieruchomości kosztują bardzo dużo. Wszystko zależy od lokalizacji oraz od stanu tych wszystkich czynników, które już zostały wymienione. Zasada jest prosta. Jeżeli dana działka jest w prestiżowym miejscu, posiada dogodny dojazd do innych posesji czy też do dróg krajowych, to nie liczmy na to, że będzie tania. Lokalizacja nieruchomości jest niezwykle ważna, zwłaszcza nieruchomości komercyjne
Są od tego uzależnione. Przecież to bierzemy pod uwagę i do tego staramy się jak najlepiej przystosować. Lokalizacja nieruchomości rolnej, leśnej, gruntowej, budynkowej czy też lokalowej, pierwsze sprawdzanie jest na poziomie ogłoszenia, ogłoszenia Nieruchomości zazwyczaj podająprzyblizoną lokalizację. Nie ważne, z jakim rodzajem mamy od czynienia. Ważne, że taka lokalizacja jest dla nas dogodna i możemy ją przyjąć. Inaczej nie będziemy mogli dobrze wykorzystać takiej nieruchomości, a to już nie jest dla nas dobre zagadnienie. Warto dodać, że takie lokalizacje nie są już zmieniane. Chyba, że sprzedamy daną nieruchomość i kupimy ją w innym miejscu. To zazwyczaj wiąże się z pewnymi stratami finansowymi, dlatego lepiej od razu przemyśleć sprawę i kupić nieruchomość w korzystnym dla nas miejscu. Po podjęciu decyzji nie ma już odwrotu. Nie możemy przecież zastanawiać się nieskończoność powie nam zarządca nieruchomości. Pamiętajmy, ze dana nieruchomość nie będzie wiecznie sprzedawana. Inni kupcy mogą być bardziej zdecydowani. Wtedy będziemy mieli żal do siebie, że nie podjęliśmy szybkiej i męskiej decyzji. Oczywiście, także przemyślanej.

Kupno

image Kupno działki, czyli gruntu powinno być jak najbardziej przemyślane. Taka nieruchomość nie jest tania. Trzeba to mieć na uwadze. Zwracamy uwagę na jej cenę, stan, uzbrojenie, czyli ogrodzenie, dojazd do takiej działki oraz oczywiście na wszelkie lokalizacje i strategiczny punkty obok danej działki tak radzi nam agent biuro nieruchomości katowice. Zazwyczaj kupujemy grunty o charakterze budowlanym. Chcemy przecież spełnić swoje marzenia, które dotyczą przede wszystkim budowy domu. Nie jest to jednak zasadą. Wielu ludzi kupuje nieruchomości rolne lub leśne. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz od tego, czego potrzebujemy od takiego gruntu, warto jest sprawdzić jak wyceniamy nieruchomości w Katowicach żeby potem postarać się o kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości. Chcemy czerpać z tego zyski i korzyści, dlatego inwestujemy w taką nieruchomość. Nie jest to błaha inwestycja. Takie nieruchomości kosztują bardzo dużo. Wszystko zależy od lokalizacji oraz od stanu tych wszystkich czynników, które już zostały wymienione. Zasada jest prosta. Jeżeli dana działka jest w prestiżowym miejscu, posiada dogodny dojazd do innych posesji czy też do dróg krajowych, to nie liczmy na to, że będzie tania.

Jak uzyskać pozwolenie na przebudowę domu?

image Kiedy planujemy przebudowę domu bądź innej nieruchomości, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Należy się o nie zwrócić do urzędu miasta lub starostwa. Do wniosku powinniśmy dołączyć projekt przebudowy w czterech egzemplarzach oraz niezbędne pozwolenia i opinie. Konieczne będzie również zaświadczenie o tym, że autor projektu należy do izby samorządu zawodowego projektantów oraz oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy. Następnie odbywa się postępowanie, którego celem będzie wydanie pozwolenia na przebudowę domu. Odbywa się ono w trybie administracyjnym, więc nie powinno trwać długo – zwyczajowo miesiąc, w przypadku bardziej skomplikowanych spraw dwa miesiące. Takie pozwolenie na przebudowę zazwyczaj ważne jest przez trzy lata. W tym czasie powinniśmy rozpocząć prace budowlane. Mogą one trwać, tyle czasu, ile będzie nam potrzebne, ważne jest tylko, aby przerwa w prowadzeniu prac nie była dłuższa niż trzy lata.

Kiedy musimy zgłosić remont?

Kiedy w naszej nieruchomości przeprowadzamy prace remontowe, bądź modernizacyjne, zwróćmy uwagę na to, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Z tego powodu warto upewnić się, kiedy należy zgłosić przeprowadzany remont. Pamiętajmy o tym, że jedynie niektóre roboty nie podlegają regulacjom Prawa Budowlanego i w związku z tym nie muszą być zgłaszane. Należą do nich głównie prace konserwacyjne, które mają za zadanie zabezpieczenie przed szybkim zużyciem się, czy też zniszczeniem. Pozostałe prace remontowe powinny być zgłaszane. Remont zgłaszamy w urzędzie miasta lub starostwie. W zgłoszeniu powinniśmy określić rodzaj i zakres prac, które przeprowadzimy, oraz termin, w jakim zostaną wykonane. Jeśli w czasie trzydziestu dni od dnia, kiedy złożyliśmy zgłoszenie nie otrzymamy od właściwego organu sprzeciwu, możemy przystąpić do rozpoczęcia prac remontowych. Do prac, które wymagają zgłoszenia, należą między innymi: zmiana pokrycia dachowego, ocieplenie budynku od zewnątrz, tynkowanie wnętrz, remont bądź modernizacja kotłowni, adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych.

W jaki sposób rozliczyć podatek od najmu mieszkania?

Wynajem nieruchomości należy zgodnie z prawem opodatkować. Możemy zrobić to na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej stawki podatkowej. W takim przypadku płacimy podatek od dochodu. Stanowi go różnica między naszym przychodem, jakim jest czynsz i kosztami jego uzyskania. Co możemy uznać za koszt uzyskania dochodu od wynajmu nieruchomości? Będą to przede wszystkim koszta, jakie ponieśliśmy, aby wyremontować mieszkanie (jeśli taką konieczność zawiera umowa najmu), ubezpieczenie mieszkania, zapłatę podatku od nieruchomości, opłatę, jaką uiścimy za użytkowanie wieczyste, koszty utrzymania i eksploatacji. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że wszystkie te wydatki muszą być przez nas rzetelnie dokumentowane. Inną metodą rozliczania podatku od najmu nieruchomości jest metoda ryczałtu. Jest to prostsza metoda do rozliczania. W tym przypadku podatek od najmu mieszkania wynosi zawsze 8, 5% od tego, jaki dochód faktycznie uzyskaliśmy. Na wysokość podatku nie będą miały w tym przypadku koszty, które ponieśliśmy.

Murarz

Ostatnio najbardziej poszukiwanym zawodem jest murarz. Dzieje się tak dlatego, że weszła nowa ustawa odnośnie refundacji kosztów na cele budowlane. Ustawa przewiduje zwiększenie dofinansowania. W konsekwencji czego ludzie zaczęli brać kredyty pieniężne na budowę nowych domów. Jest to bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Liczba budów w naszym kraju tak gwałtownie wzrosła, że zawód murarza stał się najbardziej pożądany. Coraz więcej uczniów zawodówek budowlanych dostaje pracę na takich budowach. Są w trybie natychmiastowym przeszkalani i praktycznie od razu zaczynają pracę. Nie wiadomo jaki przyniesie to skutek. Jak na razie prace idą pełną parą. Nie odnotowano jeszcze żadnych niedogodności z tym związanych. Natomiast jeśli liczba rozpoczynających się budów będzie stale wzrastać istnieje niebezpieczeństwo przyjmowania do pracy na budowie kompletnie niewykwalifikowanych ludzi. Może to spowodować zwiększenie liczby wypadków na budowach. Również poprawność wykonywanych prac może dawać wiele do życzenia.

Budynek

image Budynek to budowla stojąca na fundamentach, ze ścianami tworzącymi jej kształt, oraz od góry zadaszona. Budynki posiadają zróżnicowane kształty oraz przeznaczenie. Dla przeciętnego człowieka najprostszym przykładem budynku, to zwykły wolnostojący dom. Praktycznie całe życie człowieka kręci się wokół budynków. W nich mieszkamy, załatwiamy różnego rodzaju sprawy, służą nam do ochrony przed różnego rodzaju opadami, wiatrem itp. Codziennie praktycznie przemieszczamy się z jednego budynku do drugiego. Codziennie też powstają nowe budynki, a stare zostają wyburzane. Systematyczny rozwój budownictwa sprawia, że niektóre stare budynki stwarzające zagrożenie zostają zamieniane na nowoczesne. Ważny jest również wygląd. Kiedyś budynek był to zwykły zadaszony klocek z czterema ścianami. Dziś architekci dbają o to, aby kształty budynków przyciągały swoją uwagą, oraz aby były unikatowe. Również materiały, z których budujemy są coraz bardziej zróżnicowane. Prawdopodobnie na zawsze budynki stały się nieodłączne człowiekowi.

Budowa

W każdym mieście można spotkać ogrodzone płotem miejsca na których widać pracowników, różnego rodzaju maszyny oraz panuje hałas i ogólny nieporządek. Są to budowy wszelkiego rodzaju. Miejsca te są ogrodzone z powodu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom przechodzącym nieopodal. Jest to bardzo ważne, gdyż przypadkowa osoba znajdująca się na miejscu budowy jest narażona na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Osoba taka nie posiada żadnych zabezpieczeń takich jak np. kask ochronny, rękawiczki, kombinezon czy okulary. Nieznajomość struktury tego miejsca też może doprowadzić do wypadku. Maszyny pracujące na budowie są sterowane systemowo, więc każdy z pracowników dokładnie wie, które miejsce i w jakim czasie jest bezpieczne, a których trzeba kategorycznie unikać. Dlatego prawo budowlane surowo zabrania wpuszczania nieupoważnionych osób na place budów, jednocześnie bezwzględnie wymaga, aby te place odpowiednio zabezpieczać. Niedostosowanie się do tego przepisu grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Beton

Jednym z najstarszych materiałów budowlanych jest beton. Beton uzyskujemy mieszając 3 składniki w odpowiednich proporcjach: cement, kruszywo i wodę. Po kilku dniach staje się on bardzo twardy. Dzięki tej właściwości idealnie nadaje się do budownictwa. Beton potrafi przenieść na grunt bardzo duże obciążenia. Kolejną jego pozytywną cechą jest łatwa formowalność. Samo przygotowanie betonu również nie wymaga skomplikowanych czynności. Jednak prace wykonywane przy pomocy betonu wymagają odpowiedniego zaplanowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ beton szybko wiąże swą strukturę stając się twardym jak skała. Po związaniu betonu należy go polewać systematycznie wodą, aby dobrze się związał, oraz uzyskał odpowiednie właściwości wytrzymałościowe. Ten proces nazywa się pielęgnacją betonu. Szacowany, minimalny okres takiej pielęgnacji to miesiąc. Beton jest bardzo często stosowany do wykonywania fundamentów pod budynki. Dzieje się to poprzez wylanie betonu do specjalnych deskowań, bądź wymurowanie z bloczków betonowych.

