Tag Archives: budynek

Opieka nad nieruchomością

3Nieruchomości to rodzaj businessu, który non stop wymaga naszej uwagi i zaangażowania. I nie ma znaczenia, czy jest to dla nas lokata kapitału, czy po prostu dom w którym mieszkamy. Nieruchomości wymagają ciągłych inwestycji, choćby po to aby utrzymać ich wartość. To długoletni proces, z jednej strony staramy się zapobiec naturalnej, związanej ze starzeniem degradacji substancji mieszkaniowej, a z drugiej posiadamy naturalną chęć podwyższenia jej wartości. Aby to osiągnąć można skorzystać z różnych działań. Podstawowym problemem jest właściwa eksploatacja budynku, regularne przeglądy pozwalają w zarodku zapobiec potencjalnym stratom. Przykładowo popularne pokrycie dachu blachą szwedzką ma okres eksploatacji trzydzieści lat, ale w wypadku zwykłego uszkodzenia powłoki lakierniczej już po kilku latach może skorodować i w efekcie przeciekać. Odrobina farby i kilkanaście minut pracy mogą zapobiec takim problemom.

Zwiększenie wartości budynku może odbywać się na wiele sposobów, od oczywistych, uzyskanych dzięki inwestycjom, takim jak ogrodzenie posesji, dodatkowe ocieplenie i wyposażenie w elementy energooszczędne (panele termiczne, fotowoltaiczne i podobne proekologiczne rozwiązania). Zadbany i dobrze rozplanowany ogród na posesji znacząco zwiększa wartość i atrakcyjność dla potencjalnego nabywcy, a jest to inwestycja stosunkowo tania, pod warunkiem wykorzystania własnej pracy. Oczywiście efekty widać dopiero po pewnym czasie, ale własna praca i to co dzięki niej osiągniemy będą dla nas dodatkowym bodźcem, rozrywką i źródłem satysfakcji. Kolejnym sposobem zwiększania wartości obiektu jest zadbanie o to, aby w jej otoczeniu zachodziły zmiany na lepsze. Każda inwestycja drogowa, dodatkowe media doprowadzone do naszej posesji zwiększają jej wartość, zadbajmy więc o to wykorzystać wszystkie możliwości prawne i inwestycje gminne. Warto np. utworzyć komitet sąsiedzki do budowy nawierzchni, w chwili obecnej przepisy prawa stanowią, że komitet społeczny wnioskując o wybudowanie ulicy asfaltowej z kanalizacja burzową i chodnikiem powinien partycypować w kosztach takiej inwestycji. Najczęściej jest to 10 procentowy udział, dzięki temu niewielkim nakładem finansowym możemy znacznie zwiększyć wartość naszego obiektu.

 

Zwiększenie wartości nieruchomości

5Wielu ludzi czyni nieruchomości swoim sposobem na uzyskanie całkiem pokaźnego dochodu. W tym celu kupują mieszkania w blokach, czy domki jednorodzinne. Zakup i sprzedaż nieruchomości można uczynić bardziej intratnym interesem zwiększając wartość nieruchomości. Można to zrobić na kilka sposobów. Z pewnością jedną z najważniejszych dla potencjalnego klienta rzeczą jest uregulowanie wszelkich spraw związanych z dokumentami, tak zwany porządek w dokumentach. Wiąże się to z uczciwością i bezpieczeństwem. Ludzie lubią wiedzieć na czym stoją i czuć, że nie są oszukiwani. Dlatego dobrze jest sporządzić profesjonalną umowę, przekazać przez odpowiednią instytucję akt własności, wyjaśnić kwestię dostępności do drogi, czy ubezpieczenia budynku. Ale wiąże się to także z bardziej prozaicznymi sprawami. Nawiązanie współpracy z firmą dostarczającą prąd, z wodociągami, czy firmą wywożącą śmieci będzie dla potencjalnego nabywcy znakiem, że do kwestii sprzedaży podchodzi się poważnie, z odpowiednim przygotowaniem i znajomością tematu.

Zakup i sprzedaż nieruchomości może być jeszcze bardziej opłacalny jeśli włoży się trochę pracy i własnych środków w mieszkanie w stanie deweloperskim. Wiąże się to między innymi z częściowym wyposażeniem lokalu, z zamontowaniem przewodów elektrycznych, czy urządzeń sanitarnych. Ale równie istotne może okazać się pomalowanie ścian na delikatny, niezbyt dominujący kolor, który bez trudu da się zamalować, ale, który buduje także atmosferę budynku. Po takich wstępnych pracach można przystąpić do sprzedaży nieruchomości. Może okazać się być zdecydowanie bardziej wartościowa, a co za tym idzie można z jej sprzedaży uzyskać większe środki finansowe. Na zakup mieszkań często decydują się ludzie, którzy posiadają pieniądze i chcą znaleźć miejsce, w którym będą mogli poczuć się bezpiecznie. Są w stanie wiele zapłacić, gdy zaoferuje się im po części gotowy budynek. Nie będzie to od nich wymagało dodatkowej pracy, co z pewnością spotka się z ich zadowoleniem.

 

Architektura ludowa

30Obecnie żyjemy w czasach nieustannego pośpiechu, postępującej specjalizacji w zakresie zawodów, w świecie, gdzie jedną z podstawowych wartości jest wyróżnienie się z tłumu, zaistnienie w świecie. Przejawia się to także w architekturze, każdy nowy budynek jest inny, zaskakujący. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w małych miejscowościach, na wsiach wszystko wyglądało inaczej. Ludzie posiadali inną mentalność, spojrzenie na świat, i nie ma co ukrywać, mniejsze środki finansowe. Ówczesna architektura ludowa charakteryzowała się swoją formą użytkową, prostotą. Wychodzono z założenia, że najważniejsze, to posiadać własny dach nad głową, miejsce do spania i do gotowania. A reszta to już zbytek, wielki dobrobyt. Wtedy każdy mężczyzna w domu był architektem, budowniczym. Materiały do budowy pozyskiwano z lasu, z ziemi, z własnych pól. Każdy etap budowy wymagał wcześniejszego przemyślenia i przygotowania. Trzeba było uzyskać drewno na ściany, słomę na dach, czy glinę i mech do uszczelnienia. Takie środki nie pozwalały na tworzenie zaskakujących projektów. Bogactwo demonstrowano raczej przez wielkość, niźli przez formę.

Bardziej majętny człowiek posiadał większy budynek, w którym bez trudu mogła pomieścić się wieloosobowa rodzina wraz ze zwierzętami. Jest to całkowicie odmienna od dzisiejszej sytuacja. Obecnie do zbudowania ciekawego domu, nieruchomości wynajmuje się wykwalifikowanego architekta, który tworzy projekt, jego wizualizację, przedstawia za i przeciw. Każdy z domów jest inny, ciekawy na swój sposób. Natomiast kiedyś jedna wieś odznaczała się jednolitą zabudową. Domy były podobnej wielkości i formy. Do ich budowy często nie używano gwoździ stosując zamiast nich specyficzną formę ułożenia drewna. Domem, który mógł się wyróżniać była własność sołtysa, albo szlachcica. Szlachcice z upodobaniem budowali dworki w pięknych okolicznościach przyrody. Były one bardziej dopracowane, stylowe i delikatne w formie, niźli chałupy chłopskie.