Cegła

image Cegła jest materiałem bardzo popularnym w budownictwie. Można powiedzieć, że jest to wręcz jego symbol. Najbardziej rozpowszechnione budownictwo z cegły można spotkać w Anglii. Jest to budulec, który zastosowano tam w osiemdziesięciu procentach wszelkiego rodzaju budynków. Dzieje się tak, ponieważ na Wyspach Brytyjskich nieosiągalne są kilkunastostopniowe mrozy. Bloczki z gazobetonu, lub pustaki ceramiczne są tutaj po prostu zbędne. W Anglii wiele budynków bowiem posiada ściany zewnętrzne właśnie z samej cegły. Materiał ten ma na tyle estetyczny wygląd, że wielokrotnie rezygnuje się również ze stosowania różnego rodzaju tynków, pozostawiając ceglany mur, jako elewację. W naszym kraju cegła również jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Stosuje się ją jednak głównie do murowania ścianek działowych wewnątrz budynków. Podstawową właściwością cegły jest duża wytrzymałość na ściskanie, dlatego nawet cienkie ściany potrafią przenieść na fundament bardzo duże obciążenia. Również zastosowanie mają ceglane fundamenty.

Architektura

Od tysięcy lat architektura zawsze kłóciła się z budownictwem. Przepiękne wizje architektów konfrontowały się z logicznymi budowlanymi rozwiązaniami. Tak jest do dziś. Architekci tworzą wizję, a budowlańcy mają ją zrealizować. Na szczęście pomimo tych konfrontacji dochodzi w pewnym momencie do korelacji. W ten sposób na całym świecie możemy zachwycać się budynkami, których wygląd architektoniczny wydaje się przerastać możliwości budowlane. Dzieje się tak, gdyż dzisiejsze technologie, oraz różnorodność materiałów na to pozwala. Architektura budynków zawsze inspirowała. Kultura dalekiego wschodu daje światu jedne z najpiękniejszych architektonicznych wynalazków. Dzisiejsza architektura jest nieco inna, ale również zachwyca. Chociażby wiele europejskich lotnisk, jest zaprojektowana tak, aby nie tylko była praktyczna, ale i zwracała uwagę swoim wyglądem. Również mosty, których zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej komunikacji są tak tworzone, aby imponowały architektonicznymi rozwiązaniami.

Koparka

Pierwszym procesem podczas budowy są prace ziemne. Jest to odpowiednie przygotowanie gruntu pod budowę. Wpierw trzeba zdjąć wierzchnią warstwę ziemi, tak zwany humus. Następnie do pracy wykorzystywane są głównie koparki, lub koparko-ładowarki. Operatorzy koparek muszą wykonać wykopy pod fundamenty. Nie jest to czynność prosta, ponieważ nie wolno naruszyć ziemi poniżej głębokości projektowanej. Również koparką można transportować urobek. Koparki poruszają się w dwójnasób. Do prac na nierównym i grząskim terenie używa się koparek gąsienicowych, które na plac budowy trzeba dostarczyć na specjalnych lawetach. Na twardym i w miarę prostym gruncie wystarczą koparki kołowe. Ze wzglądu na sposób wydobywania gruntu koparki dzielą się na podsiębierne i przedsiębierne. Podsiębierne stosowane są głównie do wykopów pod ławy fundamentowe. Wydajność koparki zależy od zasięgu ramienia oraz pojemności łyżki. Praca jako operator koparki nie jest trudna, ale wymaga odpowiedniego, fachowego przeszkolenia.

Rysunek

Z pewnością wielu z nas patrząc na ogromne i piękne budynki nie zastanawia się jak one powstały od samego początku, co było pierwszym bodźcem, który spowodował rozwój następnych procesów w jego powstawaniu?! Prócz informacji słownych, jednym z pierwszych fizycznych elementów budowy jest projekt, czyli zbiór dokumentów dotyczących jej przebiegu. W projekcie natomiast znajduje się rysunek techniczny, który towarzyszy budowie praktyczne przez cały okres jej trwania. Na podstawie rysunku technicznego dokonuje się różnego rodzaju obliczeń. Rysunek techniczny tworzy projektant. Dostarcza go kierownikowi budowy, wraz z opisem technicznym i innymi wytycznymi. Praktycznie nie ma na budowie osoby, która nie trzymałaby w rękach rysunku technicznego danego obiektu. Dawniej rysunki techniczne wykonywano ręcznie rapidografami, więc trzeba było bardzo starannie się z nimi obchodzić, bo nie było wiele kopii. Wykonanie takiego rysunku wymagało sporo czasu i umiejętności. Dziś jest to znacznie prostsze dzięki komputerom.

Żuraw

Współczesne budownictwo nie miałoby szansy rozwoju gdyby nie nowoczesne maszyny. Do dziś nie wiadomo jak starożytni budowniczowie poradzili sobie z wykonaniem ogromnych piramid bez jakiejkolwiek pomocy maszyn. Patrząc na te budowle nieodzowny do ich budowy wydaje się żuraw. Dziś bez tej maszyny ludzie mieliby ogromy problem ze wznoszeniem ogromnych budynków. Żurawie bowiem są bardzo wysokie. Dzięki długiemu ramieniu żurawie są przydatne również przy transporcie materiałów na placu budowy. Do obsługi żurawia jest przeznaczony tylko i wyłącznie wykwalifikowany personel. Praca na takim stanowisku jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dużego doświadczenia. Operator żurawia musi czasami przestawić kilkutonowe elementy i ułożyć je z kilkucentymetrową dokładnością. Żurawie poruszają się po placu budowy na specjalnych szynach. Pod te szyny wykonywane są tymczasowe fundamenty. Mobilność, wysokość i zasięg to największe atuty żurawia. Dzięki nim żurawie są najbardziej praktycznymi urządzeniami w budownictwie.

Euro

Wraz z otrzymaniem współorganizacji Piłkarskich Mistrzostw Europy w Polsce znacznie ruszył się rynek budowniczy. Natychmiast powstało mnóstwo organów odpowiedzialnych za przygotowanie odpowiedniej infrastruktury na tę imprezę. Jako pierwsze zaczęto budować stadiony. Dwa już zostały oddane do użytku. Pozostałe są już w końcowych fazach budowy. Lotniska też zaczęły rozbudowę swoich portali. Jednak tutaj prace idą nieco wolniej ze względu na utrudnienia jakie spowodowała przedłużająca się aż do kwietnia zima. Jeśli chodzi o hotele i restauracje to dotychczas i tak nie wyglądało to najgorzej. Ale mimo to powstało wiele nowych, ekskluzywnych hoteli, w których kibice przybywający do Polski na Euro będą mogli zostawić trochę gotówki na liczne atrakcje. Jeśli oczywiście zdołają sprawnie dojechać do swoich hoteli. Budowa dróg jest w tej chwili największą bolączką w organizacji tej imprezy. Niestety. Zbyt małe fundusze przeznaczone na te inwestycje spowodowały liczne konflikty z firmami wykonawczymi.

Autostrady

Piłkarskie Mistrzostwa Europy w naszym kraju zbliżają się długimi krokami. Jak wygląda więc sytuacja dróg i autostrad na rok przed tą imprezą? Otóż, wygląda kiepsko. Ponad pięćdziesiąt procent zakładanych dróg nie jest jeszcze zaczęta. Już teraz wiadomo, że nie zdołamy ich wykonać wszystkich na czas. Budowa autostrad stoi w miejscu, ponieważ ciągle trwają negocjacje z zagranicznymi wykonawcami odnośnie kosztów tych inwestycji. A drogi którymi jeździmy obecnie są w opłakanym stanie. Jeżeli rząd nie weźmie w końcu odpowiedzialności za te przedsięwzięcia to możemy się w przyszłym roku dość poważnie skompromitować. A taka impreza może być niezłą odskocznią dla naszej infrastruktury. Ogromny zastrzyk finansowy mógłby spowodować rozwój w tej dziedzinie. Trzymajmy zatem kciuki za naszych polityków, aby nie zabrakło im umiejętności wyjścia z tego kryzysu. Jeśli im się bowiem uda czekają nas nie lada emocje. Skosztujemy w końcu jak to jest być gospodarzem naprawdę ogromnej imprezy masowej. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie na tip top.

Fundament

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem każdego budynku jest fundament. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie obciążenia działające na budynek przenoszone są na grunt właśnie za pośrednictwem fundamentów. Niewłaściwe wykonanie fundamentów pod budynek może spowodować nierównomierne osiadanie budowli, co powoduje pęknięcia na najbardziej obciążonych miejscach konstrukcji. Uszkodzenie konstrukcji budynku grozi nawet jego zawaleniem. Aby prawidłowo wykonać fundamenty należy najpierw odpowiednio je zaprojektować. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na jakim stawiamy budynek. Ważną sprawą jest również lokalizacja, bowiem głębokość przemarzania gruntu jest zróżnicowana. Fundament składa się z dwóch zasadniczych elementów połączonych ze sobą. Są to ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe. Wpierw, na gruncie wylewa się betonowe ławy, następnie na nich stawiamy ściany. Wymiary i kształt ław projektujemy na bazie obciążeń jakie na nie działają. Na ławach murujemy ściany fundamentowe.

Kamienica

image Brukowane, wąskie uliczki, urokliwe zaułki, tajemnicze przejścia znane tylko mieszkańcom, historia i tajemnica zaklęta w starych murach to atuty mieszkania w starej kamienicy. Tego typu budownictwo jest trudno dostępne dla nowych lokatorów. Kiedy jednak uda nam się kupić na rynku wtórnym takie mieszkanie nie możemy poprzestać na drobnym liftingu, tylko zabrać się do generalnego remontu. Stare budownictwo ma niesamowite zalety, ale wymaga dużego nakładu pracy, by dostosować je do wymagań współczesnych lokatorów. Najlepiej w takim przypadku zatrudnić prawdziwych fachowców, którzy pomogą dostosować stare mieszkanie do nowoczesnych potrzeb. Należy się jednak pochylić z drobiazgową pieczołowitością nad drobnymi elementami, by w ferworze zmian nie zniszczyć oryginalności mieszkania. Nie warto przykrywać na przykład pięknego drewnianego parkietu jakimiś wykładzinami, albo dywanami. Dawne budownictwo posiadało zalety, o których możemy współcześnie jedynie pomarzyć. Poświęćmy troskę i staranie dawnym wnętrzom, a na pewno odwdzięczą się nam z wzajemnością.

Dawniej

Kiedy patrzymy dzisiaj na piękne budowle greckie, których biel odcina się od błękitu nieba, nie bardzo możemy wyobrazić sobie, że kilka tysięcy lat temu były one bajecznie kolorowe, pokryte malowidłami, mozaikami, jaskrawo pomalowanymi frezami. Greckie budownictwo skoncentrowało się na tworzeniu potężnych świątyń i gmachów publicznych, których pozostałości oglądamy do dzisiaj. Przeciętni Grecy mieszkali w niewielkich, nietrwałych domach, gdyż budownictwo miało zupełnie inne funkcje. Mieszkania były wyposażone skromnie, w najpotrzebniejsze urządzenia i przedmioty. Inaczej wyglądało budownictwo rzymskie, gdyż Rzymianie, jako naród praktyczny, oprócz gmachów przeznaczonych dla ogółu mieszkańców, budowali wiele domów prywatnych, z charakterystycznym dziedzińcem, otoczonym kolumnami. Do dzisiaj możemy oglądać tego typu budownictwo, gdy pojedziemy do Pompei, miasta zniszczonego przez erupcję pobliskiego Wezuwiusza. Szczególny podziw budzi Dom Menandera, upiększony posadzkami z białego i kolorowego marmuru.

Ląd

image Główne kategorie, na jakie dzieli się budownictwo to lądowe i wodne. To nic innego jak robienie projektów i wykonywanie konstrukcji budowlanych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby ujrzeć jak wielką potęgą jest dziedzina budownictwa. Gdyby nie to, nie byłoby wzniesionych na całym świecie dzieł architektonicznych. Począwszy od budynków mieszkalnych, poprzez kościoły a skończywszy na muzeach. Wszędzie są budynki, które komuś lub czemuś służą. Wszystkie instytucje, bloki mieszkalne są pełne ludzi. Budynki były, są i będą wznoszone, ponieważ ciągle jest na nie zapotrzebowanie. Ciągle powstają coraz bardziej innowacyjne projekty, które są ogromnie zaawansowane technologicznie, co ma wpływ na estetykę oraz komfort spędzania tam czasu. Nie każdy musi pracować w obskurnych i starych rupieciarniach, dzięki rozwojowi technologii wszystko idzie do przodu. Współcześnie prawie każda budowla jest ciekawym obiektem architektonicznym, przy którym można się na chwilę zatrzymać i zastanowić jak to jest zrobione. Budownictwo tak jak inne dziedziny także ulega postępowi.

Nowoczesność

image Budownictwo od samego początku swego istnienia diametralnie uległo wielu przemianom. Dawniej budowano szałasy czy prymitywne budynki, które miały stanowić schronienie przed dziką zwierzyną. Wtedy, kiedy ludzie żyli w stadach i prowadzili koczowniczy tryb życia nie potrzebne były trwałe obiekty zamieszkania, ponieważ zbyt często zmieniano lokum. Teraz, kiedy ludzie rzadko zmieniają swoje miejsce zamieszkania nie jest to potrzebne, ponieważ jeśli się ktoś wyprowadzi to ktoś inny tam zamieszka. Cała planeta jest zamieszkana przez ludzi i koczowanie nie ma sensu. Cywilizacja zrobiła swoje. Ludzie albo przemieszczają się z mieszkania do domu, albo migrują do innych krajów. Oczywiście nie palą za sobą mostów i zostawiają alternatywne wyjście. Nowoczesne budynki to obiekty wznoszone aż po same niebo, całe oszklone i przybierające elegancki, ekskluzywny wygląd. Są bardzo innowacyjne. Technologie, jakie były wykorzystywane kiedyś, a teraz są bez porównania. Kiedyś budowano tak, aby się udało , beż głębszego zastanowienia. Teraz przed postawieniem budynku trzeba przewidzieć wszystkie zagrożenia i konsekwencje.

Budownictwo

Budownictwo to nic innego jak działalność ludzka, która prowadzi do wznoszenia budynków. Jest to także dziedzina praktyczna, z której korzysta się przy procesie budowania. Najważniejszym jej zadaniem jest budowanie nowych obiektów służących działalności ludzkiej i nie tylko. To nie wszystko, ponieważ w kompetencjach budownictwa jest także przebudowa budynków, renowacja oraz konserwacja budynków już istniejących. Rozróżnia się budownictwo lądowe i budownictwo wodne. Logiczne jest pochodzenie nazewnictwa, ponieważ jedne są umiejscowione na powierzchni lądowej, a drugie na powierzchni wodnej. Czasami dochodzi do tego, że budownictwo robi rozbiórki budynków, które nie spełniają określonych wymogów technicznych takich jak bezpieczeństwo bądź też innych, niezmiernie istotnych przyczyn. Może to być na przykład przetarg na nową budowlę w miejscu, gdzie stoi już jakiś. Wtedy trzeba rozebrać starą budowlę i wznieść nową. Często dzieje się tak w przypadku budowania nowych autostrad, kiedy trzeba przenieść bądź usunąć jakieś miejsca zamieszkania, bądź domy odludnione.

Oaza

image Kiedy chcemy poszerzyć swoją przestrzeń życiową szukamy nowego mieszkania, które spełniłoby stawiane przez nas wymogi. Nowoczesne budownictwo oferuje nam wszelkie udoskonalenia, o których dawniej mogliśmy jedynie marzyć. Mieszkanie w centrum miasta może stać się naszą oazą życiową. By tak się stało powinniśmy poszukać właściwego lokum. Jak to zrobić, by dobrze trafić i nie natknąć się na oferty mało wiarygodne, które poza pięknymi obrazkami niewiele oferują? Otóż trzeba pamiętać, że budownictwo powinno być funkcjonalne i odpowiadać naszym oczekiwaniom. Warto na początku popytać znajomych. Na pewno wśród naszych bliższych i dalszych przyjaciół znajdą się tacy, którzy dawniej lub zupełnie na bieżąco byli zaangażowani w projekt: budownictwo. Z radością i zaangażowaniem przekażą nam wszystkie swoje sugestie i opinie, wskażą, jakich błędów możemy się ustrzec, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze właściwego mieszkania, gdzie szukać i które firmy są sprawdzone i na pewno nas nie oszukają. Skorzystajmy z doświadczeń szczęśliwych posiadaczy nowych mieszkań i nie popełniajmy ich błędów.

Dworek

Kiedy podczas wakacyjnych podróży po kraju natrafimy na zabytkowych polski dworek, z reguły jesteśmy zachwyceni jego proporcjami, wygodą i funkcjonalnością. Oczywiście, jeśli jest to dworek, który w wyniku zawieruchy dziejowej nie został zniszczony. Jeśli ktoś w odpowiednim czasie natrafił na taki budynek, otoczył go należytą troską i staraniem, możemy podziwiać staropolskie budownictwo w najlepszym stylu. Niczego tam nie brakuje. Tradycyjna bryła domu ze stromym dachem, oparta na solidnych kolumnach, należy do najwyższych osiągnięć, którymi chlubi się polskie budownictwo. O takim to dworku pisał Adam Mickiewicz w narodowej epopei, taki to dworek był świadkiem zmagań bohaterów Sienkiewicza, Iwaszkiewicza, i Żeromskiego. Budownictwo dworkowe ewaluowało przez wieki, aby osiągnąć doskonałość. Nawet współcześnie bardzo chętnie wracamy do dawnych wzorów, uzupełniając je o nowoczesne, dostosowane do naszych potrzeb elementy. Ważne jest, by dawne budownictwo było połączone ze współczesnymi osiągnięciami i pomysłami.

Wzorce

Ludzie noszą głęboko zakorzenione wzorce przestrzeni. Nie we wszystkich pomieszczeniach czujemy się dobrze i spokojnie. Są mieszkania, w których funkcjonujemy prawidłowo, które nam sprzyjają, sprawiają, że chcemy tam długo przebywać. Są i takie, do których nie możemy się przyzwyczaić. Budownictwo, jest zróżnicowane, bo musi odpowiadać na różne potrzeby człowieka. Pewne wzorce wynosimy po prostu z dzieciństwa. Różne wzorce obowiązują w różnych krajach. Inaczej wygląda budownictwo amerykańskie i dlatego Amerykanie czują się często sfrustrowani, gdy przyjdzie im mieszkać w Europie, gdyż z reguły budownictwo europejskie im nie odpowiada. Muszą zaadaptować się do nowej sytuacji, co w niektórych przypadkach zajmuje sporo czasu. Niestety trudno nam się zaadaptować do nowych warunków i dlatego nie zawsze czujemy się komfortowo w obcej przestrzeni. Brakuje nam otwarcia kulturowego, nie lubimy się przyznawać, że nasze wzorce wcale nie muszą być najlepsze. Przeciwnie chętnie dowodzimy wyższości naszej kultury, nawet w taki codziennych sprawach, jak mieszkanie.

Rozwój

image W miarę, jak rozwija się technologia, a zwłaszcza niektóre jej osiągnięcia, jak oświetlenie, klimatyzacja, pewne wzorce stają się wspólne w różnych kulturach., zdawałoby się odległych. Budownictwo biurowe i hotelowe zaczyna być takie same w różnych regionach świata. W rezultacie wyjeżdżając do egzotycznego nawet zakątka świata możemy się z tą egzotyką w ogóle nie spotkać. Jeśli zamieszkamy w jakimś sieciowym hotelu, okaże się, że takie same budownictwo jest w Europie, jak i w Afryce, nic nas nie zaskoczy. Możemy sobie w tym przypadku zadać pytanie, po co więc w ogóle wyjeżdżać. Podobnie jest jeśli chodzi o biurowce. Nieważne jest, czy pracujemy w Warszawie, czy Nowym Jorku, jeśli będziemy pracowali w biurze, będzie to zapewne wielka hala, podzielona nietrwałymi płytami na małe boksy, w których pojedynczy człowiek wbrew pozorom będzie jeszcze bardziej samotny. Dawniej mieszkania musiały być inne, chcieliśmy się wyróżniać, pokazać kawałek własnej osobowości. Obecnie zależy nam na większej unifikacji. Dobre budownictwo może nam pomóc.

Nowe

image Kiedy marzymy o mieszkaniu, które jest połączeniem nowoczesnego stylu z funkcjonalnymi rozwiązaniami, musimy poszukać wśród nowopowstałych budynków. Współczesne budownictwo może nas zaskoczyć rozwiązaniami, których na próżno szukać w dawnych kamienicach lub osiedlach z wielkiej płyt. Tu ważny jest każdy szczegół, przywiązuje się dużą wagę do oszczędności. Poza tym mamy dużą dowolność w urządzaniu samej przestrzeni mieszkania. Możemy tak się porozumieć z inwestorem, że rozkład mieszkania, które oferuje nowoczesne budownictwo będzie dostosowane do naszych oczekiwań i potrzeb. Oczywiście nie możemy liczyć na zmiany, które zagrożą samej konstrukcji mieszkania, ale w innych przypadkach możemy zażądać daleko idących zmian. Takie możliwości sprawiają, że coraz chętniej zwracamy się do projektantów, aby stworzyli projekt indywidualny, przeznaczony tylko dla nas, naszej rodziny. Budownictwo współczesne jest gotowe na wszelkiego tupu nowinki. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń otwartą, zburzyć ścianę oddzielającą np. salon od kuchni, nic prostszego, projektant chętnie nam w tym pomoże.

Dekorator

Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie zyskało indywidualny wymiar, a jednocześnie nie mamy specjalnie oryginalnych pomysłów lub nie potrafimy pomysłów zamienić na konkretne rozwiązania – zgłośmy się do firmy dekoratorskiej. Powstające ostatnimi czasy budownictwo ma bardzo wiele różnych możliwości, ale nie zawsze potrafimy je samodzielnie wydobyć. Wybór odpowiedniej osoby, która dostrzeże, jakie możliwości ma budownictwo, w którym mieszkamy, pomoże osiągnąć właściwy efekt. Dekorator musi poznać nas, nasze pasje i dowiedzieć się, jakie mamy oczekiwania. Czasami wydobywa ukryte głęboko w nas marzenia i próbuje je dostosować do mieszkania, bo budownictwo też ma określone parametry. Dobry dekorator powinien z nami współpracować, nie może narzucać nam pomysłów, nawet jeśli uważa, że są świetne i dostosowane do mieszkania. To my w mieszkaniu powinniśmy czuć się komfortowo i my na co dzień będziemy funkcjonowali w otoczeniu stworzonym przez innych. Jednocześnie powinniśmy być gotowi na kompromis. Niektóre zaproponowane rozwiązania mogą być świetne.

Kolor

image W nowym mieszkaniu czy domu bardzo ważny jest dobór właściwych kolorów, począwszy od przedpokoju po łazienkę. Obecne trendy kolorystyczne pozwalają na dużą dowolność. Nie ogranicza nas również budownictwo, gdyż faktura ścian zawsze może być dostosowana do naszych oczekiwań. Niektórzy uwielbiają kolory nasycone, ciemne, dominujące. Intensywna czerwień i soczysta zimna zieleń nie jest dla takich ludzi niczym nowym. Bardzo dobrze na takie kolory reaguje nowoczesne, przestronne budownictwo, które uwielbia wyzwania, także w doborze kolorystyki. Są też zwolennicy minimalizmu i jak najmniejszej ingerencji koloru w fakturę mieszkania. Ściany muszą być w tym przypadku jedynie tłem dla mebli i różnorodnych gadżetów dekoracyjnych. Wysmakowane budownictwo doskonale znosi wszelkie rewolucje w kolorystyce pomieszczeń. Współczesne mieszkania są wyższe i wszystkie kolory, odpowiednio dobrane dobrze tu wyglądają. Umowny podział przestrzeni w mieszkaniu sprzyja również temu, że mieszkańcy chętnie do niego wracają i przebywają z ogromną przyjemnością, bo pomaga im odpocząć od codziennych obowiązków.

Taras

image Doskonałym wykończeniem naszych domów i mieszkań są tarasy. Zyskują one coraz większych zwolenników, którzy w mieście tęsknią za sielskością wsi. Bardzo przyjemnie jest, gdy w ciepły poranek możemy na tarasie zjeść śniadanie, a wieczorem wypić filiżankę kawy. Ostatnio budownictwo odpowiada na tego typu zapotrzebowanie. Aby taras zyskał swój charakter wypoczynkowy, potrzeba trochę zainwestować w jego urządzenie. Zacznijmy od wyłożenia podłogi specjalnymi płytkami, które pozwolą utrzymać czystość. Na nie warto położyć wykładzinę lub chodnik, które wyciszą całość. Uważa się, że budownictwo z tarasową zabudową jest coraz bardziej popularne. Jeśli na tarasie postawimy donice z pięknymi roślinami, zainwestujemy w specjalnie impregnowane meble, które nie ulegną zniszczeniu podczas zmiennej w naszym klimacie pogody, i jednocześnie powiesimy skrzynki z kwiatami, szybko może się okazać, że jest to najprzyjemniejsze miejsce w całym mieszkaniu. Kiedy chcemy, żeby budownictwo służyło również wygodzie przekonajmy się do tarasu. Na pewno zyskamy też dodatkową powierzchnię.

Styl

Kiedy jesteśmy w Zakopanem i patrzymy na piękne domy góralskie, nieraz zastanawiamy się, jak to się dzieje, że choć były stawiane według jednego wzorca tak bardzo się od siebie różnią. Nikt nie zaprzeczy, że budownictwo podhalańskie było wytworem kultury tradycyjnej, czyli pewne wzorce były powtarzane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co więcej pewnych elementów nie można było absolutnie zmieniać, a mimo to budownictwo to wyróżnia się oryginalnością i oglądając różne domy mamy poczucie pewnej harmonii z otaczającą przyrodą, kulturą i tradycją. Dzieje się tak dlatego, że dawni budowniczowie nie byli tylko rzemieślnikami, ale przede wszystkim artystami. Zakopiańskie budownictwo szanowało tradycję, ale dorzucało rys oryginalności, dlatego każdy dom jest inny, chociaż nie psuje ogólnego poczucia harmonii. Duże znaczenie ma też materiał, którego używano do budowy domów. Każdy bal drewna był starannie wyselekcjonowany i dopasowany do budynku, dlatego nie trzeba się było martwić, że coś nie wytrzyma kaprysów pogody i różnych zdarzeń losowych.

Sypialnia

W urządzaniu sypialni dominują teraz światowe trendy w połączeniu z przytulnością i elegancją. A o jakich sypialniach marzymy my osobiście? Spokój, prostota i harmonia to najczęściej wymieniane przymiotniki, jeśli chodzi o budownictwo sypialni. Warto też się zastanowić, czy lubimy budzić się, gdy słońce już wczesnym porankiem zagląda nam do okien, albo może wolimy dłużej spać. Wystrój powinien sprzyjać wypoczynkowi. W ostatnich latach budownictwo sprzyja własnemu projektowaniu, czyli krótko mówiąc możemy dużo samodzielnie dodawać, zmieniać, próbować nowych rozwiązań. Nie ma nic bardziej nudnego, niż budownictwo, które jest przewidywalne, czyli po prostu nieciekawe. Jeśli idziemy z wizytą do naszych znajomych, a oni mają dokładnie ten sam układ pomieszczeń i korzystali z porad tego samego biura projektowego, nie czujemy się komfortowo. Przecież każdy z nas pragnie, aby mieszkanie było nie tylko wygodne, ale również oryginalne. Dlatego warto w urządzaniu wykorzystywać własne zainteresowania. Może mamy kolekcję ciekawych przedmiotów, których nikt inny nie posiada? Zaprezentujmy ją, a nasze mieszkanie na pewno zyska.

Dostosowanie

image Znany angielski polityk Winston Churchill powiedział kiedyś „Kształtujemy nasze budynki, a one kształtują nas”. To prawda, gdy obserwujemy budownictwo, które nas otacza. Coraz mniej jest miejsca na jednakowe klocki betonowe. Dawniej budownictwo w Polsce wyglądało, jakby wszyscy korzystali z tego samego projektu. Obojętnie, czy znajdowaliśmy się w wielkim mieście, w willowej dzielnicy, czy na odleglej wsi. Wszędzie straszyły te same domy, jakby ich mieszkańcy nie mieli żadnej indywidualności. Podobnie sytuacja wyglądała, jeśli chodzi o budownictwo wielopłytowe. Czasami nie wiadomo było w jakim jesteśmy miejscu. Na szczęście tego typu budownictwo odeszło w przeszłość. Obecnie każdy stara się być oryginalny i odróżniać od otoczenia, przecież każdy ma inny bagaż doświadczeń, co innego go interesuje, jego dom i mieszkanie ma spełniać zupełnie różne funkcje. Powoli budynki stają się taki, jak chcemy by były. Postęp w zakresie materiałów i nowoczesnych technologii jest niesamowity i sprzyja wszystkim poszukującym i mającym różne potrzeby.

Salon

Najważniejszą częścią mieszkania jest salon, gdyż tam powinno się skupiać życie całej rodziny. W ostatnich latach projektanci doskonale wyczuli zapotrzebowanie przyszłych inwestorów i budownictwo już w pierwotnych założeniach przewiduje projektowanie salonu. Starsze budownictwo ze względów praktycznych nie mogło sobie na to pozwolić. Mieszkania były małe i ciasne i nie przewidywano miejsca na luksusy, za jakie uważano pokój dzienny. Na szczęście teraz możemy sobie zaprojektować salon, często w połączeniu z kuchnią i tak go umeblować, jak tylko wyobraźnia i finanse pozwolą. Coraz częściej budownictwo pozwala na mieszkania wielopoziomowe, ale salon zawsze powinien być na dole, aby dostęp do niego mieli wszyscy domownicy i goście. Jest to najmniej prywatna część domu i powinna być tak urządzona, aby miło, spokojnie i wygodnie spędzać czas w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Do tego niezbędne są meble, które taką wygodę zapewniają. Jeśli mamy dzieci, meble powinny być też łatwe do utrzymania, czyli musimy pamiętać o funkcjonalności. Biała kanapa na pewno nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zmiany

image Dokonywanie zmian w nowym mieszkaniu czy domu jest sprawą normalną. W końcu wchodzimy w budownictwo, które nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Na początku sprawdzamy, jakich zmian w ogóle możemy dokonać. Przecież pewnych elementów nie będziemy w stanie przenieść, Jeśli rury hydrauliczne biegną w określonym miejscu, nie możemy ich tak sobie przesunąć. Każde budownictwo ma określone normy i wymagania, których bez naruszenia samej konstrukcji mieszkania nie moglibyśmy zmienić. Musimy się liczyć również z oczekiwaniami naszych sąsiadów, w końcu nie mieszkamy w twierdzy, gdzie możemy sobie robić, co tylko się nam podoba. Wspólne budownictwo wymaga przestrzegania podstawowych zasad. Kiedy mamy już wizję naszego przyszłego mieszkania, powinniśmy się zgłosić do biura projektowego, które pomoże nam dokonać zmian. Fantastyczne marzenia muszą się zmierzyć z realną oceną sytuacji. Tam, gdzie idzie o bezpieczeństwo, czas na liczby, cyfry, skomplikowane obliczenia i matematyczne myślenie. Nie bądźmy jednak pesymistami. Bywa, że marzenia da się przełożyć na matematyczną dokładność.

Terminy

image Terminy projektów mogą być bardzo napięte. Wszystko zależy od tego, jak na to patrzymy oraz jak staramy się do tego wszystkiego dostosować. Nie da się ukryć, że terminy muszą być ustalone. Przecież taki architekt nie może mieć zbyt dużo czasu na to, aby przygotować dany projekt. Klient chce ruszyć z budową, a brak projektu architektonicznego najzwyczajniej w świecie mu na to nie pozwala. Dlatego podczas zawierania umowy między klientem a architektem jest podawana wstępna data oddania projektu. Nie jest ona dokładna, jednak musi być egzekwowana. Przecież inaczej nie będziemy mogli sprostać zadaniom i wymaganiom, jakie są przez nas stosowane. Mimo to, warto jest zatwierdzić wstępny termin oddania oraz obserwować przebieg prac. Takie konsultacje mogą się przydać dla obu stron. Ewentualne poprawki czy inne tego typu zastrzeżenia. To nie będzie wcale takie trudne oraz tak rzadko wykorzystywane. Wszystko zależy od tego, jaki ustaliliśmy termin z danym architektem i czy jest on przestrzegany.

Profesjonalista

image Dobry architekt to taka osoba, która cechuje się wszelkimi kryteriami dobrego wykonania planu architektonicznego. To nie jest trudne. Wystarczy trochę pracy nad sobą i już jest gotowy dany projekt, a architekt posiada uznanie oraz wie, że będzie miał klientów w przyszłości. Takie dobre imię pozwala nam na prowadzenie prestiżowego biura architektonicznego, walki o przetargi lub inne tego typu spawy. Nie ma mowy o tym, aby dobry architekt nie został zauważony. Nawet gdy pracujemy w innej firmie, możemy zostać wyłapani przez większe koncerny architektoniczne. Wtedy dostaniemy korzystną ofertę pracy. Ludzie potrzebują takich architektów. Przyłożenie oraz powołanie do architektury to rzecz niezwykle rzadka, dlatego, gdy znajdujemy osobę z takim powołaniem oraz darem, trzeba ją wykorzystać oraz sprawić, że będzie ona jeszcze lepiej pracowała i cieszyła się ze swojej posady. To nie będzie trudne. Jak wiemy, finanse potrafią zdziałać cuda, dlatego za taką pracę na najwyższym poziomie dobrego architekta możemy otrzymać nie lada wynagrodzenie.

Projektowanie

Projektowanie wnętrza to już nie przelewki. Jaki widać, tym zajmuje się architektura wnętrza, która stara się jeszcze lepiej dostosować do klienta oraz do jego potrzeb oraz zachcianek względem takiej architektury. Nie można nie potwierdzić faktu, że jest to bardzo potrzebne dla każdego, kto w takim momencie będzie starał się jeszcze lepiej w takie sprawy wnikać i ingerować. To wcale nie jest takie trudne. Niestety, nie każdy przykuwa uwagę swojemu wnętrzu oraz mieszkaniu. W niektórych aż prosi się o to, aby architektura wnętrza zrobiła z danym stylem porządek. Jest on starszy i już niemodny. Warto zauważyć, że niektórzy takie style właśnie lubią. To zależy od człowieka oraz od jego upodobań. Architektura wnętrza jest nieco bardziej ograniczana i o wiele lepiej wykorzystywana pod tym względem. Dlatego nie możemy się tak dziwić oraz tak bezpośrednio intrygować, gdy dane wnętrze nie jest w naszym guście. Niektórzy mają inny gust i zupełnie inaczej patrzą na pewne sprawy oraz na pewne zależności w tej kwestii.

Funkcjonalność

image Trzeba pamiętać także o tym, że architektura dba o funkcjonalności projektowanego element. Inaczej nie będzie mogła cieszyć się taką popularnością oraz takim uznaniem. Nie da się ukryć, że funkcjonalne wnętrza to priorytet wielu osób. To jest zazwyczaj przed pięknem czy też wystrojem takiego pomieszczenia. Nie da się ukryć, że to także jest potrzebne dla wielu osób, dlatego trzeba zauważać pewne sprawy oraz pewne standardy w tym mniemaniu. Jak widzimy, to wcale nie jest trudne. Trzeba tylko zastanawiać się nad tym, jak taką funkcjonalność pozyskać oraz jak się do tego wszystkiego dostosować, aby sprawić, że nasze wnętrze będzie jeszcze lepsze i lepiej postrzegane. Dla chcącego nie ma nic trudnego. Architektura wnętrza powinna załatwić wszystko. To nie będzie takie trudne oraz tak bezpośrednio niezauważane. Nie ma się co dziwić. Jak widać, to wcale nie jest takie trudne, ani niekorzystne. Dlatego trzeba się z tym identyfikować. Nie każdy potrafi. Z tym wszystkim może mieć bezpośredni problem.

Opieka nad nieruchomością

3Nieruchomości to rodzaj businessu, który non stop wymaga naszej uwagi i zaangażowania. I nie ma znaczenia, czy jest to dla nas lokata kapitału, czy po prostu dom w którym mieszkamy. Nieruchomości wymagają ciągłych inwestycji, choćby po to aby utrzymać ich wartość. To długoletni proces, z jednej strony staramy się zapobiec naturalnej, związanej ze starzeniem degradacji substancji mieszkaniowej, a z drugiej posiadamy naturalną chęć podwyższenia jej wartości. Aby to osiągnąć można skorzystać z różnych działań. Podstawowym problemem jest właściwa eksploatacja budynku, regularne przeglądy pozwalają w zarodku zapobiec potencjalnym stratom. Przykładowo popularne pokrycie dachu blachą szwedzką ma okres eksploatacji trzydzieści lat, ale w wypadku zwykłego uszkodzenia powłoki lakierniczej już po kilku latach może skorodować i w efekcie przeciekać. Odrobina farby i kilkanaście minut pracy mogą zapobiec takim problemom.

Zwiększenie wartości budynku może odbywać się na wiele sposobów, od oczywistych, uzyskanych dzięki inwestycjom, takim jak ogrodzenie posesji, dodatkowe ocieplenie i wyposażenie w elementy energooszczędne (panele termiczne, fotowoltaiczne i podobne proekologiczne rozwiązania). Zadbany i dobrze rozplanowany ogród na posesji znacząco zwiększa wartość i atrakcyjność dla potencjalnego nabywcy, a jest to inwestycja stosunkowo tania, pod warunkiem wykorzystania własnej pracy. Oczywiście efekty widać dopiero po pewnym czasie, ale własna praca i to co dzięki niej osiągniemy będą dla nas dodatkowym bodźcem, rozrywką i źródłem satysfakcji. Kolejnym sposobem zwiększania wartości obiektu jest zadbanie o to, aby w jej otoczeniu zachodziły zmiany na lepsze. Każda inwestycja drogowa, dodatkowe media doprowadzone do naszej posesji zwiększają jej wartość, zadbajmy więc o to wykorzystać wszystkie możliwości prawne i inwestycje gminne. Warto np. utworzyć komitet sąsiedzki do budowy nawierzchni, w chwili obecnej przepisy prawa stanowią, że komitet społeczny wnioskując o wybudowanie ulicy asfaltowej z kanalizacja burzową i chodnikiem powinien partycypować w kosztach takiej inwestycji. Najczęściej jest to 10 procentowy udział, dzięki temu niewielkim nakładem finansowym możemy znacznie zwiększyć wartość naszego obiektu.

 

Zwiększenie wartości nieruchomości

5Wielu ludzi czyni nieruchomości swoim sposobem na uzyskanie całkiem pokaźnego dochodu. W tym celu kupują mieszkania w blokach, czy domki jednorodzinne. Zakup i sprzedaż nieruchomości można uczynić bardziej intratnym interesem zwiększając wartość nieruchomości. Można to zrobić na kilka sposobów. Z pewnością jedną z najważniejszych dla potencjalnego klienta rzeczą jest uregulowanie wszelkich spraw związanych z dokumentami, tak zwany porządek w dokumentach. Wiąże się to z uczciwością i bezpieczeństwem. Ludzie lubią wiedzieć na czym stoją i czuć, że nie są oszukiwani. Dlatego dobrze jest sporządzić profesjonalną umowę, przekazać przez odpowiednią instytucję akt własności, wyjaśnić kwestię dostępności do drogi, czy ubezpieczenia budynku. Ale wiąże się to także z bardziej prozaicznymi sprawami. Nawiązanie współpracy z firmą dostarczającą prąd, z wodociągami, czy firmą wywożącą śmieci będzie dla potencjalnego nabywcy znakiem, że do kwestii sprzedaży podchodzi się poważnie, z odpowiednim przygotowaniem i znajomością tematu.

Zakup i sprzedaż nieruchomości może być jeszcze bardziej opłacalny jeśli włoży się trochę pracy i własnych środków w mieszkanie w stanie deweloperskim. Wiąże się to między innymi z częściowym wyposażeniem lokalu, z zamontowaniem przewodów elektrycznych, czy urządzeń sanitarnych. Ale równie istotne może okazać się pomalowanie ścian na delikatny, niezbyt dominujący kolor, który bez trudu da się zamalować, ale, który buduje także atmosferę budynku. Po takich wstępnych pracach można przystąpić do sprzedaży nieruchomości. Może okazać się być zdecydowanie bardziej wartościowa, a co za tym idzie można z jej sprzedaży uzyskać większe środki finansowe. Na zakup mieszkań często decydują się ludzie, którzy posiadają pieniądze i chcą znaleźć miejsce, w którym będą mogli poczuć się bezpiecznie. Są w stanie wiele zapłacić, gdy zaoferuje się im po części gotowy budynek. Nie będzie to od nich wymagało dodatkowej pracy, co z pewnością spotka się z ich zadowoleniem.

 

Budowlaniec, praca przyszłości

workerMówi się, że młodzi ludzie po studiach nie mogą znaleźć pracy. Pomimo posiadania odpowiednich kwalifikacji, ich wiedza i umiejętności okazują się niepotrzebne na rynku pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających wykształcenie humanistyczne, kształcących się na kierunkach polonistycznych, etnologicznych, socjologicznych, kulturoznawczych, czy historycznych. Zdecydowanie lepiej radzą sobie absolwenci szkół technicznych, samochodowych, budowlanych, czy studenci uczelni technicznych. To właśnie budownictwo może okazać się receptą na problemy finansowe. Niezależnie od tego, czy jest kryzys, czy nie, ludzie nieustannie budują nowe obiekty. Zlecają wykonanie, lub modernizację własnych domów, mieszkań, lokali, biur, czy siedzib instytucji. Zapotrzebowanie na budowlańców jest ogromne i taka sytuacja utrzyma się w najbliższych latach. Istnieją pewne specjalności w tej dziedzinie, ale ogółem budownictwo zajmuje się wznoszeniem obiektów budowlanych, ich przebudową, a także modernizacją i ewentualnie konserwacją, czy rozbiórką potencjalnie niebezpiecznych obiektów.

Aby zostać specjalistą budowy trzeba wykazać się chęcią do pracy i do nauki, a także co ważne być zdrowym i silnym fizycznie. Jest to dobrze płatna praca dla młodych mężczyzn, ale niejednokrotnie wymagająca dużego wysiłku, pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych. Zaletą jest także to, że raz pozyskana wiedza i umiejętności zaowocują w przyszłości. Budowniczy może pracować na całym świecie. Są uniwersalne zasady, których opanowanie może stać się gwarancją sukcesu finansowego. Oczywiście w przypadku wykonywania robót za granicą bardzo ważne jest zapoznanie się z lokalnym prawem budowlanym i z drobnymi odmiennościami dotyczącymi samej pracy. Jest to jednak wiedza, którą można z łatwością nabyć będąc na miejscu.
Dziedzina budownictwa rozwija się z roku na rok, przybierając coraz to nowe formy. Powstają duże centra handlowe, osiedla, czy apartamenty i biurowce. Praca jest i będzie jej przybywać.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Wiele osób aktualnie stawia sobie to pytanie: czy dzisiaj jest sens inwestować w nieruchomości? Czy to się jeszcze opłaca? Jak pokazują różne badania Polacy uważają, że inwestycje w nieruchomości są bardzo korzystną formą zarządzania pieniądzmi. W końcu ziemia nie traci łatwo na wartości, a jeśli lokatorzy dbają o mieszkanie, to może ono posłużyć przez bardzo wiele lat. Kilka lat temu można było zauważyć pewnego rodzaju boom mieszkaniowy: bardzo dużo ludzi wtedy kupowała mieszkania ursynów dla siebie, na kredyt, pod wynajem, jako formę inwestycji… Nie tylko Polacy lubią inwestycje w nieruchomości. Także nasi zachodni sąsiedzi: Niemcy, Belgowie i Francuzi uważają to za znakomity pomysł. Wiele zamożnych ludzi w trakcie kryzysu kupowało mieszkania deweloperskie, zdając sobie sprawę, że wkrótce ich cena zacznie rosnąć. Tak się póki co jeszcze nie stało i także dzisiaj można kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, które prawdopodobnie w przeciągu kilku lat zacznie przynosić znaczne zyski. Jest to ciekawy przykład wolnego rynku.

Są grupy, które mogą sobie pozwolić na inwestycje w nieruchomości, ale wciąż istnieje dużo młodych ludzi, których nie stać nawet na zwykłe mieszkanie. Z tego powodu są oni zmuszeni wynajmować mieszkania na ursynowie. Jednak i dla osób zamożnych inwestycje w nieruchomości to często trudny temat. Jeśli ktoś zamierza wynajmować kilka mieszkań, wtedy na ogół okazuje się, że koniecznie trzeba zadbać o całą stronę prawno – formalną – ktoś musi zajmować się kontaktem z lokatorami, sprawdzać w jakim stanie jest mieszkanie, kontrolować czy nic nie wymaga napraw. Często trzeba zatrudnić kogoś, kto będzie zarządzał domami. Jednak pomimo tych niedogodności, wciąż wiele osób uważa, że inwestycje w nieruchomości to coś co się opłaca. Kupując lokale w atrakcyjnych dzielnicach, możemy liczyć na to, że ich wartość będzie rosła regularnie, a dochody z wynajmu będą stałe. Po kilku latach nieruchomość zawsze można sprzedać, jeśli okaże się, że wynajmowanie przestało przynosić satysfakcjonujące zyski.

Rynek nieruchomości w Polsce – jak będzie wyglądał w najbliższym latach?

35Eksperci już dzisiaj zastawiają się jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w Polsce w najbliższych latach. Co się będzie zmieniało, a co nie. Pojawiają się różne prognozy, niektóre sprzeczne. Jednak wiele wskazuje na to, że ceny na rynku nieruchomości będą rosły w najbliższym czasie – Polacy mogą się spodziewać, że w najbliższym czasie ceny mieszkań będą rosły. Przez długi czas rynek mieszkaniowy w Polsce cierpiał na zbyt małą ilość wolnych mieszkań. Jednak niż oraz emigracja rozwiązał ten problem. Przez długi czas sytuacja wyglądała tak, że na wszystkie budowane mieszkania Poznań nowe zawsze znaleźli się chętni – w końcu nie wszystkim odpowiada kupowanie domów z drugiej ręki. Prawdopodobnie ilość mieszkań w stosunku do liczby chętnych będzie większa już za 5 lat. Wiele się także zmienia przez rządowy program „Rodzina na swoim” – dzięki niemu coraz więcej osób ma szansę zamieszkać we własnych czterech kątach, nawet jeśli nie mają bardzo dużych dochodów. Z tego powodu z programu korzystają przede wszystkim młode małżeństwa, które dążą do szybkiego usamodzielnienia się.

Od obrotu na rynku nieruchomości wiele zależy także od tego, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w najbliższych latach na obniżkę stóp procentowych. Jeśli się one obniżą, to na pewno możemy liczyć na to, że więcej ludzi będzie się decydowało na zakup nieruchomości. Jeśli nie to trudno przewidzieć w jaki sposób zachowa się rynek. Dzisiaj coraz trudniej jest dostać kredyt w banku, który umożliwi zakup mieszkania dla młodych. Jest to spowodowane tym, że kilka lat temu doszło do światowego kryzysu – wiele osób brało wtedy kredyty pod zastaw hipoteki. Jednak często okazywało się, że wartość ich domów była zawyżona i nawet kiedy banki przejęły i sprzedały ich domy, i tak to nie wystarczyło na zapłatę za kredyt. Z tego powodu dzisiaj banki decydują się na udzielenie kredytów o wiele ostrożniej, często nawet osoby z pozoru zamożne nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, aby dostać kredyt na mieszkanie na dobrych warunkach.

Jak bezpiecznie wynajmować mieszkanie?

Każda osoba, która ma mieszkanie na wynajem, prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z problemów, jakie wiążą się z wynajmowaniem mieszkania dla studentów. Kiedy ktoś obcy ma zająć nasze cztery kąty, pojawiają się liczne problemy. Ludzie boją się o swoje nieruchomości, obawiają się, że nie będą one szanowane przez lokatorów. Dodatkowo polska architektura często nie sprzyja wynajmowaniu mieszkań. Jednak pomimo tego wciąż wiele osób uważa, że inwestycje w nieruchomości to dobry wybór. Co więc można zrobić, aby zabezpieczyć się przed zniszczeniem mieszkania. Przede wszystkim kiedy wynajmujemy komuś dom, możemy zacząć od sprawdzenia tożsamości naszego przyszłego lokatora – zanim podpiszemy umowę wynajmu nieruchomości możemy poprosić o kopię dowodu osobistego. Dzięki temu dowiemy się podstawowych danych o lokatorze, sprawdzimy kim jest, gdzie mieszka, ile ma lat. Są to informacje, które zawsze mogą nam się przydać.

Niektórzy lokatorzy, w szczególności jeśli posiadają luksusowe mieszkania na wynajem, proszą o historię kredytową przyszłego lokatora – dzięki temu mają szansę dowiedzieć się, czy osoba nie ma żadnych długów oraz jest to dobry sposób, aby sprawdzić czy dana osoba w przeszłości wywiązywała się z umów. Jednak są to nieco skomplikowane u wymagające dużo troski działań. Prawdopodobnie z tego powodu, wiele osób decyduje się przy wynajmie nieruchomości skorzystać z oferty pośrednictwa – na rynku jest bardzo wiele biur, które za pewną opłatą zajmą się wynajmem naszego mieszkania, szczególnie jeśli jest to nowe budownictwo. Oczywiście tego typu rozwiązania mają swoje wady. Po pierwsze będziemy zobowiązani do pokrycia pewnych kosztów. Po drugie nigdy nie będziemy mieli pełnej kontroli nad tym, kto w naszym mieszkaniu mieszka oraz co się w nim dzieje. Jednak ze względu na brak problemów przy wynajmie nieruchomości wiele właścicieli mieszkań decyduje się na takie rozwiązanie. Jeśli sami zdecydujemy się na zakup i sprzedaż nieruchomości, a brak nam możliwości sprawdzenia osoby, z którą się kontaktujemy, możemy udać się do notariusza i tam podpisać stosowną umowę Oczywiście będziemy musieli za to zapłacić, ale będzie to niewielka kwota.. Dzięki temu możemy być pewni, że nic złego się nie stanie, bo w pełni chroni nas polskie prawo.

W domku czy w bloku

22Dom jednorodzinny na obrzeżach miasta jest marzeniem wielu mieszczuchów. Własny ogródek, w którym rosną niepryskane warzywa, a obok z drzewa można zerwać dojrzewające owoce, dopełnia tego idyllicznego obrazka.
Zarówno mieszkanie w jednorodzinnym domu, jak i w bloku z wielkiej płyty, mają swoje plusy i minusy. Ci, którzy żyją w bloku, otoczonym zewsząd betonem, marzą o własnym kawałku zieleni i rozstaniu się z hałaśliwymi sąsiadami z góry.
Jednak mieszkanie w mieście ma tez swoje niepodważalne plusy. Na przykład komunikacja miejska, która kursuje często i regularnie. Dzięki temu możemy dostać się w każde miejsce, bez konieczności posiadania samochodu. A dla miłośników bardziej ekologicznych rozwiązań pozostaje rower.

Również do Polski w ostatnim czasie zawitała moda na ten środek transportu, w miastach powstają coraz to nowe ścieżki rowerowe, a szef wbiegający do biura w kasku rowerowym dziwi już coraz mniej.
Mieszkając poza miastem, jesteśmy nierzadko skazani na samochód. Jeśli mamy dzieci, które trzeba codziennie odwozić i przywozić do szkoły w mieście, i tak ustawiać grafik, by nie jeździć codziennie po kilka razy do miasta, sprawa się komplikuje.
Również dla wielu osób takie aspekty jak bliskość sklepów, centrów handlowych jest równie ważna. Na wsi dostęp do nich jest nieco ograniczony, a robiąc zakupy w mieście warto zrobić je na cały tydzień.
Dostęp do kultury ma też swoje znaczenie. Seanse filmowe, spektakle czy inne wydarzenia kulturalne, kończące się często późnym wieczorem, sprawiają kłopot tym, którzy mieszkają poza miastem, a właśnie uciekł im ostatni autobus. Wyjścia na imprezy tez się komplikują. Decydując się wziąć ze sobą samochód, by móc wrócić do domu o późnej porze, nie możemy wypić żadnego alkoholu.
Jednak dla wielu mieszkanie poza miastem, które wiąże się ze wszystkimi związanymi z tym wadami, jest rozwiązaniem o niebo lepszym niż życie w dużym mieście. Domek jednorodzinny jest wciąż marzeniem wielu osób, zmęczonych miejskim hałasem i pośpiechem.

Bezpieczne inwestycje w nieruchomości

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm, które decydują się na pośrednictwo, które mają ułatwić innym inwestycje w grunty. Jest to o tyle ciekawe, że jest coraz więcej przedsiębiorstw, które starają się pomóc kupować i sprzedawać inwestorom ziemie. Większość z nich wychodzi z założenia, że ziemia nie traci na wartości, czyli jest to projekt długofalowy, które może przynieść znaczne zyski po latach. Często inwestycja w ziemię polega na tym, że firma kupuje działki rolne, a następnie przekształca je w grunty pod zabudowę i następnie sprzedaje z zyskiem. W tym wypadku większość prywatnych inwestorów decyduje się na korzystanie z usług profesjonalnych firm – w końcu nie zawsze wiadomo, jakie działki można przekształcić, w jakiej lokalizacji na pewno się to będzie opłacać itp. Jest wiele firm, które pełnią rolę profesjonalnego dorady, jeśli chodzi o o inwestycje w nieruchomości. Czasami takim pośrednictwem zajmują się firmy deweloperskie – jednak w tym wypadku należy uważać, zdając sobie sprawę, że takim przedsiębiorcom może czasami brakować obiektywizmu i będą starali się sprzedać przede wszystkim swoje nieruchomości. Bardzo często kluczowe znaczenie ma wybór dobrej lokalizacji – tylko wtedy inwestycje w nieruchomości mają szansę na sukces.

Atrakcyjna architektura w okolicy również podnosi cenę działki. Czasami przed zakupem domu lub bloku warto zdecydować się na profesjonalny raport – dokładnie pokaże, jakie są plany zabudowy okolicy w najbliższym czasie, czy pojawi się tam jakieś budownictwo, jaka jest szacunkowa wartość działek na najbliższe lata. Pojawiają się również profesjonalne szkolenia, które mają pomóc uświadomić jak wielką rolę potrafią mieć inwestycje w nieruchomości. Jak okazuje się po takim kursie, największym problemem Polaków jest to, że decydują się na zakup i sprzedaż nieruchomości pochopnie, nie zdając sobie sprawy, że będą to decyzje, które wpłyną na ich życie przez kilkadziesiąt lat. Z tego powodu profesjonalny doradca powinien im uświadomić, że kupno własnej nieruchomości może zmienić ich życie.

 

Blokowiska nie takie straszne

2Szare blokowiska w niemal każdym mieście Polski to pozostałości po czasach komunizmu. Wielu chciałoby się wyprowadzić z ciasnych mieszkań, ale innych one przyciągają.
Szare bloki z wielkiej płyty ciągną się nieskończenie na wielu polskich osiedlach. Spadek po komunizmie, z wieloma małymi mieszkaniami z jeszcze mniejszymi balkonami, nie wydaje się najlepszym miejscem do życia.
Jednak popyt na mieszkania na sprzedaż Siechnice w blokach nie maleje. Dlaczego? Za kupnem czy wynajęciem domu w dziesiątej klatce na ósmym piętrze wciąż przemawia wiele czynników.
Dzięki rewitalizacji osiedli, wiele szarych, obdrapanych płyt zyskało nowy wygląd. Coraz częściej zamiast szarej dżungli bloki z wielkiej płyty przypominają tęczę – pomalowane w przeróżne kolory, często z różnymi kształtami, ożywają. Przyjemniej jest mieszkać w pstrokatym bloku pełnym ciepłych barw niż w szaroburym budynku.
Drugą korzyścią mieszkań w bloku są ceny. Dla studentów, wyjeżdżających z rodzinnych miast jest to opcja nawet czasami tańsza od akademika. A nie trzeba dzielić kuchni czy łazienki z całym piętrem. Na wynajem czy kupno mieszkania deweloperskie kraków w bloku często decydują się młodzi ludzie, którzy w nowym mieście szukają lub znaleźli pracę. Zanim się dorobią swojego własnego domku jednorodzinnego, wybierają małe mieszkania w blokach. Dla osób mieszkających samotnie czy też dla par mały zazwyczaj metraż mieszkania jest wystarczający, by czuć się w nim wygodnie.
Jeszcze więcej aspektów sprawia, że mieszkania Kraków Dębniki w blokowiskach wracają do łask. Oczywiście, wciąż nie brakuje wad towarzyszącym życiu lokatorów wielkich bloków. Jednak i mieszkanie w dużym domu na obrzeżach miasta ma swoje plusy, jak i minusy.
Niektórzy lokatorzy bloków z wielkiej płyty nie zamieniliby nigdy swoich mieszkań na większe czy te wolnostojące. Na osiedlach w znakomitej większości, w niedużej odległości od domu, jest dostępnych wiele punktów, ułatwiających życie. Chodzi tu o supermarkety, przychodnie, przedszkola i szkoły. Transport publiczny też zazwyczaj jest w zasięgu ręki.

Nieruchomość sposobem na dodatkowe dochody/Inwestycja w nieruchomości to najlepsza inwestycja

4Rynek nieruchomości w ostatnich latach jest coraz bardziej chwiejny, Spadają ceny działek i mieszkań. Niektórzy nie mogą sprzedać swoich parceli przez dłuższy okres czasu. Ale jak w każdej dziedzinie także i tu przede wszystkim liczy się wiedza i umiejętność analitycznego, a zarazem kreatywnego myślenia. To ona jest kluczem do sukcesu. Wiedząc o tym jakie są potrzeby, oczekiwania ludzi, którzy poszukują nieruchomości na wynajem, lub zamierzają je kupić, można z łatwością uczynić inwestycje w nieruchomości swoim sposobem na uzyskanie dodatkowego, dużego źródła dochodu. Przede wszystkim trzeba sobie postawić pytanie, kto obecnie poszukuje mieszkań. Są to z pewnością młodzi ludzie, którzy dzięki kredytom mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Bez wątpienia jest to mobilna grupa będąca nieustannie w ruchu. Poszukują miejsc spokojnych, bezpiecznych, ale zarazem położonych w niewielkiej odległości od centrum, posiadających dobre połączenie komunikacyjne i rozbudowaną sieć handlowo – usługową. Dlatego zamierzając zainwestować swoje środki w zakup nieruchomości powinniśmy wybierać dogodne, dobrze położone miejsca, zwracając uwagę na ich stan, na sąsiedztwo.

Jeśli chcemy uczynić z tego główne źródło dochodu, warto poszukać okazyjnych ofert. Być może nie uda się uniknąć brania kredytu, ale może nie będzie musiał on być zbyt wysoki. Wartość parceli wzrasta przy wszystkich wymienionych powyżej czynnikach, dlatego można mieć pewność, że kredyt zostanie szybko spłacony ze środków uzyskanych od najemcy. Dodatkowo mieszkanie staje się jeszcze bardziej wartościowe jeśli uprzednio dokonamy w nim kilku poprawek. Niezależnie od tego, czy jest to nieruchomość w stanie surowym, czy wcześniej użytkowany dom, staje się on cenniejszy jeśli pomaluje się w nim ściany, naprawi nierówności podłogi, czy wstawi kilka mebli. Odpowiednie podejście, znajomość rynku i potencjalnych klientów pozwoli uczynić inwestycje w nieruchomości sposobem na biznes.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

17Włamanie do mieszkania i strata wartościowych przedmiotów jest z pewnością jednym z tych doświadczeń, którego nikt nie chciałby przeżyć.
Dom można zabezpieczyć na wiele sposobów. Zaczynając od wysokiej jakości zamków do drzwi, paleta systemów zabezpieczeń jest bardzo szeroka. Drzwi wejściowe z domofonem otwierane na specjalny kod również zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Dla osób mieszkających na parterze jedną z opcji poprawiających bezpieczeństwo jest zamontowanie w oknach i na balkonie specjalnych krat. Dzięki nim niepożądany gość będzie miał o wiele bardziej utrudniony dostęp do naszego mieszkania.
Na nowszych osiedlach normą staje się już odgradzanie bloków mniejszym bądź większym ogrodzeniem od pozostałej części dzielnicy. Bramy wjazdowe na pilota chronią przed kradzieżą samochodów. Furtki w ogrodzeniach, do których klucz mają jedynie lokatorzy, zmniejszają ryzyko, że po osiedlu będzie kręcił się ktoś obcy. Nierzadko spółdzielnie mieszkaniowe zatrudniają też firmę ochroniarską. Jeśli wynajęty ochroniarz strzeże nasze osiedle, warto mieć gdzieś zapisany numer telefonu kontaktowego, by w razie niebezpieczeństwa czy jakichkolwiek podejrzeń o włamanie być w stanie się z nim skontaktować.
Właściciele domków jednorodzinnych często inwestują pieniądze w system alarmowy. Głośne wycie alarmu z pewnością odstraszy włamywacza, próbującego dostać się do środka domu. Są to kosztowne rzeczy, jednak na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli ktoś dzwoni do domofonu, przedstawiając się jako roznosiciel ulotek czy osoba z elektrowni, warto mieć podwyższoną uwagę. Wychodząc z domu, zawsze pamiętajmy o dokładnym zamknięciu drzwi i okien. Praktyka zostawiania klucza pod wycieraczką nie jest najlepszym zachowaniem. Wielu złodziei przed włamaniem przez jakiś czas obserwuje na początku mieszkanie. Jeśli więc planujemy wyjazd na urlop, warto poprosić kogoś zaufanego, by od czasu do czasu zaglądał do domu.

Architektura ludowa

30Obecnie żyjemy w czasach nieustannego pośpiechu, postępującej specjalizacji w zakresie zawodów, w świecie, gdzie jedną z podstawowych wartości jest wyróżnienie się z tłumu, zaistnienie w świecie. Przejawia się to także w architekturze, każdy nowy budynek jest inny, zaskakujący. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w małych miejscowościach, na wsiach wszystko wyglądało inaczej. Ludzie posiadali inną mentalność, spojrzenie na świat, i nie ma co ukrywać, mniejsze środki finansowe. Ówczesna architektura ludowa charakteryzowała się swoją formą użytkową, prostotą. Wychodzono z założenia, że najważniejsze, to posiadać własny dach nad głową, miejsce do spania i do gotowania. A reszta to już zbytek, wielki dobrobyt. Wtedy każdy mężczyzna w domu był architektem, budowniczym. Materiały do budowy pozyskiwano z lasu, z ziemi, z własnych pól. Każdy etap budowy wymagał wcześniejszego przemyślenia i przygotowania. Trzeba było uzyskać drewno na ściany, słomę na dach, czy glinę i mech do uszczelnienia. Takie środki nie pozwalały na tworzenie zaskakujących projektów. Bogactwo demonstrowano raczej przez wielkość, niźli przez formę.

Bardziej majętny człowiek posiadał większy budynek, w którym bez trudu mogła pomieścić się wieloosobowa rodzina wraz ze zwierzętami. Jest to całkowicie odmienna od dzisiejszej sytuacja. Obecnie do zbudowania ciekawego domu, nieruchomości wynajmuje się wykwalifikowanego architekta, który tworzy projekt, jego wizualizację, przedstawia za i przeciw. Każdy z domów jest inny, ciekawy na swój sposób. Natomiast kiedyś jedna wieś odznaczała się jednolitą zabudową. Domy były podobnej wielkości i formy. Do ich budowy często nie używano gwoździ stosując zamiast nich specyficzną formę ułożenia drewna. Domem, który mógł się wyróżniać była własność sołtysa, albo szlachcica. Szlachcice z upodobaniem budowali dworki w pięknych okolicznościach przyrody. Były one bardziej dopracowane, stylowe i delikatne w formie, niźli chałupy chłopskie.

Wynajem mieszkania krok po kroku

5Dla wielu osób posiadanie własnego mieszkania wciąż pozostaje w sferze marzeń. Dlatego też wynajmowanie mieszkania jest opcją dla tych, których na dom nie stać lub wprowadzają się do jakiegoś miasta tylko na pewien okres czasu.
Wielotysięczne kredyty zaciągane w bankach, które trzeba spłacać przez wiele lat, a na miesięczne raty nierzadko przeznacza się więcej niż połowę wypłaty odstraszają zwłaszcza młodych ludzi od podjęcia decyzji o kupnie mieszkania.
Rodzinny dom trzeba jednak w pewnym momencie opuścić. Nie ważne, czy jest to związane z wyjazdem na studia czy przeprowadzeniem się do nowego miasta w poszukiwaniu pracy. Gdzieś trzeba mieszkać. Dla pewnej grupy studentów akademik nie jest żadną opcją, bo bardziej od codziennych imprez do rana pragną oni ciszy i spokoju.
Proces poszukiwania mieszkania zacząć można od przejrzenia ofert w internecie. Warto też zaopatrzyć się w gazetki z tego typem ogłoszeń, których w kioskach nie brakuje. Warto zarezerwować sobie jeden lub dwa dni wolnego, by w tym czasie poodwiedzać mieszkania z ogłoszeń.
Przed podjęciem decyzji o wynajęciu danego mieszkania czy pokoju warto odwiedzić co najmniej kilka domów, by mieć porównanie w oferowanych cenach i warunkach. Jeśli już zdecydujemy się na wynajęcie konkretnego mieszkania, warto od razu ustalić pewne warunki z właścicielem, by potem nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. Truizmem jest, że przed podpisaniem umowy trzeba się z nią dokładnie zapoznać, a w razie jakichkolwiek wątpliwości czy braku zgody na pewne warunki, należy konsultować je z właścicielem, jednak wiele osób o tym zapomina. Warto wiedzieć, kto jest na przykład odpowiedzialny za naprawę zepsutego kranu. Z reguły powinien to być obowiązek właściciela mieszkania, jednak często zdarza się, że przerzucają oni te obowiązki na osoby wynajmujące lokal.
Dom dzielony ze znajomymi, własny pokój wynajmowany od rodziny, czy tylko pokój dzielony na pół z kolegą z roku, by jak najbardziej zredukować koszty najmu– wybór własnego kąta zależy od potrzeb każdego z nas

Modne i tanie projektowanie wnętrz.

W dzisiejszych czasach wciąż poszukujemy idealnych rozwiązań dla urządzenia własnego mieszkania Gliwice lub domu. Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości skorzystania z usług profesjonalisty, który oryginalnie urządzi nam wnętrze, z pomocą przychodzą nam liczne kursy, na których możemy zdobyć teoretyczną wiedzę oraz nabyć praktyczne umiejętności w dziedzinie jaką jest aranżacja i urządzanie wnętrz. Projektowanie wnętrz jest dziś bardzo modnym zajęciem, zarówno wykonywane w sposób profesjonalny jak i wykonywane hobbistycznie. Wspomniane kursy zazwyczaj składają się z dwóch etapów i uczą jak niebanalnie urządzić wnętrze. Jeżeli ktoś chce nabyć umiejętności na własny użytek w zupełności wystarczy mu pierwszy etap, natomiast jeżeli ktoś chcę zająć się tym zajęciem zawodowo to niezbędne jest także ukończenie drugiego etapu kursu. W ramach pierwszego stopnia kursu, pod okiem profesjonalistów, można zdobyć obszerną wiedzę na temat bogatej historii jaką posiada architektura wnętrz, metod projektowania światła i koloru, rodzajów materiałów jakie wymaga urządzanie wnętrz, zasad sporządzania rysunku technicznego, a także prezentacji pomieszczenia w sposób perspektywiczny.

Specjaliści podpowiedzą również jakie są zasady prawidłowej komunikacji z klientem, uwzględniając jego potrzeby i propozycje w projekcie oraz jak skutecznie prowadzić negocjacje co do wartości wykonanej pracy. Natomiast drugi stopień kursu jak już wspomniano jest dla osób traktujących projektowanie wnętrz zawodowo, aranżacja wnętrz jest ich profesjonalnym zajęciem. Kursy tego typu skupiają się przede wszystkim na nauce stylizacji wnętrz użyteczności publicznej, a więc restauracji, sklepików, marketów itp. Kursanci mają możliwość zdobycia obszernej wiedzy potrzebnej do aranżacji tego typu powierzchni komercyjnych. Nabywają wiedzę techniczną oraz zapoznają się z przepisami prawa z zakresu projektowania powierzchni na użytek komercyjny. Takie kursy dają możliwość rozwoju swoich zainteresowań i poszerzają horyzonty, dzięki którym możemy zająć się tym co sprawia nam przyjemność i co naprawdę lubimy robić. Architektura wnętrz, szczególnie tych niekomercyjnych, jest dziedziną, która coraz częściej wkracza w naszą rzeczywistość i sprawia, że świat wydaje się bardziej estetyczny i barwny.

Budowa w nowoczesnym stylu.

W ostatnim czasie na rynek budowlany trafia wiele nowinek, dotyczy to również metody budowania domów. Tradycyjny sposób budowy często trwa latami, pochłaniając nie tylko każdą wolną chwilę inwestora, ale często wszelkie zgromadzone środki finansowe. Rozwiązaniem tych bolączek mogą okazać się tzw. prefabrykaty. Jest to nowoczesna metoda budowy domów, która przyszła do nas z zachodu, coraz częściej wybierana przez ludzi, którzy nie chcą czekać latami na efekty, chcą w niedługim czasie otrzymać klucze i wprowadzić się do własnego, wymarzonego domu. Teraz jest to możliwe dzięki wskazanej metodzie, jest to nowoczesne i innowacyjne budownictwo. Domy budowane tym sposobem są trwałe, solidne, odporne na warunki atmosferyczne, a co najważniejsze budowane sprawnie i szybko. Cała procedura jakiej wymaga budowa takiego domu zaczyna się w fabryce, gdzie wytwarzane są, zgodnie z zapisami jakie zawiera projekt, gotowe elementy, są to ściany przyszłej konstrukcji, które pokrywa się izolacją oraz wstawia się do nich okna i parapety.

Następnie wyprodukowane elementy przewozi się na wskazane przez inwestora miejsce, wtedy rozpoczyna się montaż wytworzonych wcześniej elementów. Prefabrykaty są wspaniałym rozwiązaniem dla tych którzy pragną posiadać własny dom w przeciągu krótkiego okresu czasu. Dysponując własną działką oraz odpowiednim projektem domu natychmiast może rozpocząć się budowa. Istnieje możliwość wyboru przeróżnych wariantów jakie proponuje nam projekt domu stworzony przez architekta, jak również możliwość dopasowania projektu do własnych potrzeb, a mianowicie inwestor może wybrać rozkład pomieszczeń, ich powierzchnię oraz wskazać umiejscowienie pokoi w poszczególnych częściach budowli. Można również, za odpowiednią dopłatą, wybrać model z adaptacją poddasza, zyskamy wówczas dodatkowe pomieszczenia i przestrzenie do zagospodarowania i aranżacji. Dom z prefabrykatów cechuje bardzo wysoka jakość przy stosunkowo niskich kosztach budowy, charakteryzując się powyższymi walorami domy te coraz częściej zaczynają wypierać tradycyjne formy jakie przybiera budownictwo, tym samym torując sobie drogę na szczyt wśród metod budowy domów. Można przypuszczać, że domy prefabrykowane coraz częściej będą pojawiać się w polskich miejscowościach dzięki swojej cenie i solidności.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych małżeństw poszukuje własnego lokum. Pary te nierzadko posiadają już dzieci, dla których chciałyby stworzyć własny, jedyny i niepowtarzalny, przytulny i kochający dom. Z pomocą mogą im przyjść jakże modne w dzisiejszych czasach biura pośrednictwa nieruchomości. Są to formy działalności, które coraz liczniej pojawiają się na polskim rynku obrotu nieruchomościami. Pośrednictwo takie pomaga w znalezieniu własnego, upragnionego lokum. Biura te głównie mają w swojej ofercie sprzedaż domów, które trafiają na rynek wtórny, mieszkań, lokali użytkowych, jak również działek tzw. nieruchomości niezabudowanych. Pośredniczą one także w wynajmowaniu mieszkań, ale nie jest to ich sztandarowa działalność. Jest to bardzo pożyteczna forma działalności, szczególnie przydatna dla ludzi, którzy nie mają zbyt dużo czasu na poszukiwanie oraz zakup upragnionego domu, czy mieszkania mdm.

Jest to łatwy i wygodny sposób znalezienia własnego miejsca na ziemi, czy jest to mieszkanie, czy też dom. Pośrednictwo posiada zazwyczaj własną stronę internetową, na której w jasny i przejrzysty sposób zaprezentowane są poszczególne nieruchomości przeznaczone na sprzedaż lub wynajmu. Można szybo zapoznać się z ofertą takiego biura i wybrać odpowiadającą nam nieruchomość pod względem przestronności, rozkładu pomieszczeń w nieruchomości, położenia oraz jakże istotnej ceny. Na stronie internetowej biura znajdują się również zdjęcia lokali, na których można zapoznać się ze stanem w jakim znajduje się dana nieruchomość, wykończeniem wnętrz oraz rozkładem pomieszczeń w nieruchomości. Jeżeli już znajdziemy nieruchomość, która nam odpowiada i spełnia wszystkie nasze oczekiwania i marzenia co do idealnego lokum, możemy umówić się na prezentację. Pracownicy biura fachowo zaprezentują dom, mieszkanie lub inny rodzaj nieruchomości, szczegółowo omówią wszystkie jej korzyści oraz ewentualne wady, jak również poinformują czy istnieje możliwość negocjacji ceny. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup odpowiadającego nam lokum biuro sprawnie załatwi wszelkie formalności tak abyśmy szybko mogli cieszyć się własnym domem czy mieszkaniem.

Domek letniskowy

Gdy po długiej zimie w końcu na niebie pojawia się słońce, wiele osób marzy, by na weekend wyjechać gdzieś na łono natury i po prostu poleniuchować na leżaku.
Odskocznia od miejskiego życia, miejsce relaksu i wypoczynku, a najlepiej w pobliżu miasta, to życzenie, które może się spełnić. I nie jest to marzenie zarezerwowane wcale dla osób z grubym portfelem, domki weekendowe, bo o nich mowa, są już dostępne dla większej liczby osób spragnionych wypoczynku. Na dłuższą metę jest to również rozwiązanie tańsze od spędzania wakacji w hotelach.
Letniskowe domki są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają potrzeby dalszych wyjazdów na urlopy, a jednak chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i hałasu.
Domy weekendowe powstają na zielonych terenach położonych blisko wielkich miast jak grzyby po deszczu. Jeszcze więcej letniskowych domków buduje się w okolicach jezior czy zalewów.
Domy weekendowe są o wiele tańsze niż te całoroczne. Ich właściciele spędzają w nich głównie czas w letnich miesiącach, dlatego takie budowle nie muszą być zbyt odporne na zimno, jak jest to w przypadku zwykłych mieszkań.
Domy letniskowe można wybudować z tańszych materiałów, popularne jest na przykład drewno. Planując budowę takiego domu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Wiele takich firm specjalizuje się w projektowaniu letniskowych domków. W swojej ofercie mają też zazwyczaj już gotowe projekty, które można zawsze dostosować do wymagań klientów.
Właściciele domków letniskowych chwalą sobie to, że w każdej chwili mogą wyrwać się z miasta bez konieczności szukania zakwaterowania. Przy wielu domkach letniskowych powstają ogródki z warzywami i kwiatami, a ich pielęgnacja i utrzymanie jest dla wielu jednym z najbardziej relaksujących zajęć. Również smak pomidora czy marchewki zerwanej z własnego ogródka jest nieporównywany do smaku tego samego warzywa kupionego w osiedlowym supermarkecie.
Domki letniskowe zazwyczaj są również dobrą inwestycją. Ulokowane w atrakcyjnych miejscach, jak na przykład nad jeziorem, zawsze znajdą kolejnego właściciela.

Bezpieczne inwestowanie.

Na niepewnym rynku produktów i usług chcąc zainwestować zgromadzone środki finansowe należy dobrze rozważyć wszelkie za i przeciw oraz zastanowić się nad tym w co chcemy zainwestować. Z pomocą mogą nam przyjść firmy w profesjonalny sposób zajmujące się doradztwem inwestycyjnym w obszarze nieruchomości. To właśnie inwestycja w nieruchomości jest uważana za najbardziej bezpieczną formę jaką cechuje ulokowanie pieniędzy. Wspomniane wyżej firmy posiadają zaplecze kompetentnych ekspertów z dziedziny inwestowania, którzy służą swoją pomocą w wyborze najkorzystniejszego dla nas sposobu ulokowania zgromadzonych pieniędzy. Fachowcy doradzą jaką najkorzystniejszą lokalizację nieruchomości wybrać oraz która z ofert jest najbardziej atrakcyjna pod względem pewności zwrotu zainwestowanych środków, tak aby zyskać najlepsze zabezpieczenie zgromadzonych oszczędności. Przeprowadzają dokładne analizy rynku, skupiając się przede wszystkim wokół większych aglomeracji, w celu zaproponowania inwestorowi jak najkorzystniejszych warunków oferty.

Analizy takie zazwyczaj zawierają informacje o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, jaka inwestycja przyniesie najwięcej zwrotu, czy będą to lokale mieszkaniowe, czy może większe obiekty, prognozują spodziewane korzyści jakie będzie można osiągnąć w przyszłości. Dzięki tak uzyskanym informacjom inwestor otrzymuje rzetelną i kompetentną wiedzę na temat w co zainwestować i jakich zysków może się spodziewać. Rynek inwestowania w nieruchomości jest jedną z bezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy. Możemy spodziewać się, że nie tylko nie zmaleje wartość nieruchomości, ale przyniesie ona nam w pewnym czasookresie spodziewane korzyści finansowe. Ulokowanie pieniędzy na lokatach, czy w obligacjach daje spore ryzyko, że nie tylko nie uzyskamy satysfakcjonujących nas korzyści, ale także stracimy zainwestowane środki. Dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w bardziej pewne źródło dochodów, czyli nieruchomości, ta forma inwestowania jest bezpieczna oraz może nam zapewnić zabezpieczenie na późniejsze lata. Istnieje wiele rodzajów nieruchomości, tak więc mamy duży wachlarz wyboru w jaki rodzaj chcemy zainwestować, czy interesuje nas nieruchomość niezabudowana, czy raczej jesteśmy zainteresowani nieruchomością zabudowaną, może to być dom, pensjonat, hotel, jak również popularne w sferze inwestycji lokale mieszkaniowe. Tak więc potencjalny inwestor ma wiele opcji do wyboru, należy tylko zastanowić się jak właściwie i pewnie zainwestować swoje pieniądze.

Dom w bezpiecznych rękach.

W dzisiejszych czasach, kiedy to nierzadko lokujemy oszczędności całego swojego życia w zakup domu lub mieszkania Choszczno musimy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie mogą nas dosięgnąć jeśli nie zabezpieczymy właściwie naszej nieruchomość. Rozwiązaniem tych problemów może okazać się ubezpieczenie nieruchomości od nieszczęśliwych wypadków. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jakie szkody może wyrządzić huragan, pożar, czy inna katastrofa, która potrafi zniszczyć cały dom. Zostajemy wówczas bez środków do życia i bez dachu nad głową. Warto zawczasu przewidzieć ewentualne szkody i podjąć decyzję o zabezpieczeniu nieważne czy to dom czy mieszkanie, a tym samym o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Firmy ubezpieczeniowe oferują nam szeroką gamę rodzajów ubezpieczeń stosownie do naszych potrzeb i oczekiwań. Pierwszym krokiem jest wycena naszego dobytku. Należy wycenić trwałe elementy budowli oraz rzeczy znajdujące się w mieszkaniu, wyceny takiej na ogół dokonuje przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej przy pomocy właściciela nieruchomości. Nie bez znaczenia jest tu tytuł prawny władania nieruchomością, najemcy nie mogą w pełni skorzystać z wszystkich elementów ubezpieczenia nieruchomości, takie prawo posiada wyłącznie jej właściciel.

Ubezpieczenie nieruchomości jest gwarancją, że w razie zaistniałej szkody nie zostaniemy z niczym. Oczywiście należy zadbać aby wycena wszystkich składników jakie posiada nieruchomość była rzetelna, aby w przypadku zaistniałego już zdarzenia losowego powodującego szkodę mieć pewność, że otrzymamy odpowiednią sumę odszkodowania, taką która nie będzie zaniżona w stosunku do poniesionych przez nas strat. Podpisując umowę ubezpieczenia nieruchomości koniecznie musimy zapoznać się z wszystkimi jej zapisami. Jeśli już uzgodnimy wszystkie elementy ubezpieczenia i zdecydujemy się na taką formę zabezpieczenia, bez różnicy czy to jest dom czy mieszkanie, możemy być spokojni o posiadany dobytek. Nie da się przewidzieć wszystkich niebezpieczeństw, które mogą nas spotkać, ale możemy się przed nimi skutecznie bronić. Jedną z form takiej obrony jest wspomniana wyżej możliwość ubezpieczenia nieruchomości od nieszczęśliwych wypadków.